Tenda U6 incelemesi

Dizüstü bilgisayarımı satıp masaüstü bilgisayara geçtiğim için Wi-Fi adaptörü alma ihtiyacı duydum. Kablo çekmememin sebebi evin ortasında kablo görmek istememem. Ürünü Vatan Bilgisayar'dan 149 TL gibi bir fiyata aldım. Ürünün kutusunu çöpe attım fakat üstünde yazan bilgileri ve kutu içeriğini de size aktaracağım. Öncelikle ürünün kendisi, kullanma kılavuzu ve sürücünün bulunduğu ufak bir CD çıkıyor. CD/DVD sürücüsü olmayanlar aşağıda verdiğim linkten ürünün sürücüsünü yükleyebilir.

CD12dc.jpg

Öncelikle adaptörümüz 802.11N (300Mbps) protokolüne sahip. Bir adet 6 DBi'lik yüksek kazanç anteni bulunmakta. Anten bayağı uzun, çekim gücü de gayet iyi. Modemim 6-7 metre ötemde, sinyal %100, kayıpsız. Bu değerleri odamın kapısının kapalı olmasına rağmen aldım. Aşağıda wifiınfoview değerleri mevcut.

Wifi.PNG

Ürün Windows 7, 8, 8.1 ve 10 ile tam uyumlu. Sitesinden ürünle uyumlu sürücüsünü bu linkten indirebilirsiniz. Kurulumdan önce adaptörü bilgisayarınızın USB girişine (ürün USB 2.0 olmasına rağmen USB 3.0'a takmanızı öneriyorum) takın. Kurulumu başlattığınızda otomatik kuracaktır zaten. Sürücünün arayüzü de mevcut ve şöyle:

arayuz.PNG

Arayüzü kullanmanız zorunlu değil, Windows'un Wi-Fi penceresini de kullanabilirsiniz. performansa geçecek olursak: Genel olarak hiçbir oyunda ping sorunu ya da ping spike dediğimiz anlık ping artışlarını yaşamadım, eğer modem ayarlarınızı ve Windows ayarlarınızı doğru yapılandırdıysanız kablosuz ve pingsiz bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Örneğin modemin kablosuz yayın seçeneklerini şöyle ayarladım, WifiInfoView yardımıyla çevremde yakın olan modemlerin kullandığı kanalları tespit ettim. Kullanılmayan ya da az kullanılan kanal 8'di. Modemin arayüzünden otomatik kanal değiştirmesini kapatıp manuel olarak 8.ci kanalı seçtim. Manuel olarak 40MHz'de çalışmasını (modeminiz eğer 10-15 metreden uzak değilse 40MHz'ye ayarlayın) ayarladım. VMG3312-B10B modelini kullanan arkadaşlar kontrol Yanbant'ı "üstbant" yapsınlar. Windows'ta ağımı tarifeli bağlantı olarak yapılandırdım, Windows ayarlarındaki gizlilik sekmesinden Windows'un otomatik tanı alıp vermesini kapattım. Daha sonra Windows güncelleştirme ve güvenlik ayarlarında teslim iyileştirme kısmında "diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver" seçeneğini kapattım. Diğer arka plan hizmetlerini (bıts, teslim en iyileştirme vs.) Hizmetler'den elle ya da devre dışı olarak ayarladım. İstanbul'da ADSL kullanıcısıyım. Herhangi bir oyundayken (atıyorum LoL) telefonumdan WhatsApp'a falan baktığımda da aman aman bir ping artışı olmuyor. VDSL kullanıcıları bunu da hissetmeyecektir. Ping değerleri daha çok lokasyona bağlıdır ama ben yine de kabloludan farkı olmadığını göstermek için oynadığım oyunlardaki ping değerlerini tek tek yazıyorum.

CS:GO ~50-60-70 (sunucudan sunucuya değişiyor, 50'den 70'e çıkıyor şeklinde değil. Pingler hep sabit. Dalgalanma yok.)
LoL ~17-18-19 (İstanbul sunucusu)
Squad ~70-80 (alman ve fransız sunucuları)

İndirme hızı olarak 4Mbps paketim var, 3.50Mbps aldım Speedtest'te. Fakat Steam'de 3.80Mbps gösteriyor.

Eksileri: Ürünün tek bir eksisi var, anlamadığım şekilde her 7 günde bir sürücüsü çalışmıyor. Kaldırıp tekrar yüklediğimde sorun çözülüyor ama garip bir hata, halen çözemedim.

İncelememi okuduğunuz için teşekkürler dostlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı