TOGG alacak mısınız?

Kiradan falan bahsedenler olmuş çevremdekilerden konuşayım. Arkadaşım kirada oturuyor. 4 adet arabaları var. Yine bugün trafikte baktığınızda ucuz arabadan daha çok pahalı arabalar var arkadaşlar millet yok diyor da bu milyonluk E200'lere, 525d xDrive'lara falan kim biniyor ayıptır sorması?

Orta vadede TOGG ya da başka herhangi bir elektrikli otomobil almayı düşünmüyorum. TOGG özelinde düşünürsem güvenilirlik ve servis gibi şeyler muallak durumdayken tüm paramı ona vermezdim. Bunun dışında elektrikli otomobillerin uzun vadedeki pil değişimleri de inanılmaz maliyetli.
2019'da Amerika/Boston'da yaşarken arkadaşımın 2009 model Toyota Prius aracının pili miladını doldurmuştu. Pilini $2000'a değiştirdi. Hibrit bir araç olduğu için pil küçük, bu sebeple pil ücreti bence çok değil. Yıllık $200 aylık $16,5 ediyor. Ben her hafta 1 depo benzin alırken o ayda bir depo alıyordu. (Gittiğimiz mesafeler hemen hemen aynıydı.)

Aracın kilometresini sorduğumda, 190 Bin mil (Yaklaşık 305 Bin Km) olduğunu söyledi. Türkiye'de kimse 305 Bin km bir araca binmez. Olsa olsa ancak taksi olur, otobüs, kamyon olur.

Hibrit bir araç olduğu için pil küçük, bu sebeple pil ücreti bence çok değil.
Bahsettiğin aracın pil kapasitesi 1.3 kWh. TOGG'da neredeyse 90 kWH batarya var, standart model 52 kWh. Şu anda 1 kWh lityum pilin üretim maliyeti 130-150 $ civarında, bunu 90 ile çarpıp üstüne kâr payını ve nakliye ücretlerini ekleyip onların da üstüne vergileri ve servis ücretlerini koyduğunda nur topu gibi neredeyse yarım otomobil parası çıkıyor. 52 kWh olan versiyonun da pil değişim ücreti de çoğu kişinin ocağına incir ağacı diker.

Lityum ve türevi pillerin zaman için kendi kendine ölmesi gibi bir durum var. İstersen hiç yol yapma, o piller zaman içinde sürekli kapasitesini kaybedecek. Bundan kaçış yok, eninde sonunda Norveç'teki adamın Tesla'ya yaptığı gibi burada da batarya değişim ücreti yüzünden arabasını dinamitle patlatanlar görürsek şaşırmamak lazım. Lityum pillerden tamamen kurtulup ömrü çok daha uzun ve daha az maliyetli bir pil teknolojisine geçilmediği sürece tamamen elektrikli araçlara dönüp bakmam bile.

Son düzenleme:
Bahsettiğin aracın pil kapasitesi 1.3 kWh. TOGG'da neredeyse 90 kWH batarya var, standart model 52 kWh. Şu anda 1 kWh lityum pilin üretim maliyeti 130-150 $ civarında, bunu 90 ile çarpıp üstüne kâr payını ve nakliye ücretlerini ekleyip onların da üstüne vergileri ve servis ücretlerini koyduğunda nur topu gibi neredeyse yarım otomobil parası çıkıyor. 52 kWh olan versiyonun da pil değişim ücreti de çoğu kişinin ocağına incir ağacı diker.

Lityum ve türevi pillerin zaman için kendi kendine ölmesi gibi bir durum var. İstersen hiç yol yapma, o piller zaman içinde sürekli kapasitesini kaybedecek. Bundan kaçış yok, eninde sonunda Norveç'teki adamın Tesla'ya yaptığı gibi burada da batarya değişim ücreti yüzünden arabasını dinamitle patlatanlar görürsek şaşırmamak lazım. Lityum pillerden tamamen kurtulup ömrü çok daha uzun ve daha az maliyetli bir pil teknolojisine geçilmediği sürece tamamen elektrikli araçlara dönüp bakmam bile.

TOGG dünyanın en büyük pil üreticisi CATL ile ortak pil üretim tesisi kurdu. Üretim maliyetleri ne olacak bunu bilmiyoruz. Türkiye'deki ucuz işçilik ve nakliye sebebi ile üretim maliyetini aşağıya indiriyor olabilirler.

Neden 90 ile çarpıyorum? 1 dolar 90TL mi oldu, ya da %90 vergi mi ekle demek istediniz? Anlamadım.

Kiradan falan bahsedenler olmuş çevremdekilerden konuşayım. Arkadaşım kirada oturuyor. 4 adet arabaları var. Yine bugün trafikte baktığınızda ucuz arabadan daha çok pahalı arabalar var arkadaşlar millet yok diyor da bu milyonluk E200'lere, 525d xDrive'lara falan kim biniyor ayıptır sorması?
Maddi durumu iyi olmayan vatandaşın trafikte işi ne? :) Toplu taşımalara göz atmalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı