Tanrı neden meleklere ihtiyaç duyar?

Sen bana Tanrı'nın varlığını kabul ettirdin mi de Tanrı mükemmeldir, hiçbir şey istemez diyorsun? Tanrı'nın varlığını inkar etmek ne kadar muamma ise, Tanrı'nın varlığı da muammadır.

Tanrı'yı yine kabul edip antropomorfik hale getiren yine insandır. Antik Yunan Tanrıları, Eski Mısır Tanrıları, Aztek Tanrıları, medeniyetin beşiği olarak kabul edilen Sümerlerin tanrıları, Hindu Tanrılar... Bunların hepsindeki ortak özellik tanrıların antropomorfik olmasıdır. Üç semavi din haricinde.. Ki onlarda da insani özellikler yüklenmiştir tanrıya. "Tanrı'nın Eli, Tanrı seni görüyor, Allah affeder.........vb.........vb................."

Önce insan kendi ile çelişmeyi bırakmalı. Yukarıda da belirttiğim gibi Aristoteles, "İnsanın kendini takdir edilmeye mecbur olduğunu hisseder." söylemini insandan boyutundan varlık boyutuna da çekebiliriz
Öncelikle ateistim onu belirteyim. İkinci olarak, varlık boyutuna çekmek diye bir anlatım olamaz. Mükemmel dediğimiz varlık eksiksiz ve kusursuzdur. İnsana ait sıfatlardan uzaktır çünkü mükemmeldir.
Eğer Tanrı varsa, neden onun ihtiyacının olmadığını düşünüyorsunuz? Evet, o herşeye kadirdir. Kadir olanın ihtiyacı olamaz mı?
Kendinle çelişiyorsun, her şeye kadir olan varlığın hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

Ben burada kendi inancıma göre Tanrı vasfını Allah olarak benimseyip anlatmaya çalışacağım.
Allah'ın kudretinin sonsuz olduğu aşikardır ve mantıklı olması gereken budur. Sonsuz kudreti bir nebze kısıtlayacağımız varlığa Tanrı vasfını yükleyemeyiz. Her şeyi yapabilme olanağı olmayan varlığa Tanrı sıfatı getirilemez. Allah'ın melekleri yaratması onun izzetini simgeler. Bu yüzden Kuran'da fiili olgularda hiçbir zaman "BEN" kullanılmamıştır, sürekli "BİZ" kullanmıştır. Kendisini dünya gibi aciz bir boyuta indirgemez. Örneğin peygambere vahiy geldiğinde, peygamber birebir ben Allah'la konuştum demez. Onun meleğiyle konuştum der. Sadece İslam'da da değil, diğer din mitolojilerini inceler iseniz melek kavramı kudret babında değil, yücelik babında kullanılmıştır. Tanrıyı yüceltir, insanı aciz bırakır. İkisinin arasına bir varlık yerleştirir ki Tanrı insan ile görüşecek kadar indirgenmesin. Aynı zamanda melekler de bir kuldur. Meleklerin bir işlevi yapması Allah'ın kudretinin ondan gayrı olduğunu simgelemez. Melek bir ibadet yapmış olur. Melekler Allah’ın yardımcıları değil, kendisine ait olan mükemmel isim ve sanatlarını görmek için yarattığı hizmetkârlarıdır. Aynı zamanda bizlerin bu açıklamayı yapması sadece bunun için yarattığı kanısını ispatlamaz. Alt kümedeki bir varlık üst kümedekinin hikmetini anlamakta ve algılamakta yetersizdir.

Eğer Tanrı varsa, neden onun ihtiyacının olmadığını düşünüyorsunuz? Evet, o herşeye kadirdir. Kadir olanın ihtiyacı olamaz mı?
Tanrı'nın ihtiyacı varsa nasıl Tanrı oluyor acaba? Her şeye kadirse ihtiyacı olmaz, ihtiyacı varsa her şeye kadir değildir.

Allah'ın her şeye gücü yeter, ihtiyacı olduğu için Melekleri yaratmadı. Kendisine kulluk etsinler diye yarattı. Melekler de, biz de, cinler de.

Youtube’de Sözler Köşkü diye bi kanal var bu tarz sorulara cevapları var izlemenizi tavsiye ederim.
Sözlerköşkü değil de, Altay Cem Meriç tavsiye ederim. Zira evrimin din ile hiçbir bağlantısı ve İslam'ın evrimi kabul etmediği gibi bir olgu yok iken gidip "Evrimi çürütüyoruz" kampanyası çok saçma ve yersiz idi.

Bu işin İslami boyutunda iki cevap vardır:
1- Tanrı/Allah (artık hangisi takdirinizi hoşnut ediyorsa) kendisi harici bir sistemin varlığının sürdürülebilir olmasını sağlamak için diğer varlıkları yaratmıştır.
2- Klasik Ziya Paşa cevabıdır: İdrak-i meali bu küçük akla gerekmez zira bu terazi bu sıkleti çekmez.

Tanrı'nın ihtiyacı varsa nasıl Tanrı oluyor acaba? Her şeye kadirse ihtiyacı olmaz, ihtiyacı varsa her şeye kadir değildir.

Allah'ın her şeye gücü yeter, ihtiyacı olduğu için Melekleri yaratmadı. Kendisine kulluk etsinler diye yarattı. Melekler de, biz de, cinler de.

Zariyat 56.

İslam evrim ile çelişmiyor mu şimdi? Yapma Allah aşkına. İslam'a göre insanlığın ömrü 7 bin yıl. Evrime göre ne kadar, binlerce.
Evrim'i gidip Evrim Ağacı gibi bir "Youtube" kanalından öğrenirsen bu şekilde karşılık vermen normal. Hele ki Evrim iddiasını Darwin'den geldiğini zannedenlerin kanalı. Evrim teorisi bir tane değildir. Ateizm davetçilerinin kullandığı evrim argümanları tabi ki de İslam'a ters. Evrim teorisi Darwinden binlerce yıl önce "Müslümanlar" tarafından atılmışken nasıl dine ters diyebiliyorsun. Basralı El Cahiz'in muazzam tespitleri var bu konuda. Kitap'ül El Hayvan kitabında doğal seleksüyonun içinden geçmiş bir adam. Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendininde kitabında evrimin nasıl olduğunu anlarsın. İnşaallah Big Bang'i de ateizm argümanı sanmıyorsundur?

Evrim'i gidip Evrim Ağacı gibi bir "Youtube" kanalından öğrenirsen bu şekilde karşılık vermen normal. Hele ki Evrim iddiasını Darwin'den geldiğini zannedenlerin kanalı. Evrim teorisi bir tane değildir. Ateizm davetçilerinin kullandığı evrim argümanları tabi ki de İslam'a ters. Evrim teorisi Darwinden binlerce yıl önce "Müslümanlar" tarafından atılmışken nasıl dine ters diyebiliyorsun. Basralı El Cahiz'in muazzam tespitleri var bu konuda. Kitap'ül El Hayvan kitabında doğal seleksüyonun içinden geçmiş bir adam. Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendininde kitabında evrimin nasıl olduğunu anlarsın. İnşaallah Big Bang'i de ateizm argümanı sanmıyorsundur?

Konumuz bu olsaydı bol bol yazardım hocam, yine de teşekkür ederim. Sadece belirtmek istedim. 👍

Geri
Yukarı