The Last of Us Part II hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Kutusu açılmış oyunları da, dijital oyunları da iade almıyorlar? Neresi bu şekilde iade imkanı sunuyor, ben de tercih etmek isterim bundan sonra yapacağım alışverişlerimde.

Ben dükkandan aldım. Korsan demeyeyim de şöyle diyeyim: Orada ki oyunlar normal halinden 50-150 TL arasın da daha ucuza geliyor. Bende 70 TL indirim le almıştım.

Bir de oyunun yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bir konusunda klavye basmak istiyorum;

Ellie'nin ben hiç intikam hırsı ile yanıp tutuştuğunu düşünmüyorum. İlk oyunun sonunda Joel'a sorduğu soruya aldığı yanıt ile zaten surat ifadesinden biraz belli oluyordu; o cevaptan pek de tatmin olmuş gibi değildi. İkinci oyuna geçince de zaten bir olay ile de Joel ile arasını hepten bozduğunu öğrendik. Oyunun son sahnelerinde Ellie, Abby'i tam boğarken hatırladığı sahne mesela. Joel ile konuşmalarını görmemiz sonrasında Ellie yaptığı şeyden vazgeçiyordu. O sahne üzerinden buna karar vermesi sayesinde ben o sahnede söylediği bir sözün anahtar kelime olduğunu düşünüyorum.

Joel o sahnede hiç pişman olmadığını belirtip "Aynı durumda olsam yine aynı şeyi yapardım" diyordu mesela. Ellie de bunun üstüne "Seni asla affetmeyeceğim ama en azından deneyebilirim" gibisinden bir şey demişti. O sözü ile bence Joel'u hâlâ affetmediğini fark etti ve hatırladı. Bence tüm oyun boyunca Ellie bir yanılgıda idi kendi içinde. Joel'un ölümü yüzünden sinirlenip intikam almak istediğini sanmış gibi geliyor bana. Çünkü en son olaydan sonra Joel'a küstü ve aralarını düzeltme fırsatı olmadan Joel öldü ve aralarındaki en son münasebet bir kavga oldu. Bunun pişmanlığını ve suçluluğunu duyup bunu telafi etmek için kendi içinde Joel'u affetme yöntemi olarak kendini intikam duygusu ile farkında olmadan kandırıyordu. Zaten farkındaysanız ekibin üyelerini anca zorunda kalınca öldürüyordu. Siyahi olan kızı öldürüp öldürmediği belli değil mesela. Onu en son döverken gördük ama o an ondan bilgi almamıştı mesela. Sonraki sahnede bakıyoruz ki bilgiyi almış. Döverken o bilgiyi alamayacağına göre öldürmemiştir. Sonrasında ne olmuştur bilemeyiz, ki zaten kendisi virüsü kapmıştı. Hamile olanı falan da istemeden öldürmüştü.

Sonda bıçak ile birini sırf dövüşmesi ile tehdit etmesi ise muhtemelen blöftü. Dövüşmese öldüreceğini sanmam. Onun dışında askerleri öldürmeden kaçmak da zaten sizin elinizde. Zorunlu çatışmalar dışında.

Zaten Abby ile ilk olan kavgasından sonra görüyoruz ki harbiden hiç niyeti yok buna. İntikam duygusu falan yok kızda. Sonradan suçluluk duygusuna kapıldığından dolayı telafi etmek istercesine çıkıyor yine yola. Abby'i boğduğu sahnede de bunu fark ediyor artık bence.

Tüm bunları şu yüzden yazdım; herkesin dalga geçerek yazdığı "İntikam kötüdür hüüüüü" temasında bir mesajı yok serinin bence. Çünkü ortada samimi bir intikam duygusu bile yok. Burada olay daha çok öfke ile kalkan zararlı oturur mesajı var gibi. Abby bir sinirle Joel'u öldürdü ve bunun da karması arkadaşlarının ölümü ile oldu. Ellie'ye de bunun karması parmağından, gitarından ve ailesinden oldu. O da artık yalnız biri(Sanırım). Yani o sonda tam netlik yok bilinçli olarak ama ben ona inanıyorum ve istiyorum. Daha trajik çünkü ve o yüzden de mesajı daha etkili.

Tabii tüm bunlar benim çıkarım. Yanılıyorumdur belki bilmiyorum. Neill o konuda net değil ilk oyundaki son gibi. İlk oyunda sevginin yol açtığı yıkımı Joel'un verdiği karar ile gösteriyordu ve bunun doğru olup olmadığına tarafsız kalıp cevabı size bırakıyordu. Joel o bencilce karar ile Ellie'ye sahip olması yüzünden dünyadaki son umut da yok olmuş oldu. Ellie o ameliyatı istiyordu da ama Joel buna saygılı değildi. O "İsterse dünya yansın" deyip Elllie'ye yine sahip oldu. Bu sevgi yüzünden dünya yıkıma uğradı yine. Last of Us ismi belki de oradan geliyordu. Burada da nefret ile kişinin kendi hayatına nasıl yıkım getirdiğini gösteriyordu. Abby arkadaşlarından oldu. Ellie de neredeyse her şeyinden. Bu kafa ile bakınca iyi bulduğum bir hikâye oluyor bu açıkçası.
Hocam her ne kadar küsüşmüş olsalar bile içten içe hala baba, kız gibilerdi. Biz ona aralarında kırgınlık vardı diyelim. Bu kırgınlığın üzerine gözünün önünde Joel'in paramparça olması Ellie'yi çok derinden yaktı. Joel için bence bu kararı vermek hiç kolay olmadı.

Joel bir kızını kaybetmişti, bir öteki kızını kaybetmek istemedi, istemiyordu. Joel'in yaptığı aslında iyilik sayılmaz. Ellie açısından demiyorum, insanlık açısından diyorum. Sonuçta ilaç bulmaya çalışan masum bir babayı ameliyathane içinde ne pahasına olursa olsun katletti.

Ama oyun öyle bir sunuyor ve öyle bir etkileyici sunuyor ki gözümüz Ellie ve Joel ikilisinden başka bir şey görmüyor, göremiyor. Objektif bakıldığı zaman Joel haksız bulunsa bile ben bu iki karaktere o kadar çok bağlandım ki o evrendeki tüm insanlık yok olsa bile o iki karakteri hiçbir şeye değişemem.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı