Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 70B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç bilemiyorum. Ben uzun süre 512 kullandım. Ama son bi kaç güncelleme de bazı oyunlarda çok fazla fps artışı oldu. Ac valhalla, forza 5 gibi. Hakkaten güncelleyince fps in gözle görülür şekilde 15-20 fps arttığını gördüm. Ama sıcaklıklar biraz daha yüksek.
Evet eski sürücüye dönünce FPS düştü. Ama sıcaklıklar da düştü. Yeni sürücüde dediğiniz gibi FPS yüksek, sıcaklıklar da yüksek.

Yani evet öyle de bir durum söz konusu.

Birkaç gündür ekran kartı driver ı olarak 526.86 sürümünü kullanıyorum. Geriye 512'ye dönüp sıcaklıkları karşılaştırdım ve şu an 512.15 ile 526.86 sıcaklık olarak aynı gibi görünüyor. AC Valhalla ve Forza Horizon 5'te denedim. Sonuçları şöyle tabloladım.

Screenshot_3.jpg

Bu sonuçlara bakınca 526.86 sürümü kullanacağım gibi görünüyor.

Ayrıca Honeywell ile 4.5 ayı devirdim ve performans hala aynı. En son yaptığım Cinebench ve 3D mark test sonuçlarını aşağıya bırakıyorum.

Cinebench:

12.11.2022.jpg

Honeywell'den önce Cinebench testinde 10700 skor ancak alırdım. Ve işlemci sıcaklıkları 99'larda olurdu. Ayrıca işlemci en fazla 80 watt çekerdi ve test bitene kadar 60'ın altına inerdi.
Honwywell kullandığım ilk günden beri yaptığım testlerde skor hep 13000 üzerinde ve 105 watt ile teste başlayıp 80 civarı bitiriyor. Evet yine termal kısmaya giriyor ama öncesinde kullandığım Cooler Master MasterGel maker nano macuna göre çok çok daha iyi durumda.

Timespy:

time spy 1.jpg

time spy 2.jpg

Honeywell'den önce timespy testinde işlemci skoru 10700 civarı ve işlemci sıcaklığı 99 dereceydi.
Honeywell kullandıktan sonra ise işlemci skoru 11400 ve üzerine çıkıyor. İşlemci sabit 4.6 da ve sıcaklık 96 dereceyi geçmiyor. Ekran kartı ise 60-62 arasında geziyor.

Laptop Monster Tulpar T7 25.1.
Fanlar otomatikte.
Macun honeywel ptm 7950.
İşlemcide -100 mv undervolt yapılı.

Velhasıl 4 aydan fazladır Honeywell kullanan birisi olarak gayet memnunum ve hala yenileme gereği duymuyorum. Tereddüt yaşayanlara bir fikir olur umarım.

Birkaç gündür ekran kartı driver ı olarak 526.86 sürümünü kullanıyorum. Geriye 512'ye dönüp sıcaklıkları karşılaştırdım ve şu an 512.15 ile 526.86 sıcaklık olarak aynı gibi görünüyor. AC Valhalla ve Forza Horizon 5'te denedim. Sonuçları şöyle tabloladım.

Eki Görüntüle 1573921

Bu sonuçlara bakınca 526.86 sürümü kullanacağım gibi görünüyor.

Ayrıca Honeywell ile 4.5 ayı devirdim ve performans hala aynı. En son yaptığım Cinebench ve 3D mark test sonuçlarını aşağıya bırakıyorum.

Cinebench:

Eki Görüntüle 1573930

Honeywell'den önce Cinebench testinde 10700 skor ancak alırdım. Ve işlemci sıcaklıkları 99'larda olurdu. Ayrıca işlemci en fazla 80 watt çekerdi ve test bitene kadar 60'ın altına inerdi.
Honwywell kullandığım ilk günden beri yaptığım testlerde skor hep 13000 üzerinde ve 105 watt ile teste başlayıp 80 civarı bitiriyor. Evet yine termal kısmaya giriyor ama öncesinde kullandığım Cooler Master MasterGel maker nano macuna göre çok çok daha iyi durumda.

Timespy:

Eki Görüntüle 1573943

Eki Görüntüle 1573944

Honeywell'den önce timespy testinde işlemci skoru 10700 civarı ve işlemci sıcaklığı 99 dereceydi.
Honeywell kullandıktan sonra ise işlemci skoru 11400 ve üzerine çıkıyor. İşlemci sabit 4.6 da ve sıcaklık 96 dereceyi geçmiyor. Ekran kartı ise 60-62 arasında geziyor.

Laptop Monster Tulpar T7 25.1.
Fanlar otomatikte.
Macun honeywel ptm 7950.
İşlemcide -100 mv undervolt yapılı.

Velhasıl 4 aydan fazladır Honeywell kullanan birisi olarak gayet memnunum ve hala yenileme gereği duymuyorum. Tereddüt yaşayanlara bir fikir olur umarım.
GPU'da da kullanmıştınız değil mi 7950?

Yeni konular

Geri
Yukarı