Tanrı Sadist mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Onu ben yazdım. "Hahayt" bir tepkidir, yapılan yoruma verdiğim bir tepki. Kendi mahallende sadece dedikoducu teyzeler gülüyorsa onu ben bilemem.
Akıl sağlığı yerinde olsa işte kimseye hakaret etmez, moderatör abilerin aslında iyi bir ceza vermesi lazım. Forum ortamında hiçbir kullanıcıya hakaret edilmemesi gerekli, tartışmalar saygı ve sevgi çerçevesinde olmalı.
Hakaret veya küfür etmedim yorumumda. @Vâreste Feylesof yaptığı yorumda benim islam konusunda "cahil" olduğumu söyledi ve bende onu sert bir şekilde eleştirdim, yaptığı yorumu kendisine aynen iade ettim. Ne hakaret ne de küfür vardı yorumumda.

Sizin gibi insanlarla tartışmak için dininizle ilgili herhangi kötü bir şey söylememek gerekiyor, çocuk gibisiniz (belki çocuksunuzdur, yaşınızı bilmiyorum) her yapılan yoruma alınıp ağlıyorsunuz. Siz böyle ağladıkça daha sert eleştiri yapasım geliyor. Forum kurallarını biliyorum, kimseye hakaret ve küfür etmem. Hakkımda yaptığınız gülünç "yorumlara" sert cevap verince raporlayıp mesajımı sildirmişsiniz. Bence haddinizi bilin!

Hocam eğer her şeyde düzen ve nizam var ise, her şey olasılıklardan oluşuyor olmaz mı?
Allah'ı bulurken olasılıklara başvurmuyorum. Sana bir ideolojiyi de benimsetmiyorum. Sadece kaynak kullanmadan tek ilim kaynağını olasılıklar yapmanı doğru bulmuyorum. Bu kaynakçayı o videoyu izlerken, gerçekten doğru şeyler söylüyor mu söylemiyor mu diye kendi araştırmamla yazmıştım. Siz şimdi öyle olsaydı bu böyle olurdu gibi ifadeler kullanınca, ben ne yapıyorum deyip hayatı sorgulamama neden oldunuz. Lütfen ilim dallarından araştırmayı seçin.

lasdhlj.PNG

Onu ben yazdım. "hahayt" bir tepkidir, yapılan yoruma verdiğim bir tepki. Kendi mahallende sadece dedikoducu teyzeler gülüyorsa onu ben bilemem.

Hakaret veya küfür etmedim yorumumda. @Vâreste Feylesof yaptığı yorumda benim İslam konusunda "cahil" olduğumu söyledi ve bende onu sert bir şekilde eleştirdim, yaptığı yorumu kendisine aynen iade ettim. Ne hakaret ne de küfür vardı yorumumda.

Sizin gibi insanlarla tartışmak için dininizle ilgili herhangi kötü bir şey söylememek gerekiyor, çocuk gibisiniz (belki çocuksunuzdur, yaşınızı bilmiyorum) her yapılan yoruma alınıp ağlıyorsunuz. Siz böyle ağladıkça daha sert eleştiri yapasım geliyor. Forum kurallarını biliyorum, kimseye hakaret ve küfür etmem. Hakkımda yaptığınız gülünç "yorumlara" sert cevap verince raporlayıp mesajımı sildirmişsiniz. Bence haddinizi bilin!

Evet biraz alınganım ama ben kimseye kötü bir laf etmiyorum, ve yaşım küçük evet kabul. Fakat siz çok çirkin bir uslüp ve sert konuşuyorsunuz. Bu kadar sert ve hararetli olmak iyi değil kimse seninle konuşmak istemez, ayrıca anladığım kadarıyla forum kuralları olmasa bana küfür bile edeceksin, mesajlarından bunu anladim.

Hakaret veya küfür etmedim yorumumda. @Vâreste Feylesof yaptığı yorumda benim islam konusunda "cahil" olduğumu söyledi ve bende onu sert bir şekilde eleştirdim, yaptığı yorumu kendisine aynen iade ettim. Ne hakaret ne de küfür vardı yorumumda.
Muhtemelen yanlış etiket attınız, cahil diye bir lafım olmadı.

Muhtemelen yanlış etiket attınız, cahil diye bir lafım olmadı.
Üstelik halk tarafından öğrendiğin din ile değil dinin sahibinden öğrenmeye çalıştığın argümanları savun.
Dini bilmediğimi ima ediyorsun açıkça. Cevabını aldığını varsayıyorum önceki yorumumdan. 👍

Kendi argümanlarınla tartışmak istiyorsan "Altay Cem Meriç" kanalının içeriklerini satmayı bırakmalısın insanlara, bende ateist kanalların videolarını atayım istersen?

Söz konusu tanrı varlığı gerçekse şayet öncelikle düşünce şeklimizi biraz değiştirmemiz gerekir. Duygularınız belli zaman üzerindedir. Bazen acımasızlık bazen acı hissedebilirsiniz örnek vermek gerekirse. Tanrıya geldiğimiz zaman sözde zaman ötesi bir kavramla karşı karşıya kaldığımızı hesaba katarsak tanrının duyguları olduğunu düşünemeyiz. Bu durumda aslında tanrının yarattıklarına sevgi de besleyemeyeceğini anlayabiliriz. İçgüdü harici duyguların zamansızlığı söz konusu değildir, kaldı ki içgüdü dahi zaman içinde oluşur, yanı sıra Tanrı içgüdüsü gibi bir durum söz konusu olamaz.

Sonuç olarak Tanrı oluşumuna Sadist diyemeyiz. Tanrı düşünebileceğiniz her şeyden uzaktır.

Söz konusu tanrı varlığı gerçekse şayet öncelikle düşünce şeklimizi biraz değiştirmemiz gerekir. Duygularınız belli zaman üzerindedir. Bazen acımasızlık bazen acı hissedebilirsiniz örnek vermek gerekirse. Tanrıya geldiğimiz zaman sözde zaman ötesi bir kavramla karşı karşıya kaldığımızı hesaba katarsak tanrının duyguları olduğunu düşünemeyiz. Bu durumda aslında tanrının yarattıklarına sevgi de besleyemeyeceğini anlayabiliriz. İçgüdü harici duyguların zamansızlığı söz konusu değildir, kaldı ki içgüdü dahi zaman içinde oluşur, yanı sıra Tanrı içgüdüsü gibi bir durum söz konusu olamaz.

Sonuç olarak Tanrı oluşumuna Sadist diyemeyiz. Tanrı düşünebileceğiniz her şeyden uzaktır.
Hocam eğer İslam dinindeki tanrı hakkında diyorsanız bunları, tanrı insana ben onlara kendi nefesimle can verdim diyor ise insan da tanrının bir parçası olmaz mı? Eğer tanrıda içgüdü, yarattığına duygu beslemez ise bu merhametli, "sen yine de tövbe et o affeder" gibi şeyler nereden geliyor?

Dini bilmediğimi ima ediyorsun açıkça. Cevabını aldığını varsayıyorum önceki yorumumdan. 👍
Müslümanım diyen herkesin cennete gideceğini sanıp ben onlardan daha iyiyim fakat inanmadığım için cehenneme gideceğim diyorsunuz. Sanki diğerleri inanıyorum deyince, cennetlik oluyormuşcasına... Dini bildiğinizi ima ediyor musunuz hala?

Üstelik herhalde küfürlü bir şey yazmışsınız, ben görmedim. Ki arkadaşların dediği gibi biri iseniz, hakikatten yoksun ve buraya polemik için gelmiş biri olduğunuz kaçınılmazdır. Dikkate almıyorum.

Müslümanım diyen herkesin cennete gideceğini sanıp ben onlardan daha iyiyim fakat inanmadığım için cehenneme gideceğim diyorsunuz. Sanki diğerleri inanıyorum deyince, cennetlik oluyormuşcasına... Dini bildiğinizi ima ediyor musunuz hala?

Üstelik herhalde küfürlü bir şey yazmışsınız, ben görmedim. Ki arkadaşların dediği gibi biri iseniz, hakikatten yoksun ve buraya polemik için gelmiş biri olduğunuz kaçınılmazdır. Dikkate almıyorum.
Müslüman olan birisi ibadet etmese bile, yeteri kadarı sevabı olmasa bile eninde sonunda cennete gitmiyor mu? Müslüman olan birisi işlediği günahlara rağmen biraz yanıp daha sonra cennete gitmiyor mu? Benim orada bahsettiğim konu budur. Bir ateist Allah'ı reddettiği için asla cennete giremiyor fakat kötü bir müslüman cezasını çektikten sonra cennete gidebiliyor. Yorumlarımı çarpıtma.

Ayrıca küfürlü bir şey yazmış olsaydım şu an cezalı olurdum çünkü yorumum silindi moderatörler tarafından (nedenini bilmiyorum). Felsefe konusunda da araştırmanı öneririm, zira hakikati öğrenmek imkansızdır. 😀

Neo Nurcular ve Dini bilimle bağdaştırmaya çalışan insanlardan bir farkın yok. Kendi argümanlarını sunup tartışmayı denemelisin insanlarla, Youtube kanalı atacaksak bende atayım?

Kendi argümanlarınla tartışmak istiyorsan "Altay Cem Meriç" kanalının içeriklerini satmayı bırakmalısın insanlara, bende ateist kanalların videolarını atayım istersen?
Zaten konu ateizm olunca asla ortak görüş çıkmaz. Bu yüzden her kendini "ateist" olarak tanımlayan farklı argümanla gelir. Lakin hakikat her zaman aynı olacağı için argümanı da ortak olur. Altay hoca da Allah birdir der bende Allah birdir derim. Lakin zamanında evren ezelidir diyen, ardından tesadüftür ardından da Big Bang ve evrime yapışan ve kendini tatlı bir bebekmiş gibi "bilim yanılabilir" diye avutan sözde düşünbilimsel olgu için argümanların bir matematik denklemi gibi oradan oraya atlamasını anlayışla karşılıyor ve içinde bulunduğun tutarsızlıkta başarılar diliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı