The Last of Us Part 2 Playstation 5'e geliyor

İkinci oyunda bu eksik olduğu için kötüydü.
İkinci oyuna sırf senaryo kötüydü diye dümdüz kötü demekte sektöre yapılan bir hakaret sayılır bence hocam. Oyunlar içerisinde sadece senaryo değil oynanış, grafik, teknik detay gibi şeyler barındırdığı için film diye değil oyun diye adlandırılıyor ve Last of Us Part 2 hem oynanış hem grafik hem de teknik detay anlamında bir şahaserdi. Biliyorum ilk oyun çok üst düzey olmasa da iyi sunulan ve kötü şekilde işlese de insanların kolay bağlanacağı bir senaryo sunuyordu ve insanlar 2. oyundan da bu tarz bir iş bekliyordu ve sonucunda hüsrana uğradı. Fakat Last of Us bir interaktif film veya dizi/film değil. Linear bir aksiyon/gerilim oyunu. O yüzden senaryoyu beğenmedi diye diğer yönleri göz ardı etmek bence hem ikiyüzlülük hem de saçma bir hareket.
İlk oyun kısmi abartılmış bir oyun. Onun dışında hikayesi ve karakterleri ile oyun dünyasında yeni bir çağ açtı. Bireysel hikayeyi oyuncuya çok iyi yansıttı. Hikayesi çok tek düze ve basit de olsa duygu, hissiyatı verebilmiş ise başarılıdır.
İlk oyunun senaryosu için yapacağım yorumlar Dost Kayaoğlu'nun yorumlarıyla benzer yapıda. Bence işlenmek istenen şey iyi şekilde işlenmiyor ve aceleye getiriliyor. Süreyi biraz daha uzatıp işleniş biçimini de biraz daha iyi yapıp ortaya çok iyi bir şey çıkarabilirlermiş fakat şu anki hâliyle 10 yıllık olmasına rağmen hâla daha iyi hissettiren oynanışlı ve ortalama bir hikâyesi olan sıradan bir oyunmuş gibi bir hâli var benim için ilk oyunun. Ha şunu da ekleyeyim 2. oyunu benim için şahaser kılan şey senaryo değil oynanış ve teknik detaylar. Yoksa senaryo olarak ilk oyuna göre daha çok sevsem de yine çok iyi bir senaryo yok ortada. RDR2 ve God of War(2018) bence senaryo ve işleniş anlamında iki Last of Us oyunundan da daha iyi oyunlar.

Gelde oyunun başında malum kişinin ölmesinin ardından oyuna küfürler yağdıranlara anlat hocam 😁
Last of Us Part 2 oyun sektöründe kimin yorumlarına dikkat edip etmeyeceğinizi iyi belirleyen bir oyun.
Bazı yayıncılar oyunun başında Joel öldü diye sürekli oyuna sövüp diğer yönleri göz ardı etmişti.

1700230535979.png

Grafikleri bence gayet güzeldi ve FPS olarak PS5'te 60 FPS çalışıyordu diye biliyorum. Paraları bitti herhalde.
Last of Us Part 2 şu anda PS5'te 1440p(2K) 60FPS çalışıyor. Yani PS5 için özel bir Remastered çıktığında göreceğimiz en büyük fark 2K değil 4K'da oynayabilecek olmamız olacak. Ha birde Dualsense'in özelliklerini kullanır oyun.

İkinci oyuna sırf senaryo kötüydü diye dümdüz kötü demekte sektöre yapılan bir hakaret sayılır bence hocam. Oyunlar içerisinde sadece senaryo değil oynanış, grafik, teknik detay gibi şeyler barındırdığı için film diye değil oyun diye adlandırılıyor ve Last of Us Part 2 hem oynanış hem grafik hem de teknik detay anlamında bir şahaserdi. Biliyorum ilk oyun çok üst düzey olmasa da iyi sunulan ve kötü şekilde işlese de insanların kolay bağlanacağı bir senaryo sunuyordu ve insanlar 2. oyundan da bu tarz bir iş bekliyordu ve sonucunda hüsrana uğradı. Fakat Last of Us bir interaktif film veya dizi/film değil. Linear bir aksiyon/gerilim oyunu. O yüzden senaryoyu beğenmedi diye diğer yönleri göz ardı etmek bence hem ikiyüzlülük hem de saçma bir hareket.
Bunu başka bir arkadaş ile daha tartışmıştık. Şimdi konuyu maalesef tekrar açacağım.

Eğer hikayeli bir oyun yapıyorsanız oyunun içindeki birçok etmeni bu hikayeye göre belirlersiniz. Hikayeye kötü dediyseniz muhtemelen diyaloglar, ara sahneleri de beğenmemiş oluyorsunuz. TLOU gibi oyunlarda temel taş hikayedir. Hikaye, atmosferden müziklere kadar birçok kriteri etkiliyor. Onun için hikaye dışında herşey iyiydi denemez. Örneğin Abby'nin hikayesi rezalet olduğu için sinematikler de bir o kadar da kötüydü. Lev ve Yara ile ilgili bölümler de bir o kadar rezildi. Teknik başarısından bahsedersek elbet ki kusursuz bir oyun fakat benim için teknik başarıdan öte de gidemiyor işte.

Hikayede yeni bir tarz denediği doğru ama bunun iyi olacağı anlamına da gelmiyor. Önceki mesajımda dediğim gibi TLOU 1 basit bir hikayeye sahip olsa da çok iyi işlemişti. 2. oyunda maalesef bu yok. Çok fazla yan hikaye mevcut ve duygular birbirine karışmış. Birçok hikaye basit bir felsefi konuyu vermek için gereksiz yere yazılmış. Yukarıda açıkladığım gibi Lev ve Yara'nın hikayesi Abby'nin nasıl biri olduğunu tanımlamak için. Gereksiz uzun yapımlar tıpkı filmlerde olduğu gibi oyunlarda da eksi olarak kabul edilir.

Eğer hikayeli bir oyun yapıyorsanız oyunun içindeki birçok etmeni bu hikayeye göre belirlersiniz. Hikayeye kötü dediyseniz muhtemelen diyaloglar, ara sahneleri de beğenmemiş oluyorsunuz. TLOU gibi oyunlarda temel taş hikayedir. Hikaye, atmosferden müziklere kadar birçok kriteri etkiliyor. Onun için hikaye dışında herşey iyiydi denemez. Örneğin Abby'nin hikayesi rezalet olduğu için sinematikler de bir o kadar da kötüydü. Lev ve Yara ile ilgili bölümler de bir o kadar rezildi. Teknik başarısından bahsedersek elbet ki kusursuz bir oyun fakat benim için teknik başarıdan öte de gidemiyor işte.
Last of Us'ın hikâye ile ön plana çıktığını biliyorum fakat siz bir video oyununda hikâyesini beğenmediniz diye geriye kalan her şeyi kenara atamazsınız. Çünkü bir oyunu sırf hikâyesi ile ön plana çıkıyor diye sadece hikâyeye göre değerlendirirsek o zaman bir oyun değerlendirmiş gibi olmayız. Hele ki aksiyon/ gerilim türünde bir oyunda sadece hikâyeye bakarsak haksızlık yapmış oluruz. Bu arada Last of Us Part 2 hem müzik hem de atmosfer olarak iyiydi bence. Tek sıkıntı sunulmak istenen hikâyenin çok iyi olmaması ve Neil Druckmann'ın saçmalıkları. Yoksa sunum kalitesi olarak bile çok iyi bir iş var ortada. Last of Us gibi oyunlarda hikâye kesinlikle ön planda fakat özellikle Part 2 adına konuştuğumuzda temel taş değil.
Önceki mesajımda dediğim gibi TLOU 1 basit bir hikayeye sahip olsa da çok iyi işlemişti.
Buna katılmıyorum. Last of Us 1 basit bir hikâyeyi çok iyi işleyemeyen bir oyun.

Last of Us'ın hikâye ile ön plana çıktığını biliyorum fakat siz bir video oyununda hikâyesini beğenmediniz diye geriye kalan her şeyi kenara atamazsınız. Çünkü bir oyunu sırf hikâyesi ile ön plana çıkıyor diye sadece hikâyeye göre değerlendirirsek o zaman bir oyun değerlendirmiş gibi olmayız. Hele ki aksiyon/ gerilim türünde bir oyunda sadece hikâyeye bakarsak haksızlık yapmış oluruz. Bu arada Last of Us Part 2 hem müzik hem de atmosfer olarak iyiydi bence. Tek sıkıntı sunulmak istenen hikâyenin çok iyi olmaması ve Neil Druckmann'ın saçmalıkları. Yoksa sunum kalitesi olarak bile çok iyi bir iş var ortada. Last of Us gibi oyunlarda hikâye kesinlikle ön planda fakat özellikle Part 2 adına konuştuğumuzda temel taş değil.
Teknik olarak mükemmel olduğunu kabul ediyorum zaten fakat yukarıda anlatmak istediğim hikayenin ve diğer oyun unsularının birbiri ile bağlantılı olduğu. Yani hikaye hariç herşey güzeldi diyemem ben. Bu unsurların birbiri ile etkilişimi var. Bundan bahsetmek istemiştim. Genel olarak müzikleri iyiydi mesela. Ama bu müzikler dram kategorisinde yer alan bir hikaye için oyuna konulmuş. Bundan bahsetmek istiyorum.
Buna katılmıyorum. Last of Us 1 basit bir hikâyeyi çok iyi işleyemeyen bir oyun.
Öznel bir durum. Herkese göre değişebilir fakat bence başarılı.

Teknik olarak mükemmel olduğunu kabul ediyorum zaten fakat yukarıda anlatmak istediğim hikayenin ve diğer oyun unsularının birbiri ile bağlantılı olduğu. Yani hikaye hariç herşey güzeldi diyemem ben. Bu unsurların birbiri ile etkilişimi var. Bundan bahsetmek istemiştim. Genel olarak müzikleri iyiydi mesela. Ama bu müzikler dram kategorisinde yer alan bir hikaye için oyuna konulmuş. Bundan bahsetmek istiyorum.
Şimdi ne demek istediğinizi daha iyi anladım ve bunun üzerine ekleyebileceğim bir şeyde yok zaten. İkimiz de farklı düşünen ve farklı beklentileri olan insanlarmışız o yüzden siz çok başarılı bulmazken ben ayıla bayıla oynamışım. Ben hiçbir zaman hikâye beklentisi olmayan, oynanış hastası bir insan olarak oyunu keyifle oynamıştım fakat anladığım kadarıyla sizin beklentiniz ve isteğiniz bu yönde değilmiş.
Öznel bir durum. Herkese göre değişebilir fakat bence başarılı.
Öznel bir konu olsa bile siz neden başarılı buldunuz, ben neden başarılı bulmadım kısmını konuşabilirdik fakat konu bir tartışma veya inceleme konusu olmadığı için o kadar da ileriye gitmeye gerek yok.

Geri
Yukarı