Telefonun ekranını parçalayan teknik servis

abigailcat5

Centipat
A7 2018 Telefonumu 28.04.2020 tarihinde servis kabul etti. Şikayet sebebim telefonumun açılmaması idi, muhtemelen anakartta bir sorun var. Servis telefonla arayıp ekranın kırık olduğunu(ekranın en üst kısmında, sadece estetiği bozan bir kırık vardı ve telefonun dokunmatik aksamı sorunsuz çalışmaktaydı), bu nedenle telefonun anakartının da garanti dışı kaldığı belirtildi. 500 TL ekran değişimi için ücret ödedim. Daha sonrasında arayıp ekran değişimi yapıldığı, anakarta dışarıdan müdahale olduğu için anakartın da değişmesi gerektiği, ekstradan 800 lira masraf çıktığı belirtildi. 800 TL ödemeyi kabul etmedim ve cihazın ekranının değiştirilip bana gönderilmesini talep ettim. Cihaz tam bir ay sonunda elime ulaştı, ekranı değişmesi gereken cihazın ekranı kasten parçalanmış, önceden sorunsuz kullanılan ama üzerinde birkaç çizik ve deforme bulunan (ürün bilgi formuna da aynen böyle yazılmış, fotoğraflar alta ekleyeceğim) ekranım tamamen kullanılamaz halde ve 500 lira iadem yapılmamış! Hem para alıyorsunuz, hem bildirim yapmadan ekran değişimi yapmıyorsunuz, hem de çalışan ekranımı adeta paramparça edip gönderiyorsunuz! Söylenecek söz yok!

Yarın ilimdeki Hakem Heyeti'ne başvuracağım, ayrıca bu durumu Samsung yetkililerine de iletmiş bulunuyorum. Sürecin sonuna kadar takipçisi olacak ve haklarımdan vazgeçmeyeceğim.

Bu durumla ilgili yapabileceğim başka bir şey var mı?

5e75a985-ddbe-4643-a5f5-e2b0bffd6d89.jpg

7f36b182-e507-40a9-b317-091c53a57e1b.jpg

Son düzenleme:
Zamanında telefonumda benzer bir durum yaşamıştım, araya adam sokup olayı kapatıp paramı geri vermişlerdi. Belki size de aynı şeyi yapabilirler. Farklı kişiler fakat içlerindeki kötülük aynı.

Bunu yapan adamı bulup "nazikçe" konuşmaktan başka şansınız olduğunu sanmıyorum. Nazikçe konuşurken yanınıza birkaç arkadaşınızı daha alın ki unutulması zor bir nazik konuşma olsun. Parası vs. bir yana kasıtlı yapılmış bir şey anakartı değiştirmem deyince sinirlenmiş olabilir ne akla hizmetse.

Türk ceza kanunu 151. madde 1. fıkra:

“Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır"

Ben de Mi 9T cihazımı KVK servisine bırakırken görevliyle muhabbet sonunda korkudan fazladan koruma ile tutulmasını istemiştim. Cihazı koyarken bile gözlerine ellerine bakıyordum o derece içim rahat değildi verirken, ki telefon o haliyle bile 1-2 kılcal çizik alıp gelmişti, tamir de yaptırmamıştım üstüne 20 gün telefon orada kaldı. Servislere hiç güvenmiyorum. mahalledeki telefonculara daha çok güveniyorum şahsen, tanıdığım yeri yurdu belli göz göze baktığım insanlar. KVK'Ya veya başka servise yolladığımda ne adamı görüyorum ne de ortamı. Gelişmeleri bekliyoruz insanlar bilgilensin, mutlaka bu sorunu yaşayan vardır olacaktır.

Geçmiş olsun. Böyle fırsatçı insanlar maalesef bu sektör de mevcut, insanlar içi rahat bir şekilde cihazlarını tamire bırakamaz oldu.
Gerçekten içler acısı, baş ağrısından duramıyorum sabahtan bu yana!
Sürecin devamını buraya yazarsanız çok iyi olur. Aynı durumu yaşayan insanlar haklarını takip eder.
Umarım hakkını olanı alırsınız. Yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız.
Teşekkür ederim, sürecin her aşamasını buraya yazacağım.
Zamanında telefonumda benzer bir durum yaşamıştım, araya adam sokup olayı kapatıp paramı geri vermişlerdi. Belki size de aynı şeyi yapabilirler. Farklı kişiler fakat içlerindeki kötülük aynı.
Parasında da değilim, 500 liram zaten şu an havaya uçmuş durumda. Asıl olay sanırım @Penaldo'nin de dediği gibi anakart değişimi için istenen ücreti kabul etmemede, ama saçma olan zaten ücretini ödediğim ekranın tamir edilmemesi, hadi tamir etmeden gönderip 500 liranın "üstüne yatacaksın" bari çalışan ekranımı kırma be adam!
Türk ceza kanunu 151. madde 1. fıkra:

“Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır"
Bilemiyorum, bu durumu nasıl kanıtlarım hiçbir bilgim yok. Tek güvencem kargonun sağlam, kutunun hasarsız gelmesi ve ürün bilgi formunda kırık yazmaması.

İşte bu gibi şerefsizlikler yüzünden bir ürün alırken en son baktığım yada hiç bakmadığım bir detaydır garanti süresi. Alışverişlerimin hiçbirinde garanti süresi belirleyici değildir. Bir bahane bulup hatta başka bir parça ile alakası olmayan bir donanımı ilişkilendirip garanti kapsamından çıkaracak olduktan sonra bana 150 yıl garanti versen ne olur vermesen ne olur. Şerefsizliğin resmini çizebilir misin deseler, 2 donanımın toplam tutarının telefonun kendisinden pahalıya mal oluyor olmasını gösterip evet çizebilenler var cevabını bile verebilirsiniz.
Ben bu konulardan çok anlamıyor olsam da eğer bir yolu varsa, ekranda ki kırığın anakarta olan etkisini ispatlamalarını isteyin, bu kırığın anakartın garanti kapsamına etkisini açıklasınlar.
Ekran için 500 TL istenmiş anakartın tutarı bile belli değilken siz de niye ekran değişimine onay verdiniz anlamadım. Belli ki astarı yüzünden pahalıya gelecek.

Geri
Yukarı