Technopat RX 5700 XT Sistem ve Kendi 5700 XT Sistemim

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Başlık ne kadar doğru oldu bilemiyorum ama en açıklayıcı başlığı yazmaya çalıştım. Arkadaşlar bende Technopat'ta toplanan RX 5700 XT sisteme çok yakın bir sistem topladım ancak ekran kartı sıcaklık değerlerim Technopat sisteme göre bir hayli fazla. Her iki sistemde de 3 fan içeri hava alıyor 1 fan tahliye ediyor ama Technopat'ta toplanan sistemde GPU sıcaklığı neredeyse 70 derecenin üzerine çıkmamışken benim sistemim de kasa kapağı kapalı %99 kullanımda 80 dereceleri buluyor kart. Kasa kapağı açık ise 68-75 derece arasında seyrediyor. Hatta ekran kartını alırken de Technopat sistemini de göz önünde bulundurmuştum. Performans olarak bir sıkıntım yok ama sıcaklık biraz kafama takılıyor. Sıcaklık değerlerim belki normal ancak bu iki sistem arasındaki fark neden kaynaklanıyor merak ediyorum. Benim sistemim;
  • AMD R5 3600.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • MSI Gaming Plus Max B450.
  • Corsair Vengeance 8x2 3200 MHz RAM.
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU.
  • Corsair Delta Spec Kasa.
Technopat sistemde kasanın önü sanırım komple mesh. Testler ise yan kapak açık mı yoksa kapalı yapıldı bilmiyorum ama kasanın ön kısmının mesh olması bu kadar sıcaklık farkı oluşturur mu?

Son düzenleme:
Kesinlikle oluşturuyor. Kasanın içeriye hava çekecek daha büyük alanı olması önemli fakat bahsettiğiniz sıcaklıklar GPU için normal bence.
Evet dediğiniz gibi belki sıcaklıklarım normal ama işte bir yerde 70 derece bir yerde 80 derece olunca kasa 10 derece fark oluşturur mu diye merak ettim.

Tamamen kasayla alakalı. Benim Nitro+ yük altında 70 dereceyi görmüyor ortalama 1400-1500 RPM arasında fan hızıyla. Undervolt yapınca maksimum 64 derece gördüm yük altında, fan hızı 1200 RPM civarındaydı. Undervolt yapmayı deneyebilirsin.

Tamamen kasayla alakalı. Benim Nitro+ yük altında 70 dereceyi görmüyor ortalama 1400-1500 RPM arasında fan hızıyla. Undervolt yapınca maksimum 64 derece gördüm yük altında, fan hızı 1200 RPM civarındaydı. Undervolt yapmayı deneyebilirsin.
Nitro+ soğutma konusunda zaten daha başarılı bir kart. UV yaparak sıcaklığı daha da düşürmeyi başarmışsınız ama bende UV yapacak kabiliyet yok maalesef.😀

Kasa etkiliyor. Bunun gibi bir şey veya kasa degisimi yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı