Technopat Sosyal beğeni ve mesaj sayısı gizlenmeli

• Konuyu başlatan Axii
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 125
  • Görüntüleme 8B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Boş durması ile alakalı bir durum yok.

Üyeler o kadar uğraşıp yaptığı mesaj, beğeni, çözümlerin gözükmemesini istemedi.
Kaldırılmamasını savunacak en ufak ifadeleri olmadığı gibi kaldırılmasını isteyenlerin de ifadelerini çürütemeyecek noktadalar. Bahaneleri bu.

Beğeni-mesaj ve benzeri istatistikler kimine göre önemsizdir. Ama bunları önemseyen kişiler hata yapıyorlar. Ne yazıktır ki bunu engellemek için ufukta zor kullanmaktan başka çözüm göremiyorum.

Geçici çözümleri eleştirenler, öneri bile sunmuyor maalesef. Sosyal mesajını verip konuyu terk ediyor. Sizler de hata yapıyorsunuz.

Buna en güzel çözüm kaldırılmasından ziyade, bazı kategorilerde mesaj sayılarının sayılmaması olur bence. En güzel örneği Donanım Haber'de mevcut. Konu dışı ve bazı boş muhabbet dönen kategorilerde mesaj sayıları sayılmıyor. Örneğin burada da konu dışı ve mizah, eğlence kategorilerinde mesajların sayılmaması olabilir. Özellikle bu iki kategoriyi mesaj ve beğeni kasmak için kullanan arkadaşlar var.

Hayatlarında pek fazla takdir görmeyen insanlar genelde buralardan aldığı birkaç beğeniyle mutlu olurlar. Belki bir nebze yalnızlıklarını burada atıyorlar. Bırak mutlu olsunlar zarar değil. Oradaki sayıyı fazla görmek hoşlarına gidiyor.

Fakat mesaj sayısına göre üslup değişmesi ve üstten bakılması durumuna katılıyorum. Genelde yaşları küçük olanlar özenecek birisini arıyorlar, kime özensinler işte. Kimdeki büyükse ona gidiyorlar, beğeniyorlar.

İstatistikler önemlidir de şov amaçlı değil. Anlayacak kadar olgunlaşırsınız umarım bir gün.

İstatistikler önemlidir de şov amaçlı değil. Anlayacak kadar olgunlaşırsınız umarım bir gün.

Şov amaçlı kullanlanlar var ben onlardan bahsediyorum zaten. Mesajı yüksek sayılarda olup çok iyi üyelerde var.

Kaldırılmamasını savunacak en ufak ifadeleri olmadığı gibi kaldırılmasını isteyenlerin de ifadelerini çürütemeyecek noktadalar. Bahaneleri bu.

Beğeni-mesaj ve benzeri istatistikler kimine göre önemsizdir. Ama bunları önemseyen kişiler hata yapıyorlar. Ne yazıktır ki bunu engellemek için ufukta zor kullanmaktan başka çözüm göremiyorum.

Aşırıya kaçıyorsun. Objektif bakmalısın.

Oylamada 126 kişi kalkmasın demiş. 56 kişi ise kalksın demiş. Bu durumda, 56 kişinin dediğini yapmak için, 126 kişiyi yok mu saymalıyız? Eğer büyük çoğunluk kalkmamasını istiyorsa, ancak sistemin suistimal edilmesi de söz konusuysa, alternatif çözümlere bakmak zorundayız.

@Yanlışım Varsa Düzeltin güzel bir öneride bulunmuş, "Kategoriye göre yazılan mesaj ve beğeniler sayılmasın" tarzında. Konu Dışı, Mizah ve Eğlence gibi kategorilerdeki mesajları, hatta beğenileri saymayacak bir sistem getirilebilir.

Bir kişinin uzaktan yakından mesajla, beğeniyle ve üstünlük taslamakla alakası yoktur. Ama o istatistiklerin orada olması hoşuna gidiyordur. Bu durumda bu kişiye çıkıp "Kaldırılmamasını savunacak en ufak ifadeleri olmadığı gibi kaldırılmasını isteyenlerin de ifadelerini çürütemeyecek noktadalar" demek doğru değil.

Bunun yanında moderasyona da ek iş düşüyor. Mesaj, beğeni, makale ve EİC olsun, göz açtırmayacak, suistimal ettirmeyecek. Gerektiği yerde üyenin hoşuna gitmese de cezayı verecek. Hani burada sorun şu, eğer ortada bir kötüye kullanım varsa, istatistikleri kaldırmak bunu çözmeyecek.

Geçici çözümleri eleştirenler, öneri bile sunmuyor maalesef. Sosyal mesajını verip konuyu terk ediyor. Sizler de hata yapıyorsunuz.

Maalesef, genel olarak böyle. Sosyal hakkında çok çok az yapıcı eleştiri geliyor konularda.

Bu söylediğinizi pek anlamadım, fakat kendi fikrimi belirteyim.

Kasım aylarında sanırım kaldırıldı, fakat orası boş gözüküyordu. Tepki de olunca geri getirildi.
Ama ben oraya makale ve blog gibi bölümlerin olmasını isterdim. Madem mesaj ve beğeni bu kadar tartışma yaratıyor ve kaldırınca da çöl gibi boş gözüküyor, resim, makale, blog gibi şeyler koyulabilir.
Aşırıya kaçıyorsun. Objektif bakmalısın.

Oylamada 126 kişi kalkmasın demiş. 56 kişi ise kalksın demiş. Bu durumda, 56 kişinin dediğini yapmak için, 126 kişiyi yok mu saymalıyız? Eğer büyük çoğunluk kalkmamasını istiyorsa, ancak sistemin suistimal edilmesi de söz konusuysa, alternatif çözümlere bakmak zorundayız.

@Yanlışım Varsa Düzeltin güzel bir öneride bulunmuş, "Kategoriye göre yazılan mesaj ve beğeniler sayılmasın" tarzında. Konu Dışı, Mizah ve Eğlence gibi kategorilerdeki mesajları, hatta beğenileri saymayacak bir sistem getirilebilir.
Mizah, konu dışı ve eğlence bölümünde beğeni ve mesajların sayılmaması gibi öneriyi sevdim. Aslında bazı forumlarda da böyle :D

Bence bunu kaldırmak yerine sayaç gibi Technopat Sosyal içerisinde vakit geçirme süresi getirilmeli misal ben üye olmadan önce de burada vakit geçiriyordum ve katıldığımda çoğu şeyi biliyordum 300 küsur mesaj yazdıysam en az 5000 tane okumuşumdur.

Herkes gibi görüşümü belirttim. Oy kullanan kaç kişi yazıp da fikir belirtti? Ben bundan yakınıyorum. 126 kişinin kaçı gelip ''şu yüzden kalkmamalı'' dedi?

Mutlaka sebep belirtenler olacaktır. Burada tek yaptıkları kaldırılmasına karşı çıkmak ama kaldırılmaması için fikir yürütmemek oluyor. Fikir göremedikçe oylamayı göz önüne almak ne kadar objektif?

Gördüğüm kadarı ile bu işler sadece Konu Dışı, Mizah ve Eğlence gibi kategorilerde dönmüyor. Elbette ilgili öneri bir nebze çözecektir lakin kalıcı olur mu, bilemem. Teknik Destek gibi kategorilere de sıçramış durumda.

Bir kişinin uzaktan yakından mesajla, beğeniyle ve üstünlük taslamakla alakası yoktur. Ama o istatistiklerin orada olması hoşuna gidiyordur. Bu durumda bu kişiye çıkıp "Kaldırılmamasını savunacak en ufak ifadeleri olmadığı gibi kaldırılmasını isteyenlerin de ifadelerini çürütemeyecek noktadalar" demek doğru değil.

Yukarıda yazdığım gibi. Kaldırılması için büyük sebepler var ama kaldırılmaması için ise sadece ''göze hoş durması'' bir sebep olmamalı.

Bunun yanında moderasyona da ek iş düşüyor. Mesaj, beğeni, makale ve EİC olsun, göz açtırmayacak, suistimal ettirmeyecek. Gerektiği yerde üyenin hoşuna gitmese de cezayı verecek. Hani burada sorun şu, eğer ortada bir kötüye kullanım varsa, istatistikleri kaldırmak bunu çözmeyecek.

Moderasyon tecrübeme dayanarak söylemeliyim ki rapor gelmediği sürece bu işin takibi imkansız. Özel bir çaba istiyor ki bu da oldukça zor. Yapılan iş zaten pek kolay değil.
Bu söylediğinizi pek anlamadım, fakat kendi fikrimi belirteyim.
Ayrıca siz de yazıda ne demek istediğimi anlayabilirsiniz sanırım. Ek olarak cevaplamakta fayda var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı