Termal macun pumpout effect

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1B
  • Görüntüleme 73B

gen2

Megapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar Predator Helios 300 laptop sahibiyim ve stok termal macunu yakın bir zamanda kuruduğu için CM MasterGel maker ile değiştirdim. Değişim sonrası sıcaklıklarda 15 dereceye yakın bir düşüş yaşadım ve çok memnun oldum. Ancak maalesef bu mutluluk uzun sürmedi işlemden bir ay sonra sıcaklıklar 5 derece ve artı 2 hafta sonra bir 5 derece daha arttı. Pumpout'dan etkilenmemek için viskozitesi fazla olduğu için MasterGel maker tercih etmiştim ancak pratikte istediğim sonucu alamadım. Macun tavsiyesi (laptopta denenmiş ve pumpout yaşanmamış) veya durumla ilgili herhangi bir fikri olan arkadaşlar hoş geldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konu hakkında bayağı kafa patlatmışsınız anlaşılan.

Ben de geçen gün laptopun termal macununu değiştirdim. Alalı 2 yıl olmuştu ve fabrika macunu kurumuştu. Şimdilik elimdeki dandik macunu (2W/mk) sürdüm (kuruyan macundan daha iyi olacağını düşünerek). Ama fan sesleri kuruyan macundan daha fazla arttı. Ve yeni macun almaya karar verdim.

İlk olarak aklımda Thermal Grizzly Hydronaut vardı. Ama konuları okudukça kafam iyice karıştı. Pumpout olmasından korkuyorum. Honeywell PTM7950SP önermişsiniz ama Türkiye'de satılmadığı için pek sıcak bakmadım. Bazıları Hydronaut ile pumpout yaşamadığını söylüyor. Riske girip Hydronaut almalı mıyım yoksa yurt dışından Honeywell mi sipariş edeyim sizce? Ya da termal ped mi tercih etmeliyim, ne önerirsiniz.

Bu konu hakkında bayağı kafa patlatmışsınız anlaşılan.

Ben de geçen gün laptopun termal macununu değiştirdim. Alalı 2 yıl olmuştu ve fabrika macunu kurumuştu. Şimdilik elimdeki dandik macunu (2W/mk) sürdüm (kuruyan macundan daha iyi olacağını düşünerek). Ama fan sesleri kuruyan macundan daha fazla arttı. Ve yeni macun almaya karar verdim.

İlk olarak aklımda Thermal Grizzly Hydronaut vardı. Ama konuları okudukça kafam iyice karıştı. Pumpout olmasından korkuyorum. Honeywell PTM7950SP önermişsiniz ama Türkiye'de satılmadığı için pek sıcak bakmadım. Bazıları Hydronaut ile pumpout yaşamadığını söylüyor. Riske girip Hydronaut almalı mıyım yoksa yurt dışından Honeywell mi sipariş edeyim sizce? Ya da termal ped mi tercih etmeliyim, ne önerirsiniz.
Honeywell almalisin.

Merhaba bende Lenovo Legion 5 var Ryzen 7 5800H ve Rtx 3070 130 watt lık model var, bir ay önce CoolerMaster MasterGel Pro ile termal macunlarını değiştirdim. 1 yıldır uzun süredir fabrika çıkış macunu vardı değiştirdikten sonra ekran kartı sıcaklığı 80 derecelerden 67 dereceye düşüş oldu fakat işlemci 80-85 derecede çalışıyordu.Yaklaşık 1 ay oldu ve işlemci sıcaklığı 95-96 dereceleri görüyor hangi termal macunu almalıyım ve ne yapmalıyım acaba?

Merhaba bende Lenovo Legion 5 var Ryzen 7 5800H ve RTX 3070 130 wattlık model var, bir ay önce Cooler Master MasterGel Pro ile termal macunlarını değiştirdim. 1 yıldır uzun süredir fabrika çıkış macunu vardı değiştirdikten sonra ekran kartı sıcaklığı 80 derecelerden 67 dereceye düşüş oldu fakat işlemci 80-85 derecede çalışıyordu. Yaklaşık 1 ay oldu ve işlemci sıcaklığı 95-96 dereceleri görüyor hangi termal macunu almalıyım ve ne yapmalıyım acaba?

Icindeki macunu degistirerek hata yapmissin. O macunun omru 3 yil civari. Buyuk ihtimalle sadece duzgunce temizlik yapsan sicakliklarin stok seviyelere donerdi. Legion laptoplarin duzgun calisabilmesi icin Honeywell macunlar zorunluluk gibi bir şey. Ancak Laird, Shinetsu, Dow Corning markalariyla duzgunce kullanabilenler de var.

Değiştirmeden önce sıcaklıklar şöyleydi ekran kartı 80 derece işlemci ise 90-95 arası çalışıyordu sıcak çalışmasın diye değiştirdim şimde ne yapmam lazım peki önericeğiniz termal macun yada link var mı ?

Değiştirmeden önce sıcaklıklar şöyleydi ekran kartı 80 derece işlemci ise 90-95 arası çalışıyordu sıcak çalışmasın diye değiştirdim şimde ne yapmam lazım peki önereceğiniz termal macun ya da link var mı?

Linkini attigim siteden 7958sp modelinin 1 gramligindan 2 tane al hata payi birakmis olursun. Laptopunun tozunu cok iyi al ozellikle mazgallari ve fanlari hiç toz kalmayacak sekilde temizle. O laptopun sogutma sistemi o kadar sogutabiliyor laptopu. Likit metal kullanmadan alacagin en iyi degerler yine stok degerler olacaktir. 90-95C sicakliklar laptoplar icin sorun yaratmaz. GPU'da Max 80C ise gayet iyi demektir

Geri
Yukarı