TN Panel Laptop ekranını IPS panel ile değiştirme

Taner Şen

Kilopat
Asus GL502VE model laptobumun ekranı Full HD TN panel.
Mevcut ekranı Full HD, ıpsPanel ile değiştirmek istiyorum.
Yabancı forum sitelerinde bir çok kişi bu uygulamayı yapmış ve olumlu sonuçlar almışlar.
Türkiye'de örneklerine pek rastlamadım.

Sorum şu;
Asus GL502VE laptopdaki panel AUO B156HTN03.8 Overview - Panelook.com

Değiştirmek istediğim panel ise bu ;
LG Display LP156WF6-SPB1 Overview - Panelook.com

Uyum konusunda problem yaşar mıyım merak ediyorum. Daha önce Recep Bey'in değiştirmiş olduğu rehber videoyu izledim. Fakat uyum problemi konusunda cevap bulamadım.

Bendeki panel EDP 30 pin. Değiştirmek istediğim panel ise yine EDP 30 pin. Bunun dışında uyumsuzluk sorunu için dikkat etmem gereken bir husus var mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu paneli satanlar bilir burada cevap bulamazsın. Mevcut panelin parça numarasını arkasından öğrenip onlara istediğini belirtirsen yol gösterirler.
Soket uyumuyla falan tek başına olmuyor.

Arkasından ögrendim zaten modeli.Buna uyumlu olarak ise 30 pin ve edp soket girişli olarak lg nin panelini tercih ettim.Türkiyeden almayacağım paneli.Onlarda bilmiyor.İps panel soruyorum full hd tn panel modeli veriyor bana.İstediğim modeli ben söylüyorum teknik servisdeki eleman bana Tn panel öneriyor:)Ne sattıklarını bilmiyorlar yani.Hadi buldum diyelim, fiyatlar uçuk seviyede.Buna istinaden amazon ya da ebaydan alacağım. Anlaşılan konuya vâkıf birini bulamayacağım.Recep Bey panel değişimi yaptığı için burada konu açmak istedim.Nasıl bir yol izleyediğini ,paneli nerden ve neye göre temin ettiğini anlatır diye.

@Taner Şen Öyle değil. Yabancı forumlarda yapmışlar yazmışsınız ya ondan dedim. Mesela o yapanlar ne ile değiştirmiş. Onlara bakabilirsiniz. Daha önce denenmiş başarılı olmuş bir panel ine denersiniz.

Genellikle Dell ve Lenovo üzerinde denemişler.Kullandıkları panel benimkinden çok farklı.

Güncelleme:stock Auo marka Tn,paneli lg üretimi ips panel ile değiştirdim.Sonuç başarılı ve görüntü açıları,renk ve canlılık müthiş.

Değiştirdiğim panel LP156WF4(SP)(B1) model 300 nit parlaklığa sahiptir.700:1 kontrast oranı ve ips olmasıyla birlikte renkler göz alıcı.

Tn paneli ips panel ile değiştirmek isteyenler özel mesaj yolu ile ulaşsınlar kezâ Türkiye'de bunu başaran ve bilgisi olan kişi sayısı çok az.Uzun araştırmalar sonucunda mutlu sonuca vardım:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı