Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 72B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
10750H ve Nitro 5 için muazzam değerler. Hayal bile edilemeyecek kadar mükemmel yani, öyle söyleyeyim.
Bu işlemci için PL1 45W PL2 60W yapılabilir ısı değerlerinde sorun olmazsa.
Biraz denemek lazım hocam. Ben genelde spor-simülasyon oynuyorum. F1 22 özelinde tüm çekirdekler sabit 4.2 Ghz. Ancak Forza Horizon 4-5 için watt yetmeyecek gibi.

Ek olarak işlemcide UV yapılı bu etkiliyordur.

Aslinda bu forumda karsilastigim insanlarin %90'inin hiçbir şey bilmedigi halde her konuda fikri oldugunu gorunce tekrar yazmamayi dusunmustum ama sozum bu konuyu kapsamiyor. Ekleme ihtiyaci duydum, ekran karti sicakligi macundan cok etkilenmez cunku ekran kartinin asil isi kaynagi VRAM'lerdir. Yani Honeywell 7950 ile aldiginiz GPU sicakliklarinin degismemesinin sebebi kullandiginiz termal padlerin eskimis veya fanlariniz veya ventlerinizin kirli olmasi. Honeywell kullanip ekran karti sicakliginda gelisme elde edemeyenler verdigim linkteki termal padi kullanabilir. 20gr, laptoplarin %90'i icin yeterli olacaktir. Kullanirken pad kalinliklarini goze alarak iyi hesaplama yapin. Eger kontakt problemine sebep olursaniz bir seyleri elinize alabilirsiniz. Uyarmadi demeyin.

Param cok diyorsaniz bu model daha iyi.

Puttyler arasi karsilastirma. UX Pro almadigima pisman oldum.

SPOILER_Thermal_Pad_Comparison_chart.png

Son düzenleme:
Aslinda bu forumda karsilastigim insanlarin %90'inin hiçbir şey bilmedigi halde her konuda fikri oldugunu gorunce tekrar yazmamayi dusunmustum ama sozum bu konuyu kapsamiyor. Ekleme ihtiyaci duydum, ekran karti sicakligi macundan cok etkilenmez cunku ekran kartinin asil isi kaynagi VRAM'lerdir. Yani Honeywell 7950 ile aldiginiz GPU sicakliklarinin degismemesinin sebebi kullandiginiz termal padlerin eskimis veya fanlariniz veya ventlerinizin kirli olmasi. Honeywell kullanip ekran karti sicakliginda gelisme elde edemeyenler verdigim linkteki termal padi kullanabilir. 20gr, laptoplarin %90'i icin yeterli olacaktir. Kullanirken pad kalinliklarini goze alarak iyi hesaplama yapin. Eger kontakt problemine sebep olursaniz bir seyleri elinize alabilirsiniz. Uyarmadi demeyin.

Param cok diyorsaniz bu model daha iyi.

PuTTY'ler arasi karsilastirma. Ux Pro almadigima pişman oldum.

Eki Görüntüle 1720269

TG-PP10 kullandım 25 Mart'ta. Honeywell sıcaklıkları bayağı düşürdü aslında. Cihazım ASUS TUF Gaming F17 2021 model olan.

Ama tabii VRAM sıcaklıklarını görüntüleyemiyorum bu cihazda. Sensör yok herhalde.

Honeywell uygulaması sonucu benim ekran kartı sıcaklığım 71 dereceden 66 dereceye düştü. İşlemcim 96 dereceden 78 dereceye düştü fakat 1 ay sonrası 83 dereceye kadar yükselme oldu. Bu sıcaklıkları sabit olarak değil de oyunlarda harita geçişlerinde anlık olarak görüyor. Genellikle 69-71CPU 65GPU gözlemliyorum. VRAM termal pedlerde tüylenme ve kirlenme görüyorum. Ux Pro ile değiştirmem gerekir mi?

Honeywell uygulaması sonucu benim ekran kartı sıcaklığım 71 dereceden 66 dereceye düştü. İşlemcim 96 dereceden 78 dereceye düştü fakat 1 ay sonrası 83 dereceye kadar yükselme oldu. Bu sıcaklıkları sabit olarak değil de oyunlarda harita geçişlerinde anlık olarak görüyor. Genellikle 69-71CPU 65GPU gözlemliyorum. VRAM termal pedlerde tüylenme ve kirlenme görüyorum. Ux Pro ile değiştirmem gerekir mi?
Kirden tüyden çok bişey olmaz diye düşünüyorum. O sıcaklık yükselmesi hafiften normal gibi.

Bende de oldu çünkü.

Yeni uyguladim U6 Pro modelini, UX Pro cok daha iyi. GPU sicakliginda 5-7C dusus var. Sen acaba makinenin bir yerlerinde toz falan unutmus olabilir misin? Ventleri hiç temizledinmi bugune kadar? Sicakliklarin gerilemesi Honeywell ile pek mumkun degil cunku pumpouta aşırı derecede dayanikli bir macun. Eger gerileme varsa bir seyleri yanlış yapiyorsundur.

TG-PP10 kullandım 25 Mart'ta. Honeywell sıcaklıkları bayağı düşürdü aslında. Cihazım ASUS TUF Gaming F17 2021 model olan.

Ama tabii VRAM sıcaklıklarını görüntüleyemiyorum bu cihazda. Sensör yok herhalde.

Laptoplarda GDDR6 RAM'ler genelde grafik islemciden 5-10 derece daha sıcak oluyorlar. VRAM sicakligini dusurecek bir adim attiginda GPU cekirdek sicakliklarinda da dusus oluyor. Buradan anlayabilirsin yaptiginin ise yarayip yaramadigini.

Yanlis putty kullanmissin ayni fiyata kaliteli padler var, gonderdigim pad testine bakabilirsin.

Son düzenleme:
Yeni uyguladim U6 Pro modelini, ux Pro cok daha iyi. GPU sicakliginda 5-7C dusus var. Sen acaba makinenin bir yerlerinde toz falan unutmus olabilir misin? Ventleri hiç temizledinmi bugune kadar? Sicakliklarin gerilemesi Honeywell ile pek mumkun degil cunku pumpouta aşırı derecede dayanikli bir macun. Eger gerileme varsa bir seyleri yanlış yapiyorsundur.

Termal pad değişiminde blok, fan ve zemin temizliği yapıyorum. Dokunmadığım sadece VRAM üstüne gelen padler var. Ventleri de hava ve fırça yoluyla temizliyorum fakat daha derin bir temizlik tabii ki daha iyi olur. Mutlaka yanlış yaptığım şeyler vardır. Benim bloğum CPU-GPU birleşik olduğundan pumpout yaşarken bile 72 dereceyi geçmediği için ekran kartı bölümünün sağlıklı olduğunu düşünüyordum. Eğer sıcaklıklarda biraz daha artış görürsem tabii ki önerdiğiniz ürünü alıp daha da detaylı temizlik yapmayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı