Tanrı yoksa evren nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tanrı vardır. Tanrı tektir.
Yüce TANRI ilk önce büyük patlamayı gerçekleştirdi ve yaratılış başladı.
Her şeyi yaratan ve yoktan var eden Yüce TANRI'dır.
Büyük Patlama ilk nedendir. Bilimsel olarak bir yaratıcı olmak zorunda, eğer bir hareket varsa hareketi gerçekleştiren bir kuvvetin olması gerek yani Büyük Patmalayı bir hareket olarak kabul edersek hareketi gerçekleştiren ise Yüce TANRI'dır.
Bu arada şu konuya açıklık getirmek istiyorum, TANRI ve ALLAH eş anlamlıdır. "Tanrı" Türkçe, "Allah" Arapça'dır. TANRI ve ALLAH aynı şey.
O hâlde tanrı da allah da genel isimdir. Allah, İslamiyet öncesinde bile kullanılan bir sözcüktür zaten. Madem dilbilgisi işine kafa yormuşsun, hangi allah'tan bahsettiğini de eklesen iyi olur. Yerel inanışlarla birlikte 4300 kadar farklı allah var. Bu arada profil fotoğrafın, imzan ve yazdıkların arasındaki çatışma epey güldürdü.

Son düzenleme:
Benim de sorum teist arkadaşlara gelsin o zaman. Tanrı doğmamış, doğrulmamış, ezeli ve ebedi olabiliyorsa evren neden olamasın? Tanrı gibi sonsuz güç ve kudret sahibi bir varlık kendi kendine var olabiliyorsa iddia ettiğiniz gibi kusursuz olan evren neden kendi kendine var olamasın? Belki ezelden beri vardı ve hep döngü içindeydi? Büyük patlamayla ortaya çıkan enerji bittiğinde içine çöküyor sonra da tekrar büyük patlama gerçekleşiyor belki?

Ateistler tanrı yoktur demez, tanrının varlığına dair kanıt yok derler, ileride o kanıtı bulursak iş değişir derler. Agnostikler o kanıtı hiçbir zaman bulamayız derler. Şayet dünya imtihan ortamıysa da agnostikler haklı olur, dolaylı yoldan ateistler haklı olur. İmtihan ortamında sonuca dair kesin kanıt olursa o imtihan olmaz zaten🙂
Senin dediğine göre evren Tanrı/Allah olmuş olur? Bu inanca Pananteizm deniyor.

Senin dediğine göre evren Tanrı/Allah olmuş olur? Bu inanca Panenteizm deniyor.
Panenteizm değil panteizm oluyor ayrıca benim amacım panteizmi kanıtlamak değil konu sahibinin tanrıya bağlamaya çalıştığı sorunun aynı şekilde sonsuza dek ilerletilebilir olduğunu göstermek.

Ya bilim dediğimiz şey o kadar yeni ki,
Bildiğimiz şeyler o kadar az ki...
Hücrenin varlığını bile daha sadece 350 yıl önce görebilmişiz.
Şu anki bilgi birikimimiz ile bu tip sorulara asla cevap veremeyiz.
Daha burnumuzun dibindeki Ay'a bile 50 sene önce inebildik.
Düşünün 200 yıl önceki dahi bilim adamlarının bildikleri, şimdiki lise öğrencileri kadar değil.
Bilgi olarak o kadar aciz durumudayız ki ortak noktada buluşmak mümkün değil.
Birkaç yüzyıl içinde bilimin de din kavramının da şu ankinden çok daha başka noktaya gideceğini düşünüyorum.

Ya bilim dediğimiz şey o kadar yeni ki,
Bildiğimiz şeyler o kadar az ki...
Hücrenin varlığını bile daha sadece 350 yıl önce görebilmişiz.
Şu anki bilgi birikimimiz ile bu tip sorulara asla cevap veremeyiz.
Daha burnumuzun dibindeki Ay'a bile 50 sene önce inebildik.
Düşünün 200 yıl önceki dahi bilim adamlarının bildikleri, şimdiki lise öğrencileri kadar değil.
Bilgi olarak o kadar aciz durumudayız ki ortak noktada buluşmak mümkün değil.
Birkaç yüzyıl içinde bilimin de din kavramının da şu ankinden çok daha başka noktaya gideceğini düşünüyorum.

Katılıyorum hocam burada tartışıp bilgi paylaşmaktan başka bir şey yapamayız dediğimiz her şey teori ile inanç çatışması olarak kalacak.

Soruda şike var. 😂
Günümüz teknolojisi ile bir yere kadar cevaplar bulunabiliyor.

İnanç ve teorileri tartışmak sonuca ulaştırmıyor, sadece neyi seçeceğimize/inanacağımıza bir nevi önayak oluşturuyor.

Hocam peki bu döngü günümüzde de devam etmesi gerekmiyor mu? Tamam şu an mesela insanlar üremekteler fakat yoktan varoluştaki evrim döngüsü günümüzde de olması gerekmez mi?
Evrim hala devam ediyor, asla da durmayacak. Ancak evrim 100 yılda falan olan bir şey olmadığı için bunu gözlemlemek çok zor. Milyonlarca yıl söz konusu.
Büyük ihtimalle sorum yanlış anlaşıldı. Ben ateistlere saçma sorular soran cahil islamcılardan değilim. Ben gerçekten merak ettiğim için sordum.
Tanrı yoksa Big Bang'in nasıl olduğunu merak ediyorum.
Kardeşim bunu bilim insanları da bilmiyor, en merak ettikleri şey de bu zaten. Sana bu sorunun cevabını buradaki hiç kimse veremez.

Hocam peki bu döngü günümüzde de devam etmesi gerekmiyor mu? Tamam şu an mesela insanlar üremekteler fakat yoktan varoluştaki evrim döngüsü günümüzde de olması gerekmez mi?
Evrim döngüsü var zaten, sadece sen onu fark edemeyecek kadar kısa süre yaşıyorsun. Evrimsel tarihe bakarsan tür arası geçişlerin milyonlarca, milyarlarca yıl olarak belirtildiğini görürsün. Biz daha 100 yıl bile yaşayamayan dar akıllı insanız, evrimi nasıl gözlerimizle fark edebileceğiz ki?

Yoktan var olma mevzusu apayrı. Başka gezegenleri düzgünce göremiyoruz bile, nasıl anlayalım canlı var mı yok mu?

Cevabını bilmediğimiz şeyler yaratıcıya bağlamayı ne kadar seviyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı