Technopat'ta saçmalık

Bu Sosyal Kurallar sadece sizin için geçerli değil, herkes için geçerli. Bunun en büyük nedeni Türkçe'mizin doğru kullanımına özen göstermek. Yazım denetimini sık sık kullanın, kurallara uyun uyarı yemezsiniz. Moderatör olmama rağmen benim bile 7 uyarım bulunuyor.

Bir yazım hatası yakaladım. "Türkçe" kelimesi bir özel isime gelen yapım ekinden türemiş yeni bir sözcük olduğu için gelen yapım ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz. :D

Son düzenleme:
Bir yazım hatası yakaladım. "Türkçe" kelimesi bir özel isime gelen yapım ekinden türemiş yeni bir sözcük olduğu için gelen yapım ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz. :D
Peki buradaki "Bir" niye büyük harfle başlıyor :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdaki mavi bardan "mektup" simgesinin solunda kalan profil resminize tıklayın. Ardından "Çıkış" tuşunu kullanın.
Eki Görüntüle 585682

Normalde de yazım kurallarına dikkat etmek gerekiyor. Yani niye Uganda'ya bağlıyoruz ki? Bu güzel bir alışkanlık. :D

Son düzenleme:
Burası böyle. Kendi dediklerine de tam anlamıyla uymasalar da bir miktar düzgün olmasını sağlıyor. Hiç yoktan iyidir.
Bu Sosyal Kurallar sadece sizin için geçerli değil, herkes için geçerli. Bunun en büyük nedeni Türkçe'mizin doğru kullanımına özen göstermek. Yazım denetimini sık sık kullanın, kurallara uyun uyarı yemezsiniz. Moderatör olmama rağmen benim bile 7 uyarım bulunuyor.
8 olmalı aslında. Doğrusu Türkçemizin şeklinde çünkü.
Burada herkes TDK.
Maalesef öyle değil. Burada herkes gözüne çarpan hataya ceza alıyor/veriyor. Moderatörler konu onaylarken hata yapınca herhangi bir yaptırım olduğunu şu ana kadar hiç görmedim. Bu yüzden raporlamıyorum bile artık.

Aslında çok eğitici bir konu olmuş. Noktalama işaretleri ve yazım kurallarına dikkat etmezseniz yazdığınız şeyler böyle anlaması imkansız hale geliyor 😂

Noktalama işaretlerinin önemi üzerine şu örnek çok bilinmektedir;

Oku baban gibi, eşek olma.
Oku, baban gibi eşek olma.

E bu da zaten birbirimizi anlamakta zorlanırken, biraz olsun yardımcı olmak adına faydalı. Pratikte böyle mi? Tartışılır. Teoride iyi.

Burası böyle. Kendi dediklerine de tam anlamıyla uymasalar da bir miktar düzgün olmasını sağlıyor. Hiç yoktan iyidir.

8 Olmalı aslında. Doğrusu türkçemizin şeklinde çünkü.

Maalesef öyle değil. Burada herkes gözüne çarpan hataya ceza alıyor/veriyor. moderatörler konu onaylarken hata yapınca herhangi bir yaptırım olduğunu şu ana kadar hiç görmedim. Bu yüzden raporlamıyorum bile artık.

Yok demek istediğim herkes sanki Türkçe öğretmeni. Ben de raporlamıyorum. Sürekli milleti ispiyonlamak karakterimde yok. 2-3 defa raporlamışımdır. Yani demek istediğim herkes Türkçenin düzgün kullanımını savunup diğer tarafta asla öyle olmamaları. Geneli için konuşuyorum. Ben mesela sosyal medyada konuşurken imla kurallarına dikkat etmek zorunda değilim. Resmi konularda tabii ki dikkat ederim. Dilekçe, mail vs. ama burası forum. İnsanların rahat konuşabildiği ortam olmalı. Herkes memur gibi aşırı resmi. Ne bileyim burayı çok sevsem de bu kuralların katı olmasını asla desteklemeyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı