Termal Macun Yenilemesi CPU Sıcaklığını Düşürmedi

Merhaba, CPU sıcaklığım normalde boştayken 70 civarı, oyun oynarken 95 derece civarı oluyordu. Termal macun aldım iyi bilen bir arkadaşla termal macunu yeniledik, fanı tamamen tertemiz yaptık bakır bloğu temizledik. Çok garip bir sonuç verdi, sistem boştayken artık 55 civarı oluyor 60'ın üstüne hiç çıkmıyor. Ama FIFA 19 oynuyorum yine 30 saniye içinde 95 dereceyi görüyor. Sorun ne olabilir bunun bir çözümü var mı? İşlemciyi kaybedeceğim korkusuna oyun oynayamıyorum artık. Sistemim şöyle.
  • CPU: i5 7200U.
  • GPU: 940MX.
  • RAM: 2400 MHz 8 GB DDR4.
  • HDD: 1 TB 5400 RPM.
Ek olarak iyi bir soğutucu alsam 10 derece fark görür müyüm? 85 üstüne çıkmaktan korkuyorum.
Laptoplarda 95 derecenin bence bir zararı olmuyor. En iyi termal macunla bile oyunlarda 95 dereceye sabitlenen bir işlemcim vardı. 2 sene öyle kullandım. 1 sene de bir tanıdık kullandı daha bir sorunu yok.

Laptop markan muhtemelen HP, ki zaten laptoplar iş değil ısı makinesi. Muhtemelen ya hava çıkışları yani fan egzozları kapalı ya fanların artık eski işlevini görmüyor ya da bakır bloğunu yenilemen gerekiyor.
Keşke hp olsaydı casper kendisi.Fanı temizleyince fan çok ses çıkarmaya başladı ama böyle takılma sesi değil fazla fazla dönüyorum sesi.
Laptoplarda 95 derecenin bence bir zararı olmuyor. En iyi termal macunla bile oyunlarda 95 dereceye sabitlenen bir işlemcim vardı. 2 sene öyle kullandım. 1 sene de bir tanıdık kullandı daha bir sorunu yok.
İşin ilginç tarafı macundan önce yine 95 derece olup kasan oyun aynı dereceye rağmen 20 fps arttı
Ne kullandınız macun olarak?
Ayrıca tam oturttuğunusa emin misiniz bakır blokları
Bir bilgisayarcıdan 10 liraya aldım mini boy max 2 kullanımlık olanlardan
Macun zaten tek başına işine yaramaz ki! Güzel bir soğutucu olmazsa sıcaklık düşmez. Tabi kasa hava akışıda önemli bunun için..
casper ince pc yapıcam diye soğutma kısmını resmen pc nin altına koymuş.O da saçma geldi

İşin ilginç tarafı macundan önce yine 95 derece olup kasan oyun aynı dereceye rağmen 20 fps arttı.

Bir bilgisayarcıdan 10 liraya aldım mini boy max 2 kullanımlık olanlardan.
İşlemci artık daha az hız kıstığı için biraz hızlanmış olabilir. Bu arada bahsettiğin macunlar pek sıcaklık düşürmüyor. Mümkünse MX4 gibi kaliteli bir macun alın. 90-95 derece olan iki laptopta kaliteli bir macunla sıcaklığı 70-80 derece civarına düşürdüm.

10 liralık macundan ne kadar performans bekledin? MX4 veya Cooler master'ın 30Tl lik bir ürünü var onları kullan.
İşlemci artık daha az hız kıstığı için biraz hızlanmış olabilir. Bu arada bahsettiğin macunlar pek sıcaklık düşürmüyor. Mümkünse MX4 gibi kaliteli bir macun alın. 90-95 derece olan iki laptopta kaliteli bir macunla sıcaklığı 70-80 derece civarına düşürdüm.
bu macunun 1-2 ay kalması gerekir mi sizce yoksa yarın direk sipariş verip macunu silip yenisini taksam olur mu

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı