Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 71B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Lenovo Ideapad'de bunu kullanıyorum memnunum. Yük altında 80-85 arası takılıyor işlemci.

Termal macun yenilemek yerine bence tekrar sürün. Bazen hatalı sürüm nedeniyle pumpout olabiliyor.

İllaki değiştirmek istiyorsanız @keremkarakaya'nın belirttiği modeli alın. Kendi Ryzen 5900X,Ekran Kartı:MSI Suprim X RTX 3080,RAM: G.Skill Trident Z Neo 32 GB 3600 MHz,Anakart: ASUS ROG Crosshair Hero VIII X570, Sıvı Soğutucu:Corsair iCUE H150I Elite Capellix, SSD: 870 EVO 250GB, Samsung 970 EVO Plus 500 GB, Kasa:Corsair 5000D Airflow Beyaz, PSU:Corsair HX 850 80+ Platinum sisteme de aldım, daha iyisi zannedersem yine aynı firmanın sıvı metal olan Extreme serisi.

Konu ile alakalı olarak bir arkadaş burada çok güzel anlatmış referans olması açısından bırakıyorum termal macun

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim 2 tane laptopum var bir tanesi daha yeni onun bir sikintisi yok. Digeri macun tutmadi hiçbir turlu, Shinetsu siparis ettim gelmesini bekliyorum gelince hiç orasina burasina bakmadan Shinetsu'yu surup satacağım. Ancak eger laptopta pumpout problemi yasiyorsaniz linkini biraktigim macun/pad karisimi dalgayi alabilirsiniz. Son nesil Legion laptoplarda bu macunu kullaniyorlarmis Lenovo'nun kendi calisani soyledi.
An itibariyla Shin-Etsu 7783D macunlar Amazon'dan elime ulasti. Uyguladim ve ~60 derecede 1 saatlik curing isleminden sonra sicakliklari test edecegim.

Eki Görüntüle 1206638
Bekliyoruz haberlerinizi hocam.

Laptopta oyun oynayacaksanız sıvı metalden başka çareniz yok. Bir buçuk sene önce AliExpress'ten alıp sürdüğüm TG Conductonaut hala ilk günkü performansı veriyor, sadece toz temizliğini yapıyorum.

Firmalar bile baş edemiyor bununla ki ASUS, gaming laptoplarında sıvı metal kullanmaya başladı.
Bende 6900 XT kartıma 10 farklı termal macun denedim, hep sıcaklıklar 1 hafta sonra kötüleşiyordu. Sıvı metal sürdüm ve bir daha böyle bir sorun yaşamadım. Conductanout cidden aşırı güzel bir şey.

Mastergel Maker, MX-4, Kryonaut, Hydronaut falan denedim hepsinde sıcaklıklar kötüleşiyordu

1637161205649.jpeg

PTM 7950 CPU'da çok iyi sonuçlar veriyor fakat ekran kartında pek iyi olduğunu söyleyemem.

1650069183239.png

1650069294239.png

120W'da 5 dakikadan sonra VR Thermal Throttling meydana geliyor.
GPU kısmı performansı sebebiyle oyunlarda ilk aldığım güne göre biraz daha sıcak çalıştı cihaz. Yine ilk aldığım güne göre Cinebench testinde sıcaklıklar çok daha iyi (Eskisi 84/88)
GPU kısmında farklı macun kullanımı daha iyi olur gibime geldi.

@fslr yaklaşık 1 aydır GP76 ile kullanıyorum ben, epey memnunum. Değerlerdeki değişimi görmek isterseniz şu konuda bahsettim:

Bu konu hakkında bayağı kafa patlatmışsınız anlaşılan.

Ben de geçen gün laptopun termal macununu değiştirdim. Alalı 2 yıl olmuştu ve fabrika macunu kurumuştu. Şimdilik elimdeki dandik macunu (2W/mk) sürdüm (kuruyan macundan daha iyi olacağını düşünerek). Ama fan sesleri kuruyan macundan daha fazla arttı. Ve yeni macun almaya karar verdim.

İlk olarak aklımda Thermal Grizzly Hydronaut vardı. Ama konuları okudukça kafam iyice karıştı. Pumpout olmasından korkuyorum. Honeywell PTM7950SP önermişsiniz ama Türkiye'de satılmadığı için pek sıcak bakmadım. Bazıları Hydronaut ile pumpout yaşamadığını söylüyor. Riske girip Hydronaut almalı mıyım yoksa yurt dışından Honeywell mi sipariş edeyim sizce? Ya da termal ped mi tercih etmeliyim, ne önerirsiniz.
Honeywell almalisin.

Termal macun yenilemek yerine bence tekrardan sürün. Bazen hatalı sürüm nedeniyle pumpout olabiliyor.

İllaki değiştirmek istiyorsanız @keremkarakaya'nın belirttiği modeli alın. Kendi imzamda bulunan sisteme de aldım, daha iyisi zannedersem yine aynı firmanın sıvı metal olan Extreme serisi.

Konu ile alakalı olarak bir arkadaş burada çok güzel anlatmış referans olması açısından bırakıyorum termal macun

Macun yenilemeyi yaptım. Bu sefer biraz daha fazla macun kullandım ancak iki günde tekrar performans kayıplarıyla karşılaştım. MasterGel Maker'ı eliyorum. İnternette araştırdığımda Kryonaut ile çok fazla pumpout raporu okuduğum için almayı düşünmüyorum. Zaten TG çalışanı Derbauer'de laptoplarda Hydronaut kullanılmasını tavsiye ediyor. Pumpout genelde yeterince blok baskısı olmadığında veya blokta eğrilik sonucu oluşuyormuş. Araştırmalarıma göre silikon tabanlı termal macunlarda oluşmuyormuş. Bende silikon tabanlı bulabildiğim en iletken macunu satın almayı planlıyorum.

Macun yenilemeyi yaptım. Bu sefer biraz daha fazla macun kullandım ancak iki günde tekrar performans kayıplarıyla karşılaştım. MasterGel Maker'ı eliyorum. İnternette araştırdığımda Kryonaut ile çok fazla pumpout raporu okuduğum için almayı düşünmüyorum. Zaten TG çalışanı Derbauer'de laptoplarda Hydronaut kullanılmasını tavsiye ediyor. Pumpout genelde yeterince blok baskısı olmadığında veya blokta eğrilik sonucu oluşuyormuş. Araştırmalarıma göre silikon tabanlı termal macunlarda oluşmuyormuş. Bende silikon tabanlı bulabildiğim en iletken macunu satın almayı planlıyorum.

Kullandığınız MasterGel Maker hakkında yabancı sitelerde ve Türk kullanıcı yorumlarında o kadar çok olumlu yorum var ki şaşırdım işin açıkçası problem yaşamanıza. Laptoplarda dediğiniz gibi, masaüstü sistemler gibi yeterince baskı olmadığı için pumpout olayına daha sık rastlanabiliyor. Önce ki yorumumda attığım linke bakmanı kesinlikle tavsiye ederim ama yine de. Pumpout hakkında güzel bilgilendirmelere sahip.

Geri
Yukarı