Tanrı yoksa evren nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her soru sorduğunda illa yalan bilgi veya doğruluğu kanıtlanmamış bilgi savurup kendini bilmeyen insanın gözünde haklı çıkaran insan olur. Tanrı ya insanlığın yaratanı. Ya da koca bir yalan. Aradaki uçurum fazlayken ben cevap vermeyi dahi doğru bulmuyorum. Geçen denk geldim tanrı yoktan var mı oldu diye sordum. Dindar insanlar hiçbir şey yoktan var olmaz diyorlar ya. Tanrıyı sorunca tanrı ebedidir falan diyorlar. Ben o yüzden felsefe konularını açmıyordum.

Arkadaşım tanrıya tanrı diyorsak bir başlangıcı veya bir sonu olmaması gerekiyor. Biraz üstlerde demiştik bunu. Felsefe konuşmak için soru sormak lazım. Soru olmadan felsefe olmaz. Bir soru olmalı ki cevap olsun. Eğer karşıda ki kişi doğru olmayan bir bilgiyi haklı çıkmak için başkalarına iteliyorsa bu onun kendi seviyesini belirtir. Soru sorduktan sonra bir cevap geliyorsa o cevabı da sorgulamak lazım. Eğer tutarsız bir cevap ise ya cevap hatalıdır ya da çeliştiği şey.

Tanrı yoksa evren nasıl olmuş olabilir? Sorum ateist arkadaşlara.

Hocam burada net bir bilgi beklemeyin. Tanrının varlığı ya da yokluğu kesin olarak kanıtlanmış olsa inanç kavramı ortadan kalkar. Evrim bilim değil teoridir yani o da bir inançtır. Lakin çoğu kişi doğru inancı bulmak için değil inanmıyorum diyerek dinin kurallarından kurtulmak için ateist oluyor. Siz, size mantıklı geleni objektif bir şekilde araştırarak sizin için doğru olan inanca ulaşabilirsiniz. Burada en önemli durum objektif olmaktır. Mesela bir insan düşünelim. Bu arkadaş ailesinin dindar oluşu ve kendisine de bunun dayatılıyor olmasında rahatsız olarak dinden soğumuş ve ateizmi araştırarak ateist olmuş. ya da farklı bir kişi düşünelim bu arkadaş ise dinine bağlı lakin kafasında soru işaretleri var ve ateizmi araştırarak kendisine mantıklı bir inanç şekli olmadığını düşünerek dinine sadık bir kişi olarak hayatına devam ediyor. Her iki örnekte de ortak olan şey önyargılarıdır. İlk örnekte kişi ateist olmak için kendisine bir sebep arayışında, ikinci örnekte ise kişi dininin doğru olduğunu ve buna inanmak istediği için arayış içerisinde. Bilmiyorum sorudan tamamen farkı bir cevap ama okumuş olduğunuz yanıtlar kişilerin kendileri için doğru olan inanç şekilleridir. Daha detaylı anlatılması gerekirdi lakin zamanım az. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Arkadaşım tanrıya tanrı diyorsak bir başlangıcı veya bir sonu olmaması gerekiyor.
Sıkıntı bu zaten, bir şeyin ebedi ve ezeli olduğunu kabul edip kalkıp da başka bir şeyi aynı sebeple sorgulayamazsın. Evren ebedi ve ezelidir, aksi halde evren olmazdı demekle tanrı ebedi ve ezelidir aksi halde tanrı olmazdı demek aynı şey. Bu safsatadır, bu tarz yargılardan herhangi bir çıkarım üretilemez çünkü yargının kendisi çelişkili.

Sıkıntı bu zaten, bir şeyin ebedi ve ezeli olduğunu kabul edip kalkıp da başka bir şeyi aynı sebeple sorgulayamazsın. Evren ebedi ve ezelidir, aksi halde evren olmazdı demekle tanrı ebedi ve ezelidir aksi halde tanrı olmazdı demek aynı şey. Bu safsatadır, bu tarz yargılardan herhangi bir çıkarım üretilemez çünkü yargının kendisi çelişkili.

Evren ebedi ve ezeli ise big bang'ide red ediyor olmak lazım. Evrenin ile tanrıyı kıyaslamak doğru olmaz. Biri yaratan diğeri yaratılandır. Evrenin başlangıcını neden kabul etmediğinizi açıklar mısınız?

Evren ebedi ve ezeli ise big bang'ide red ediyor olmak lazım. Evrenin ile tanrıyı kıyaslamak doğru olmaz. Biri yaratan diğeri yaratılandır. Evrenin başlangıcını neden kabul etmediğinizi açıklar mısınız?
Bu söylediğin de safsata oluyor, eksik bilgiyle bu tür çıkarımlarda bulunamazsın. Bazı görüşlere göre bigbang denilen şey evrenin sürekli büzüşüp genişlemesi, yani bu sonsuz bir döngü.

Eksik bilgiyle, hatalı yargılarla böyle varsayımlarda bulunamazsın. Eksik bilgi derken bilim camiasından bahsediyorum.

Bu söylediğin de safsata oluyor, eksik bilgiyle bu tür çıkarımlarda bulunamazsın. Bazı görüşlere göre bigbang denilen şey evrenin sürekli büzüşüp genişlemesi, yani bu sonsuz bir döngü.

Eksik bilgiyle, hatalı yargılarla böyle varsayımlarda bulunamazsın. Eksik bilgi derken bilim camiasından bahsediyorum.
Başlangıcı sağlayan da big bang değil midir? Değil ise nasıl oluştuğunu açıklar mısınız?

Evren ebedi ve ezelidir, yoksa evren olmazdı...

O halde Big bang ile neden evrenin oluşamayacağını da anlatabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu düşünceye göre dünyamızda ebedi ve ezeli olmaz mı? Hatta biz insanlar, biz ebedi ve ezeli miyiz?

O halde Big bang ile neden evrenin oluşamayacağını da anlatabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu düşünceye göre dünyamızda ebedi ve ezeli olmaz mı? Hatta biz insanlar, biz ebedi ve ezeli miyiz?
Sana diyorum ki bigbang denilen şey evrenin büzüşüp genleşmesi, ortada patlamayla ortaya çıkmış önceden olmayan bir şey yok.

Sana diyorum ki bigbang denilen şey evrenin büzüşüp genleşmesi, ortada patlamayla ortaya çıkmış önceden olmayan bir şey yok.

Peki sizce binlerce insan neden evrenin big bang ile oluşmaya başladığını söylüyor? Bir de diğer sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Neler ezeli ve ebedidir, neler değildir? Evren ezeli ve ebediyse neden evren? Dünyamız, insanlar, hayvanlar, dağlar ebedi midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı