Toplu taşımada yer vermediğim için saygısız oldum

Yaşlılara yer verilir bu bir görgü kuralıdır. Yaşlı insanlar düşkün oldukları için bizden illaki daha fazla yoruluyor onlar. Kendi annene ya da babana otobüste yer verilmediğini düşün öyle hareket et.

Bir gün 6:00'da evden çıktım. Saat 19:00'a kadar durmadan gezdim ve yürüdüm. Otobüse kendimi zor attım yorgunluktan gözümü açamıyorum o derece. Bindiğim durak bilenler bilir konyaaltının ilk durağıydı. Dolayısıyla otobüs bomboştu. Geçtim bir koltuğa oturdum yavaştan otobüs doldu şehir içine girdikçe. Bir durakta artık adım atacak yer kalmamıştı. Bir teyze geldi hızlı yürüyebiliyor benden sağlam. Bana yavaştan söylenmeye başladı "gençlerde saygı yok ya" "ailesi terbiye vermemiş" gibi gibi. En sonunda kalkta biz oturalım gibi bir şey dedi ve otobüsteki orta yaşlı kesim benim üzerime geldi "teyzeye yer ver" gibi şeyler söylediler. Bende 13 saattir dışarıda olduğumu ayaklarımın çok ağrıdığını ve oturmaya ihtiyacım olduğunu dile getirdim. Abartmıyorum 10-20 durak boyunca bana söylendiler tüm yolcular. Ne ahlaksızlığım kaldı ne de terbiyesizliğim. Birkaç durak geçtik yine bir amca geldi yer istercesine bakıyor bana yine tartışma çıktı bu sefer patladım hafif yüksek tonla yorgunum hiç kusura bakma dedim. Öyle geçti eve yaklaştım bir hamile kadın gelmiş bende uyuyor gibi rol yaptığımdan görmedim kadını. Kadın ayakta gidip ses etmemiş çok acıdım ona. Keşke söyleseydi dedim gözümü açınca.

Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyi nasıl görüyorsunuz peki siz?
Kimse kimseye yer vermek zorunda değildir.

Gerçekten yaşlı olan, zaten otobüs gaz/fren yapınca kendini belli ediyor. Bu benim kendi turnusolum. Ona göre yer veriyorum.

Yaşlılara yer verilir bu bir görgü kuralıdır. Yaşlı insanlar düşkün oldukları için bizden illaki daha fazla yoruluyor onlar. Kendi annene ya da babana otobüste yer verilmediğini düşün öyle hareket et.
Babam ve annem hatta dedem ve ninem bu konuda çok tersler. Dedem öğrenci görünce yer veren birisi. Anneannem oturmayı sevmez zaten.

O değilde bütün yaşlıları yobaz ve cahil sanan vitaminsiz veletler var. Senin çevrendeki ailendeki insanlar böyle diye bütün yaşlı insanlar cahil ve yobaz olacak diye birşey yok.
Cidden genelleme biraz saçma oluyor. Geçen bir dayı ile konuştum parkta fikirleri diğer yaşlılar gibi değildi.

Geri
Yukarı