Tanrı yoksa adaleti kim sağlıyor?

• Konuyu başlatan 61340
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 2B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

61340

Kilopat
Herkese merhaba, ben yaklaşık 3 yıldır herhangi bir dine mensup değilim ve herhangi birine inanmıyorum. Fakat aklımı kurcalayan birkaç husus mevcut.

Ben İslam dinine inanırken, Allah'ın adaletine inanırdım ve birçok kez şahit olmuştum buna.
En büyük örnek kolay yoldan kazandığım paranın, ne şekilde olduğunu söyleyemeyeceğim fakat haksız bir şekilde kazanılan paranın neredeyse her seferinde tamamı ya da iki katı benden ve çevremdekilerden çıktı. İslam dinine mensupken bunu haram yememizin sebebi olarak görüyorduk.

Fakat ben şu an herhangi bir dine inanmıyorum. Kafamda bütün tezleri çürüttüm ama halen daha bu "haram" paranın direk benden çıktığını görebiliyorum.
Bir türlü düze çıkamıyorum sürekli bir aksilikler meydana geliyor ve olan oluyor işin sonucunda elde ettiğim o şey yalan oluyor...
Karma dedikleri şey bu mu yoksa gerçekten dünya ve evrende ilahi bir adalet mi mevcut? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İyi forumlar.

Kendi adaletimizi kendimiz sağlayıp, daha sonra "çıkacağını" düşündüğümüz haksız kazançlar elde etmemekten başlayabiliriz.

Kendi adaletimizi kendimiz sağlayıp, daha sonra "çıkacağını" düşündüğümüz haksız kazançlar elde etmemekten başlayabiliriz.
Hocam benim sorum bu değil. Benim kazancım bana göre hakkım olan kazanç fakat bu haram-helal adaletini sağlayan bir şeyler var. Ne bu?

Peki sence şu an yaşadığımız toplum adil mi? Mozambik cumhurbaşkanı halktan ayakkabı kutularıyla, pudra şekerleriyle çaldığı parayı ezerken, saraylarda yaşarken halk yağ alamıyor🙂

Adaleti kimse sağlamıyor. İslam'da da zaten adaletin öldükten sonra sağlanacağına inanılır.

Tanrı'ya inanırken de adaleti Tanrı sağlamıyordu. Tanrı var veya yok içinde bulunduğumuz dünyaya herhangi bir müdahalesi yok. Sen sadece inançlı biri olduğundan kendince yorumluyordun o kadar.

Herkese merhaba, ben yaklaşık 3 yıldır herhangi bir dine mensup değilim ve herhangi birine inanmıyorum. Fakat aklımı kurcalayan birkaç husus mevcut.

Ben İslam dinine inanırken, Allah'ın adaletine inanırdım ve birçok kez şahit olmuştum buna.
En büyük örnek kolay yoldan kazandığım paranın, ne şekilde olduğunu söyleyemeyeceğim fakat haksız bir şekilde kazanılan paranın neredeyse her seferinde tamamı ya da iki katı benden ve çevremdekilerden çıktı. İslam dinine mensupken bunu haram yememizin sebebi olarak görüyorduk.

Fakat ben şu an herhangi bir dine inanmıyorum. Kafamda bütün tezleri çürüttüm ama halen daha bu "haram" paranın direk benden çıktığını görebiliyorum.
Bir türlü düze çıkamıyorum sürekli bir aksilikler meydana geliyor ve olan oluyor işin sonucunda elde ettiğim o şey yalan oluyor...
Karma dedikleri şey bu mu yoksa gerçekten dünya ve evrende ilahi bir adalet mi mevcut? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İyi forumlar.
Adaleti zenginler oncelikle kendilerini kayirarak sagliyor bu dunyada.

Tanrı var veya yok içinde bulunduğumuz dünyaya herhangi bir müdahalesi yok.
İslam gibi dinlere göre müdahalesi var. Tabi peygamber göndermesi, Nuh Tufanı, Ebabil kuşlarının yanan taşlar atması ve mucizeler müdahaleden sayılmıyorsa başka🙃

Konu ile ne kadar alakalı olur bilemem ancak, benim inancım şu şekilde diyebilirim.

'Kaderlerimize biz karar veririz. Sen değil. Romalılar değil. Tanrılar bile değil." ve " Adalet diye bir şey yok. Bu dünyada yok"
(Spartacus) bu iki cümle benim inancımın bir parçası.

İnsan iradeye sahiptir, dolasıyla adaleti insanın iradesi ile yaptığı davranışlar belirler.

Kimse mi yaşamadı bu tarz şeyler? Bu karma vesaire bunların sebebi ne hiç düşünen olmadı mı? Ya benim cebime 5000tl giriyor girmesiyle çıkması 10.000tl oluyor.

İslam gibi dinlere göre müdahalesi var. Tabi peygamber göndermesi, Nuh Tufanı, Ebabil kuşlarının yanan taşlar atması ve mucizeler müdahaleden sayılmıyorsa başka🙃
Mucizelere inanman çok komik. İslam'a göre peygamber Ay'ı da ortadan ikiye yarmış, bununla ilgili tarihte 1 tane kaynakta bile herhangi bir yazı yok. Benim bildiğim Ay dünyanın her yerinden görünüyor. Ortadan ikiye yarılmış olsa bırak Arap yarımadası'na yakın coğrafyaları, Kuzey Amerika'daki kızılderili bile bunu görüp "ulan noluyor" diye düşünür, bunu gelecek jenerasyonlara aktarmak için bir şekilde masal uydurur veya taşa toprağa yazı yazardı değil mi? Yoksa peygamber o kadar kudretli ki sadece göstermek istediği 5-6 kişiye mi yardı Ay'ı :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı