Tanrıyı Tanıma Problemi

Öncelikle, yine çok güzel bir tartışma okudum. Pek felsefe yapabilen birisi değilim ama konularını okumak hoşuma gidiyor.

Neden kimse verdiğim örnekleri anlamak istemiyor?

Çünkü hepsi kuru ve dolaylı örnekler. Ressam, resim, bebek, bakteri...

İki tane, tartışmayla alakalı bilgi vereceğim. Daha çok Fatihcrs için.
  1. İnsanların beyni, "Confirmation Bias" (onaylama yanlılığı) adı verilen bir eğilimle çalışır. Bu, insanların mevcut inançlarını ve düşüncelerini destekleyen bilgilere daha fazla önem verme ve bu bilgilere daha fazla ağırlık verme eğilimini ifade eder. Böylece, yeni bilgileri objektif olarak değerlendirmek yerine mevcut inançları doğrulamaya çalışma eğilimindedirler.
  1. "Cognitive Dissonance" (bilişsel uyumsuzluk), insanların çelişen inançlar, değerler veya bilgilerle karşı karşıya geldiğinde yaşadığı rahatsızlık hissini ifade eder. Bu uyumsuzluk hissi, insanları çelişkili durumları çözmek için kendi inançlarını değiştirmeye veya durumu uygun hale getirmeye teşvik edebilir.
Ana konu hakkında söyleyeceğim bir şeyler var fakat yeni şeyler değil. Eğer yazarsam yazmak için yazıyor olur.
Felsefi terimlere pek hakim değilim. Bildiğim bir şekilde açıklamaya çalışayım. Yunan mitolojisindeki tanrılar; insani niteliklerde çok üstün olmalarıyla, Müslüman'ların tanrısı ise "Her şeye gücü yeten" bir tanrı olmalarından dolayı tanrıdır. Tanrı eğer gerçekten varsa bu insan ağzından çıkma kuramlardan ayrı bir şey olmalı.

Yeryüzünde gördüğümüz kişi şu ana kadar bu sıfatları en yüksek seviyede taşıyan bir varlık olsa bile, daha üstü olmadığından nasıl emin olabiliriz?

Bu sebeplerle, belki tanrı direkt yeryüzüne inse bile tanrının varlığı konusunda kesin bir sonuca varamayabiliriz.

Cevap yine karşımızdaki kişide olur. Bize göstermesi gerekiyor. Zira tanrı sonsuz ve sonsuz sıfatlı ise pekala bunu yapabilir.

Kedi kesmek size göre yanlış ama kesene göre doğru...

Neye göre doğruyu yanlıştan ayırt edeceksiniz?

İnsanları hayvanlardan ayıran bir özellik empatidir.
Bebekler üzerinde yapılan incelemelere göre, doğuştan empati yeteneğimiz yüksek olmakla ta.
Doğru ve yanlışta empati ve düşünce ile ayırtılır kısaca sorgulamak diyelim.
Neden kedi kesiyoruz?
Kim için?
Neden kedi kesmemizi istediler?
Neden inek, koyun keserlerken kedi kesmemiz hatalı?
Neden inek koyun kedi kesiyoruz?

+ Olararak ben var olan bir şeyin sonsuz olabileceğini düşünmüyorum. Orada da aydınlatır mısın beni fatihcrs.

Laf olsun torba dolsun mantığında yazmayın lütfen,

Evet, çevremde mevcut, ben yüzlerine karşı da diyorum zaten yanılgı içindesiniz sapkınlık içindesiniz diye...

Ben doğruyu yanlışı dinime göre ayırt ediyorum. Kedi kesen sataniste diyorum ki, sen sapkınlık içindesin. Bu kadar.

3 mesajdır kedi kesmek yazıyorsunuz, muhtemelen satanistlikten bahsediyorsunuz madem ondan cevap vereyim, satanizmde kedi, bakire veya herhangi bir hayvan kurban etme durumu yoktur, zaten satanizmde geçen şeytan ayetler kitabında kurban isteyen tanrılar eleştiriliyor 1 2 ergen kedi kesti diye satanizmi boyle sanıyor insanlar hadı normal karsılanabilir de iddia ede ede 4 5 kere cahilliğinizle yazıyorsunuz utanmadan. Ve ayrıca insanlıktan nasibinizi almadığınız için dininizden başka bir şeyiniz olmaması çok normal. Düzgün muhakeme edip insanların inançlarına saygı göstermeyi öğrendikten sonra tekrar insanlarla konuşmaya gelin. Yoksa kimse sizin yalan tanrılarınızı ve Arap dininizi çok önemsemiyor saygı duymak zorunda hissediyorlar insan olarak.

Öncelikle, yine çok güzel bir tartışma okudum. Pek felsefe yapabilen birisi değilim ama konularını okumak hoşuma gidiyor.
Bence pek de güzel bir tartışma yoktu ortada, en azından konu bağlamında değildi çoğu tartışma.
Cevap yine karşımızdaki kişide olur. Bize göstermesi gerekiyor. Zira tanrı sonsuz ve sonsuz sıfatlı ise pekala bunu yapabilir.
Tanrı bize sonsuzluğunu gösterse, onun sonsuz olduğunu anlayabilir miyiz? Bu tanrıdan kaynaklanan bir problem değil, bizden kaynaklı oluşan bir problem. Kendi eksikliklerimizden dolayı eğer bir tanrı gerçekten varsa bile ona ulaşmamız imkansız.

Tabii şu bu probleme bir cevap olabilir: Tanrı eğer kendi bizzat isterse "sonsuz güç"lerini kullanarak bizi her şey konusunda hakim kılabilir, böyle olursa bu probleme bir cevap bulmuş olabiliriz.

Konu altında uzun uzun absürt cevaplar veren arkadaşlar dolu, aslında sizin 2 cümleniz bu probleme bir çözüm sunuyor. Teşekkür ederim.

Ancak ortada pasif bir tanrı varsa, ona muhtemelen hiçbir zaman ulaşamayacağımız gibi hiçbir zaman da bilemeyeceğiz. Ben bu görüşü biraz değiştirip yeryüzüne inen bir tanrıya uyarlamaya çalıştım ki aslında cevabı çok yüzeysel olmasına rağmen birisinin gerçekten mantıklı bir şey yazması 15 sayfayı buldu. Tekrardan teşekkür ediyor ve iyi forumlar diliyorum.

Laf olsun torba dolsun mantığında yazmayın lütfen,

Evet, çevremde mevcut, ben yüzlerine karşı da diyorum zaten yanılgı içindesiniz sapkınlık içindesiniz diye...

Ben doğruyu yanlışı dinime göre ayırt ediyorum. Kedi kesen sataniste diyorum ki, sen sapkınlık içindesin. Bu kadar.
Engellemiştim ancak alıntılayan bir arkadaş sebebiyle merak edip baktım.

Fatih, sana önerim deontolojik etiği araştırman olacaktır. Hatta forumda deontoloji ve sonuççuluk üzerine bir konum da var, oradaki tartışmayı okumak istersen inceleyebilirsin.

Deontolojik etiğe göre nefsi müdafaanın durumu üzerine de bir konu açmıştım, dilersen bunu da inceleyebilirsin.

Tabii bu konular deontolojik etiği anlatan konular değiller, bizzat kendin araştırdıktan sonra incelemen daha da iyi olabilir.

İlk olarak çelişkilisin diğer hatan da her dinin kedi kestiğini düşünüyorsun.

Ben her din kedi kesiyor dedim mi?

Allah kendisinden daha güçlü bir taş (varlık) yaratabilir mi?

Cevabını verdim.

Çünkü hepsi kuru ve dolaylı örnekler. Ressam, resim, bebek, bakteri...

Örnek veriyoruz. Örnekten ne anlıyorsunuz?

Hiçbir şey...

Sonra örneğe kuru dolaylı vs.

Orada örnekte diyoruz ki anne karnındaki bir bebek dişinden haberi yok ve ona dışarıda yemeği ağzıyla yiyeceğini dişleriyle çiğneyeceğini söylüyoruz. Buna nasıl bir yorum yapabilir Bebek aklıyla?

Aynı şekilde yaratıcı diyor ki ben zamanın ve mekanın dışındayım. Hiçbir yasaya bağlı değilim. Bundan ne anlıyorsunuz?

İşte zamansızlığı ve mekansızlığı anlamayan biz anne karnındaki henüz dişleri çıkmamış göbeğinden beslenen bebeğiz. Bunu anlatıyoruz. Örnek bu şekilde veriyoruz. Siz buna kuru diyorsunuz...

Zaman ve mekan içinde zamansızlığı ve mekansızlığa örnekler veriyoruz.

Başka nasıl açıklayalım.

Madem biz açıklayamıyoruz. Siz açıklayın !

Zamansızlık ve mekansızlık ne demektir?

Dur tahmin edeyim. Öyle bir şey yok değil mi?

İki tane, tartışmayla alakalı bilgi vereceğim. Daha çok Fatihcrs için.

Bu bilgileri ben yalanlamıyorum. Elbette doğru teşhislerdir. Ancak bilginin doğruluğunu da değiştirmezler. Doğru tektir.

Burada da doğruyu anlatıyoruz zaten ama karşımızda mantık denen bir şey yok. Verdiğimiz örnekler bile çarpıtılıyor. Ya da sadece işlerine gelen yerlere cevap veriliyor. Şurada beni araştırmaya sevk eden tek bir soru yok. Mevcut bilgimle her şeyi cevaplayabiliyorum.

İnsanları hayvanlardan ayıran bir özellik empatidir.
Bebekler üzerinde yapılan incelemelere göre, doğuştan empati yeteneğimiz yüksek olmakla ta.
Doğru ve yanlışta empati ve düşünce ile ayırtılır kısaca sorgulamak diyelim.
Neden kedi kesiyoruz?
Kim için?
Neden kedi kesmemizi istediler?
Neden inek, koyun keserlerken kedi kesmemiz hatalı?
Neden inek koyun kedi kesiyoruz?

İşte hepsinin cevabı var. Yine din üzerinde...

+ Olararak ben var olan bir şeyin sonsuz olabileceğini düşünmüyorum. Orada da aydınlatır mısın beni fatihcrs.

Konu başından beri bunu anlatıyoruz zaten ama işte şekilde görüldüğü gibi, iş ya demagojiye gider, ya işinize gelen yeri cımbızlayıp ona cevap verirsiniz, ya da en başa sararsınız.

Verdiğimiz onca örnek çöp, yani siz çöp ediyorsunuz. Biraz olsun üzerinde düşünseniz bu soruları tekrar tekrar sormazsınız...

3 mesajdır kedi kesmek yazıyorsunuz, muhtemelen satanistlikten bahsediyorsunuz madem ondan cevap vereyim, satanizmde kedi, bakire veya herhangi bir hayvan kurban etme durumu yoktur, zaten satanizmde geçen şeytan ayetler kitabında kurban isteyen tanrılar eleştiriliyor 1 2 ergen kedi kesti diye satanizmi boyle sanıyor insanlar hadı normal karsılanabilir de iddia ede ede 4 5 kere cahilliğinizle yazıyorsunuz utanmadan. Ve ayrıca insanlıktan nasibinizi almadığınız için dininizden başka bir şeyiniz olmaması çok normal. Düzgün muhakeme edip insanların inançlarına saygı göstermeyi öğrendikten sonra tekrar insanlarla konuşmaya gelin. Yoksa kimse sizin yalan tanrılarınızı ve Arap dininizi çok önemsemiyor saygı duymak zorunda hissediyorlar insan olarak.

Gerçekten cevabınız bu mu ?

Ben kedi kesmek meselesini örnek olarak yazıyorum buraya farkında mısınız?

İşte o 1 veya 2 tane ergen diyorsunuz ya o zaman o ergenlere de saygı göstereceğiz sizin mantığınızla, gelmişsiniz bana satanizmin tanımını yazıyorsunuz. Ben sadece diğer dinlere de laf söylemiyorum. kendisine müslümanım deyip sapkın bir mezheb e tabi olanlarda var elbet, sayın saygılı kişi...

Gerçekten cevabınız bu mu?

Ben kedi kesmek meselesini örnek olarak yazıyorum buraya farkında mısınız?

İşte o 1 veya 2 tane ergen diyorsunuz ya o zaman o ergenlere de saygı göstereceğiz sizin mantığınızla, gelmişsiniz bana satanizmin tanımını yazıyorsunuz. Ben sadece diğer dinlere de laf söylemiyorum. Kendisine Müslüman'ım deyip sapkın bir mezheb e tabii olanlarda var elbet, sayın saygılı kişi...

Müslümanlıkta mezheplere bağlı olmak zaten ayrı bir sapkınlık ama sen bilirsin.

Konu başından beri bunu anlatıyoruz zaten ama işte şekilde görüldüğü gibi, iş ya demagojiye gider, ya işinize gelen yeri cımbızlayıp ona cevap verirsiniz, ya da en başa sararsınız.

Eğer var olan bir şey sonsuz olamıyorsa o hiçliktir? Başından beri sizde bunu anlatmaya çalışıyorsanız? Nasıl Müslüman oluyorsunuz.

İşte hepsinin cevabı var. Yine din üzerinde...

Affedersin de dinlerin cevabı beni tatmin etmedi.
Çoğu din bunların bir sınav için olduğunu söyler ama hiçbir din neden sınavda olduğumuzu söylemez işte bunu da söyleyemedikleri için o soruların cevabı yanlış oluyor.

Bence pek de güzel bir tartışma yoktu ortada, en azından konu bağlamında değildi çoğu tartışma.
Güzel kılan kısım tartışan kişilerin harareti...
Ancak ortada pasif bir tanrı varsa, ona muhtemelen hiçbir zaman ulaşamayacağımız gibi hiçbir zaman da bilemeyeceğiz. Ben bu görüşü biraz değiştirip yeryüzüne inen bir tanrıya uyarlamaya çalıştım ki aslında cevabı çok yüzeysel olmasına rağmen birisinin gerçekten mantıklı bir şey yazması 15 sayfayı buldu. Tekrardan teşekkür ediyor ve iyi forumlar diliyorum.
Hocam tanrı arayışı içinde misiniz?

Fıkıhta İslam'ın iyi olduğunu savunanlar, sadece bir rüyanın içindedir. Sadece ülkemizdeki İslam fıkhı iyiyi ve güzelliği temsil eder. bkz: Bektaşîlik

Ülkemizdeki, "ponçik" İslam anlayışı, Müslümanlarımızın hüsnü kuruntusundan ibarettir.

Ey, Cemaat-i Non-teistler;

"Budizm'i, Hinduizm'i küfür sayan, İncil'in kitap değil de öğreti olmadığını bilmeyip bir grup insan tarafından mushaflaştırılınca da "İncil değiştirildi yav..." diyen, "Mushafı insan yaptı. Elbette beşer şaşar." deyip de kendi kitaplarını mushaflaştıranların insan olduğunu unutup, yere göğe sığdıramayanlardan uzak durunuz. Elbet onlar kördürler. Akılları kapanmıştır. Elbette onlar, sizi doğru yoldan döndürmek isteyecekler. Buradaki en yetkili kişi, sizler ve akıllarınızdır."

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı