TOGG alacak mısınız?

Elektrikli araç hayranı değilim. Hatta bir petrolhead olarak tanımlayabilirim kendimi.

Fakat her şey bir kenara piyasanın altında bir fiyat etiketi, düşük faizli uzun vadeli kredi seçeneği ve şarj istasyonlarında fiyat avantajı ile çıkış yaparsa kesinlikle alacağım.

Parasal açısını da geçtim. Arkadaşlar herkes araba iyi mi kötü problemli mi bilmiyorum önce bir kendini kanıtlasın diyor. Birileri kullanıp veri oluşturmadan bu araba gelişmeyecek(fabrika testleri gerçek yol koşullarını simüle etse de gerçek hayat testi her zaman daha iyidir.). Alabilecek her kişinin bu araca alıp kullanıp online olarak kurulan sistemden TOGG merkezine veri aktarıp bu aracın gelişimine katkı sağlaması lazım. Başka türlü yol alamayız. Siyaseti bir kenara bırakıp bu işe emek veren(bir çok mühendis arkadaşım var çalışan) insanlara bizimde yardımcı olmamız gerekiyor. Hükümet değişir TOGG baki kalır.

Bizim ülkede teknolojiden önce kafa yapısının değişmesi yani eğitimin düzeltilmesi şart belli ki..

Elektrikli araç hayranı değilim. Hatta bir petrolhead olarak tanımlayabilirim kendimi.

Fakat her şey bir kenara piyasanın altında bir fiyat etiketi, düşük faizli uzun vadeli kredi seçeneği ve şarj istasyonlarında fiyat avantajı ile çıkış yaparsa kesinlikle alacağım.

Parasal açısını da geçtim. Arkadaşlar herkes araba iyi mi kötü problemli mi bilmiyorum önce bir kendini kanıtlasın diyor. Birileri kullanıp veri oluşturmadan bu araba gelişmeyecek(fabrika testleri gerçek yol koşullarını simüle etse de gerçek hayat testi her zaman daha iyidir.). Alabilecek her kişinin bu araca alıp kullanıp online olarak kurulan sistemden TOGG merkezine veri aktarıp bu aracın gelişimine katkı sağlaması lazım. Başka türlü yol alamayız. Siyaseti bir kenara bırakıp bu işe emek veren(bir çok mühendis arkadaşım var çalışan) insanlara bizimde yardımcı olmamız gerekiyor. Hükümet değişir TOGG baki kalır.

Bizim ülkede teknolojiden önce kafa yapısının değişmesi yani eğitimin düzeltilmesi şart belli ki..
Sanırım eleştirinizin hedefinde ben de varım ve cevap hakkı doğdu. Mesele sadece yerli malını desteklemekse yerli marka bilgisayar alabilirsiniz. Ya da yerli marka telefon kullanabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla DELL'i kaliteli olduğu gerekçesiyle tavsiye ediyorsunuz. Evet, biz bir arabadan bahsediyoruz yani insanların kaliteyi, güvenirliği sorgulaması son derece normal. Sonuç olarak canımızı ve sevdiklerimizin canını taşıyacağız. İnsanların bunları sorgulaması tabii ki normal, ki yerli malına karşı bir önyargının olduğu ortamda... Peki bu önyargı nasıl yıkılacak? Tabii ki girişimcilerimiz kaliteli ürünler üreterek. Kendi ürünümüze biz değer vermedikten sonra başkaları neden değer versin ki, ortada çok ciddi rakipler varken? Ben de diyorum ki, iç pazarı es geçip TOGG'un gözünü doğrudan büyük pazarlara çevirmesi büyük bir hata olur. Öncelikle kendi vatandaşına pazarlayacaksın, bunun için de fiyatı Türkiye ekonomisine göre belirleyeceksin ki insanlar satın alabilsin. Ve evet, gerekiyorsa ilk etapta zarar etmek pahasına... Böylece bahsetmiş olduğunuz verilerin toplanması, "marka"nın yaratılması hızlanacaktır. Peki biz bir denek miyiz? Hayır değiliz tabii ki, şartlar sağlandıktan sonra insanımız gururla bu arabayı kullanacaktır, kullanmak zorundayız. Ülkemizin gelişmesini istiyorsak evet, bunu yapmamız gerekiyor. Demek istediğim biz bu şekilde düşünebiliriz fakat başkaları düşünmez. Örnekte görüldüğü gibi TOGG'u alacağıma x markayı alırım der geçerler. Demek istediğim, hayat sizin sandığınız kadar toz pembe değil. Verelim mehterimizi, alalım arabamızı değil yani. Ayrıca, siyaseti TOGG taliplileri değil başkaları yapıyor ve onları herkes tanıyor. Fakat, biz siyasetin yersiz olduğunun da bilincindeyiz yaptığı işle övünecek birileri varsa onlar da mühendislerdir, teknik ekiptir, gerisi yalandır.

Bence böyle bir dönemde toggun hiç sırası değildi. Halk sefalet içinde ama bize araba yaptık bakın yerli ve milli hadi sevinin diyorlar. Kiranı kim ödeyecek, sigortanı vergilerini doğalgazını kim ödeyecek, alışverişini kim yapacak? Yoksulluk sınırının altında olan asgari ücretimiz var ve togg çıktı diye sevineceğiz öyle mi? Çıksın tabi çıkmasın demiyorum ama hiç sırası değildi. Çok daha mühim sorunlarımız var iç güvenlik, adalet hak hukuk gibi...

Geri
Yukarı