Technopat Sosyal amacından sapıyor

Peki ya insanları kışkırtmak için gülücük emojisi atıp toxiclik yapan kullanıcılara ne demeli? Güm geçtikçe sayıları artıyor ve insanları sosyalden soğutuyorlar. Mesela bir örneği fotoğrafta. Adam diyor ki (özet olarak) aldığım monitörün kutusu açıktı. Teslim aldım ama vidaların olduğu poşetler de açıktı. İkinci el olduğu için şikayet etsem iadede bulunurlar mı diye sormuş. Ben de alıntıladığı mesajı yazdım. Arkadaştan gelen cevap bu. Adı üstünde forum ama arkadaş makalelerle konuşmamız gerektiğini sanıyor sanırım. Bunların kafası bi' milyon.
İsterseniz daha birçok örneğini rahatlıkla gösterebilirim. Eğer sıkıntı olmayacaksa yeni bir konu oluşturup bu tür toxic cevapları bile paylaşabiliriz.

Zamanında sosyale teknik sorun konusu açtığın zaman her türlü yardımcı olurlardı. Şimdi yaptıkları tek şey;

(Karşıdaki insan düşünür) (AI working Now)
Macun eğer 2 senelikse macun değiştir,
1 senedir format atılmamışsa format at,
PC kasıyor diye konu gelirse virüs taraması yapmadan format at.
PC sesli çalışıyorsa termal macun değiştir.

Mod olmak için bir şeyde iyi olmak gerekiyor. Bu anternatiflerden birisi macOS, ama görelim ki açtığım macOS konuları kimsenin umrumda değil. Ama söze geldiği zaman o moderatör macOS bölümünde uzman.

Mesela aynı anda açılan 2 konu var. Birisi teknik problem, birisi saçma saçma sorular olan bir konu.

1. Konudaki arkadaşın Windows'unda hata var ve yardım istiyor. Format atacak kadar kolaya da kaçmak istemiyor. Ama format at diyenden başka yazan yok. Sonucunda ise arkadaş çözüm bulamıyor.

2. Konudaki arkadaş ise ya sevgilisinden ayrılıp kafa dağıtmalık troll konu açtı, ya 20 bin TL ile SSD ne bilmezken ya troll ya reel konu açtı. Özellikle ramazan ayında artan "böyle yapsam orucum bozulur mu" gibisinden sorular neden onaylanıyor?

Ya birisi sabah rüyalandım orucum bozulur mu diye konu açmış, kendisi buradaysa az gülmedim kusura bakmasın :D

Yani anlatmak istediğim artık bilgisi az insanların basit ve kolaya kaçan cevap vermeleri. Format ve macundan başka bir şey bilmeyen insanların pandemide foruma akın etmeleri sonucu Ekşi Sözlük gibi olan Technopat Sosyal umarım bu gidişatını durdurur.

Amacım moderatörleri veya kullanıcıları kışkırtmak değil.

Sen fazla ısınmışsın, gel macunu yenileyelim (!)

Şimdi herkes "Burası teknoloji forumu değil, konu dışı kategorisi var burada." diye söylüyor ya, işte ben buna katılmıyorum.

Burası bir teknoloji forumu arkadaşlar. Elbette konu dışı kategorisi olacak ama konu dışı demek saçma konular demek değildir. Diğer kategorilere uymayan konuların burada bulunması demektir.

Son düzenleme:
Kitle değişiyorsa bundan sosyal medya platformları tabii ki etkilenecektir. Şu da var tabii. Şu an pandemi nedeniyle birçok insan ve özellikle genç kitle evlerde, bilgisayar başında.

İnsanlar derslerine girmek yerine buralarda takılıyor. Boş vaktini burada geçiriyor, burada arkadaş ediniyor, burada yaşıyor...

Eskinden de 1 düzgün 3 gereksiz mesaj gelirdi. Şimdi ise yine 1 düzgün mesaj geliyor ama buna karşılık 10 gereksiz mesaj geliyor. Suçu sadece platformlarda aramayın bence, her konuya yazmak, her tartışmaya dahil olmak, her fikrinizi belirtmek ve her duygunuzu paylaşmak zorunda değilsiniz. (Bunu genele söylüyorum.)

Benim de canımı sıkıyor ama yapacak bir şeyimiz yok, burayı DC sunucusuna çeviremeyiz. İçinde ne kadar geyik muhabbet de dönse, forum forumdur. Olağanüstü zamanlardan geçiyoruz zaten.

Kitle değişiyorsa bundan sosyal medya platformları tabii ki etkilenecektir. Şu da var tabii. Şu an pandemi nedeniyle birçok insan ve özellikle genç kitle evlerde, bilgisayar başında.

İnsanlar derslerine girmek yerine buralarda takılıyor. Boş vaktini burada geçiriyor, burada arkadaş ediniyor, burada yaşıyor...

Eskinden de 1 düzgün 3 gereksiz mesaj gelirdi. Şimdi ise yine 1 düzgün mesaj geliyor ama buna karşılık 10 gereksiz mesaj geliyor. Suçu sadece platformlarda aramayın bence, her konuya yazmak, her tartışmaya dahil olmak, her fikrinizi belirtmek ve her duygunuzu paylaşmak zorunda değilsiniz. (Bunu genele söylüyorum.)

Benim de canımı sıkıyor ama yapacak bir şeyimiz yok, burayı DC sunucusuna çeviremeyiz. İçinde ne kadar geyik muhabbet de dönse, forum forumdur. Olağanüstü zamanlardan geçiyoruz zaten.
Hocam kayıt esnasında bir test olsa, en azından RAM falan nedir bilenler konulara cevap verebilse?

-Cinsel hayat soruları.
-Boy uzama soruları.
-Sınav yetişir mi soruları.
-Kıl, tüy soruları.
-Kardeşiyle, ailesiyle arasında yaşadığı sorunları.
-Oyunlarda kostümleri, ürünleri ile ilgili soruları.
Artık görmek istemiyorum.
Bu konuya daha yazmayacağım, iyi günler iyi forumlar.
Forumlar sadece teknik destek için yoktur, boşuna mı o kadar kategori açılmış?

Hocam kayıt esnasında bir test olsa, en azından RAM falan nedir bilenler konulara cevap verebilse?
Konu açmadan önce Google'a "site:Technopat.net x konu" diye yazmayanlar sırf konulara yazabilmek için test esnasında Google'dan yardım alır.

Geri
Yukarı