Tanrı yoksa evren nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Big bang teorisi ile guncel calismalar biteli 10 yil olmus, Kaos modeline gecilmis biz big bang hakkinda konusuyoruz. Guncel seylerden bahsetsek daha iyi sorulara yelken acariz.

Peki sizce binlerce insan neden evrenin big bang ile oluşmaya başladığını söylüyor? Bir de diğer sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Neler ezeli ve ebedidir, neler değildir? Evren ezeli ve ebediyse neden evren? Dünyamız, insanlar, hayvanlar, dağlar ebedi midir?
Bigbang evrenin yoktan var olduğunu söylemiyor sana! Şu an kabul gören modele göre evren yüksek yoğunluk ve sıcaklıktaki başlangıç durumundan nasıl genleşip şu an ki duruma geldiğini açıklıyor, bigbang dediğimiz şey bu. Yoktan var olma yok, yapılan bazı çalışmalara göre birden fazla ya da sonsuz sayıda bigbang denilen şeyin gerçekleşmiş olabileceği düşünülüyor, yani evren sürekli genişleyip büzüşüyor, yok olma yok! Yoktan var olma ya da yok olma yok!!!

Big bang teorisi ile guncel calismalar biteli 10 yil olmus, Kaos modeline gecilmis biz big bang hakkinda konusuyoruz. Guncel seylerden bahsetsek daha iyi sorulara yelken acariz.
Ayrica Entropiyi iyi arastirin. Evrenin düzensizliği bile bir kurala göre işliyor.

Bigbang evrenin yoktan var olduğunu söylemiyor sana! Şu an kabul gören modele göre evren yüksek yoğunluk ve sıcaklıktaki başlangıç durumundan nasıl genleşip şu an ki duruma geldiğini açıklıyor, bigbang dediğimiz şey bu. Yoktan var olma yok, yapılan bazı çalışmalara göre birden fazla ya da sonsuz sayıda bigbang denilen şeyin gerçekleşmiş olabileceği düşünülüyor, yani evren sürekli genişleyip büzüşüyor, yok olma yok! Yoktan var olma ya da yok olma yok!!!
Diğer sorularıma hala bir cevap alamadım. Onları da açıklarsanız beni çok memnun etmiş olursunuz efendim.

Herhangi bir dine mensup değilim. Kendimi bir kalıba sokmadan cevaplıyorum bu soruyu. Bu dinle alakalı bir konu değildir, evren büyük patlama sonucunda oluşmuştur.

Ayrica Entropiyi iyi arastirin. Evrenin düzensizliği bile bir kurala göre işliyor.
" Gerçekte galaksileri ve yıldızlarıyla bizimki gibi bir evren tümüyle olanaksızdır. Eğer bir kimse ortaya çıkarılabilen sabitleri ve yasaları düşünürse, bizimki gibi bir yaşamı üreten bir evrenin var olmama olasılığının gerçekte çok yüksek olduğunu kabul edecektir. "
~Stephan Hwaking
" Gerçekte galaksileri ve yıldızlarıyla bizimki gibi bir evren tümüyle olanaksızdır. Eğer bir kimse ortaya çıkarılabilen sabitleri ve yasaları düşünürse, bizimki gibi bir yaşamı üreten bir evrenin var olmama olasılığının gerçekte çok yüksek olduğunu kabul edecektir. "
~Stephan Hwaking
Demek istediği şeyi kendimce yorumlayınca şu kapıya çıkıyorum. Evren rastgele olmadı. Rastgele olma olasılığı, rastgele olmamasından daha olası değil.

Eğer öyle demezsek tanrının varlığının olmaması ayrı bir problem olmaz mı? Kolaya kaçmak olmuyor mu?

Sorun evrenin hiçlikten nasıl meydana geldiği ise tanrıyı nereden çıkarıyorsun? Genelde "Tanrı yok ise evreni kim yarattı?" sorusu ile kanıtlanmaya çalışılır ki asıl kolaya kaçmak budur.

Ben diyorum ki, evrenin varlığı tanrıyı ispatlamaz. Tanrının varlığı ise evrenin varlığı ile aynı bilinmezliği içerir.

Genel olarak gördüğüm de, nasıl devlet kavramı bilinç altında garip bir adam olarak yer bulabiliyorsa (Besim Tibuk'a selam gönderiyorum) tanrı ise buradaki belirsizliği bir bilincin ürününe bağlıyor. E bu bilinç nereden geldi diye sorarlar ama.

Big Bang'e göre tüm evren atomdan daha küçük bir noktada sıkışıktı ve zamanla büyüyerek genişledi ve evren oluşmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı