Tanrı yoksa evren nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tanrıya saygı duruşu yapmak diye bir kanun var mı? (dini kanunlarda)

Yukarıda arkadaş Atatürk'e saygı duruşu yapmayı tanrıya ibadet etmek ile kıyasladı. Ben de ona ithafen konuştum, ibadet etmezsen tanrı seni cehenneme atar. Niye çünkü tanrı öyle istiyor.

Yukarıda arkadaş Atatürk'e saygı duruşu yapmayı tanrıya ibadet etmek ile kıyasladı. Ben de ona ithafen konuştum, ibadet etmezsen tanrı seni cehenneme atar. Niye çünkü tanrı öyle istiyor.

Bu konuyu sadece cehennem yönüyle yargılamak tek taraflı düşünmek olur. İbadetlerini yerine getiren iyi bir insan cennete gidiyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konuyu sadece cehennem yönüyle yargılamak tek taraflı düşünmek olur. İbadetlerini yerine getiren iyi bir insan cennete gidiyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsanlar cennete gitmek için değil, cehenneme gitmemek için ibadet ediyor. Bu da Muhammed peygamberin daha iyi bir toplum oluştururken kullandığı zekice bir taktik, insanlara sadece bunu yapmazsan cehenneme gidersin deseydi; insanlar o ne ya? Öyle iş mi olur? Diye sormazlar mıydı? Bu yüzden tanrının hoşuna gitmeyen şeyleri yapmayarak hem cehennemden kurtulmuş oluyoruz hem de cennete gitmiş oluyoruz, diye düşünerek Muhammed peygamberin koyduğu bu kurallara uydular.

Domuz eti yeyince hiddetlenen mi?

Hiç bir şey bilmeyip iki youtube videosu izleyen ve kendini alim sanan kişilerden şu an ne farkın kaldı. Sence gerçekten hiddetlense ve ceza vermek istese zaten şu an yaşayabilirler miydi? Teistler ile deistleri bir tutuyorsan zaten bu konuda konuşmaya hakkın yok. Seni takip ediyorum gayet bilgili birisisin fakat bu konu hakkında konuşmasan mı acaba ?
Ayrıca;

Robotların seçim hakkı yoktur. Onlar karşılarına çıkan engellere karşı bazı durumlar sergilerler. İnsanlarda irade vardır iyiyi kötüyü, yanlışı doğruyu seçebilirler. Ayrıca geleceği ( zamanın olduğu bir boyutta ) bilmek özgürlüğe zıt değildir. Eğer şuan istediğin şeyleri yapabiliyorsan seçenekler arasından bir şeyleri seçme hakkına sahipsin demektir. Robotlarda irade yoktur onlar matematik ve bilim ile çalışır sen insanların adaletini onlara uyarlayamazsın. Uyarlasan bile şu an üzerinde çalışan çoğunluğun cevabına göre tercih yapan tramvay problemi soruları gibi şeyler olur.

Cennet Allah'ındır senin 100 liran olsun sen bir arkadaşına 60 bir arkadaşına 40 lira ver. 40 lira verdiğin arkadaşının daha önce hiç parası yoktu ve para da senindi o kişi neden bana az verdin demeye hakkı yoksa sen de tanrının tercihlerini bu konuda yargılayamazsın.

Eğer sınav yaptığı şeylere doğru baksaydın bunu demezdin. Cezayı kime veriyor neden veriyor nasıl veriyor gibi sorulara cevap bulmak gerekir en başta. Hala insanların kafasıyla düşünüyorsun. Hala domuz eti, alkol yeter ya! İç, ye her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen zat bir yudum alkol yada bir dilim domuz etin terazini hafif bastırdı diye cehenneme göndermez. Domuz etini ele alıyorsan İslam'dan söz ediyorsun demektir. Ödül ve ceza olarak görmen de cennet ve cehennemi anlamadığının göstergesi zaten. Cennet de cehennem de tam olarak ödül yada cehennem değildir. Bunu anlatmak ve anlamak ortalama bir homosaphiens hayatını alır.

Sen neden Atatürk için saygı duruşu yapıyorsun. Atatürk için mi? Atatürk senden vatanı kurtarmanın karşılığı olarak bunu mu istedi? Hayır çünkü amaç "SEMBOLİK" bu kadar zor değil bunu anlamak. Neden selam veriyorsun çünkü verdiğin selamın bir manası var. Sağ taraf da hem ayak hem el olsun hayra yorulmuş. Haftanın bir günü tatil edilmiş çünkü Allah dünyayı 6 günde yaratmış. Yani gerçekten de bunlara % 100 inanıp kendini dinden koparıp masallarda yaşayan insanlara karşı durmak gerekir. Aslında bunun sebebi insanın dünya hayatında çok çok çalışmasını önlemek ve dünya sevgisini azaltmaktır.

Bu konulara yazan Muslumanlarin problemi felsefe yapamamasi.
Oturup bana domuz eti yasaginin ya da cehennemin gerekliligini justify etmenize gerek yok.
Bir arkadas daha yapti bunu dun.
Son cumleyi okuyup cildiriyorsunuz garip sekilde : )
Yazi burada, normal sartlarda 1 defa okuyan birinin ana fikrin domuz etiyle alakasi olmadigini anlamasi gerekiyor -> Tanrı yoksa evren nasıl oldu?

Neden buyuk bir perspektiften tartismak yerine, domuz, Ataturk vs gibi alakasiz yerlere cekiyorsunuz mevzuyu anlamak zor.

Ayrica bir ateist icin, deist ile teist arasinda cok fark yok. Cogu teist tanrisini ispat icin deizm argumani kullaniyor, farkinda degil. Rastgele bir dindar cevabini sec, "Allah" yazan yerleri "Zeus" ile degistir, semantik fark olmayacaktir.

Onlar karşılarına çıkan engellere karşı bazı durumlar sergilerler. İnsanlarda irade vardır iyiyi kötüyü, yanlışı doğruyu seçebilirler.

Evet seçim yapabiliriz. Ama seçim vakti geldiğinde hangisini seçeceğimiz tanrı tarafından biliniyordur. İkisi aynı şey değil. "İf" kodu yazdığınızda robotunuzun neye nasıl tepki vereceğini siz belirlersiniz...

Cennet Allah'ındır senin 100 liran olsun sen bir arkadaşına 60 bir arkadaşına 40 lira ver. 40 lira verdiğin arkadaşının daha önce hiç parası yoktu ve para da senindi o kişi neden bana az verdin demeye hakkı yoksa sen de tanrının tercihlerini bu konuda yargılayamazsın.

Elinde 0 lirası olan adamın üzerine durduk yere kredi borcu yüklemek de hayli yargılanacak bir şeydir. Ben belki yaratılmamış olmayı istiyordum. İyiyi ve güzeli seçmek zorunda mıyım? Değilim evet. Ama seçmezsem cehennem kollarını açmış beni bekliyor olacak. İyiyi veya kötüyü seçmekten de öte, sonuç olarak bir seçim yapmak zorunda bırakılmalı mıydım? İstemeden üzerime aldığım kredi borcu cehennem işte. Ben 0 TL de kalmak ve fakirliğimle boğulmak istiyordum. Tanrı sağ olsun şimdi eksilerdeyim...

Eger beni yaratıp sorgusuz sualsiz cennetine koyacak olsaydı işte o zaman bir yerlerde anlaşabilirdik.

Evet seçim yapabiliriz. Ama seçim vakti geldiğinde hangisini seçeceğimiz tanrı tarafından biliniyordur. İkisi aynı şey değil. "İf" kodu yazdığınızda robotunuzun neye nasıl tepki vereceğini siz belirlersiniz...

Elinde 0 lirası olan adamın üzerine durduk yere kredi borcu yüklemek de hayli yargılanacak bir şeydir. Ben belki yaratılmamış olmayı istiyordum. İyiyi ve güzeli seçmek zorunda mıyım? Değilim evet. Ama seçmezsem cehennem kollarını açmış beni bekliyor olacak. İyiyi veya kötüyü seçmekten de öte, sonuç olarak bir seçim yapmak zorunda bırakılmalı mıydım? İstemeden üzerime aldığım kredi borcu cehennem işte. Ben 0 TL de kalmak ve fakirliğimle boğulmak istiyordum. Tanrı sağ olsun şimdi eksilerdeyim...

Eger beni yaratıp sorgusuz sualsiz cennetine koyacak olsaydı işte o zaman bir yerlerde anlaşabilirdik.

O zaman aynı şeyi anne ve babamıza da sormak zorundayız. Çocuk yapmakta aynı şekilde bir suç olmalı. Çünkü çocuğumuz doğmak istemiyor olabilirdi. Diyelim ki çocuğumuz doğdu. Sizin fikrinize göre 18 yaşına kadar ona istediği her şeyi hak etmese bile almalıyız. Çünkü o zaman bir yerlerde anlaşabilirsiniz.

Tanrıya saygı duruşu yapmak diye bir kanun var mı? (Dini kanunlarda)

Aslına bakarsan evet. Cehenneme gitmemek için çeşitli ibadetler yapmak zorundayız.

Namaz buna en basit örnektir. Yine de ibadet ve saygı duruşunu burada tartışmamak gerekir.

O zaman aynı şeyi anne ve babamıza da sormak zorundayız. Çocuk yapmakta aynı şekilde bir suç olmalı. Çünkü çocuğumuz doğmak istemiyor olabilirdi. Diyelim ki çocuğumuz doğdu. Sizin fikrinize göre 18 yaşına kadar ona istediği her şeyi hak etmese bile almalıyız. Çünkü o zaman bir yerlerde anlaşabilirsiniz.

Bununla kıyaslama yapmak saçma oldu ama yine de sizi kırmayalım.

Doğmak istemiyor olabilirdim. Doğmak zorunda değilim. Var olmak zorunda değilim. Bunu düşünmek çok zor olmasa gerek.

Bir ateist ve bir dindar insan için çocuk sahibi olmak farklı anlamlara gelir. Dindar biri çocuk sahibi olduğunda "bunu bize tanrı bahşetti" der. Ateist ise biyolojik süreçlere daha çok odaklanır ve "biz yaptık ve oldu" der.

18 yaşı modern dünyada çoğunlukla kabul edilen bir yaştır. Benim şahsi fikrim ise en az 20'dir. Zaten dünyanınn her yerinde değişkenlik gösterir bu yaş sınırı. Ve evet. Dünyaya gelmeyi ben seçmediysem ebeveynlerim bu dünyayı benim için olabildiğince zahmetsiz hale getirmek zorundadır. Zaten yeterince maddi ve manevi gücü olmayan birinin dünyaya çocuk getirmesi evrensel ahlak yasaları ile ters düşer. Buna ileride ben de çocuk sahibi olursam ben de dahilim.

Ayrıca çocuk sahibi olmak zorunda da değiliz. Bu bizim tercihimiz. Ama ne yaparsın. Canlılık içgüdülerimiz sayesinde genlerimizi yaşatma arzusu içindeyiz.

Bu ihtişamlı derecede merhametli, memnun edici ve ödüllendirici bir şey. Ciddiyim.
Ama eğer cennet veya cehennem arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmasaydım. Çünkü cennete gidemezsem cehennemde olacağım kesin. Sadece cenneti yaratıp herkesi içeriye tıkabilirdi. Kötülük ve iyilik kavramları yaratılmak zorunda bile olmazdı. Kötülük olmadığı için cehennem ile cezalandırılması gereken kötüler de var olmazdı.

Bunu ne sen seçtin ne de ben. Tanrının senaryosunda oynamak zorunda olan sözleşmeli oyuncularız sadece. Senaryoya göre bir rol aldık. Kimine iyi geldi kimine kötü. Rolünü iyi oyna yeter...

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı