Toplu taşımada yer vermediğim için saygısız oldum

Bir gün 6:00'da evden çıktım. Saat 19:00'a kadar durmadan gezdim ve yürüdüm. Otobüse kendimi zor attım yorgunluktan gözümü açamıyorum o derece. Bindiğim durak bilenler bilir konyaaltının ilk durağıydı. Dolayısıyla otobüs bomboştu. Geçtim bir koltuğa oturdum yavaştan otobüs doldu şehir içine girdikçe. Bir durakta artık adım atacak yer kalmamıştı. Bir teyze geldi hızlı yürüyebiliyor benden sağlam. Bana yavaştan söylenmeye başladı "gençlerde saygı yok ya" "ailesi terbiye vermemiş" gibi gibi. En sonunda kalkta biz oturalım gibi bir şey dedi ve otobüsteki orta yaşlı kesim benim üzerime geldi "teyzeye yer ver" gibi şeyler söylediler. Bende 13 saattir dışarıda olduğumu ayaklarımın çok ağrıdığını ve oturmaya ihtiyacım olduğunu dile getirdim. Abartmıyorum 10-20 durak boyunca bana söylendiler tüm yolcular. Ne ahlaksızlığım kaldı ne de terbiyesizliğim. Birkaç durak geçtik yine bir amca geldi yer istercesine bakıyor bana yine tartışma çıktı bu sefer patladım hafif yüksek tonla yorgunum hiç kusura bakma dedim. Öyle geçti eve yaklaştım bir hamile kadın gelmiş bende uyuyor gibi rol yaptığımdan görmedim kadını. Kadın ayakta gidip ses etmemiş çok acıdım ona. Keşke söyleseydi dedim gözümü açınca.

Toplu taşımada yaşlılara yer vermeyi nasıl görüyorsunuz peki siz?
Sen gezip tozup yoruldun diye yaşlılar ayakta mı kalsın? Haketmişsin.

Ben daha çok tavrına göre yer vermeye çalışıyorum. Herhangi bir dayının veya teyzenin hali yoksa seve seve yerimi veririm ama yüzüme karşı kalk şuradan diyene de açıkçası Suriyeliler yer vermiş kadar tadım kaçacak seviyede olur.

Bir kızla evlenmemi istiyorlar benden. Belki kızlara ilgi duymuyorum ve sadece erkeklere ilgim var, bunu da düşünemiyorlar.
Yaşlı insanların bunu düşünememesi normal de asıl anormal olan zaten "ne zaman evleneceksin" sorusu. Canım ne zaman isterse o zaman evleneceğim at ağızlı teyzem benim diyeceksin onlara.

Doluysa sonraki otobüsü beklesin. Zaten yaşlılara bedava toplu taşıma. Ben hem para verip hem de yerimi mi vereceğim? Hasta, hamile, sakat kişilere saygım sonsuz o ayrı mesele.

Otobüse kendimi zor attım yorgunluktan gözümü açamıyorum o derece.
Yorgun olman gerekmiyor yer vermiyor olman için. Yahut böyle bir bahaneye sığınmaya da lüzum yok, haklısın zaten. Kimseyi zorla yerinden kaldıramazsın. Fazlası azı yok, bütün mesele bu. Paşa gönlün isterse yer verirsin, isterse vermezsin.

Ben çok üzülüyorum bu durumlara. Kendi sürmediğim araçlarda bir yere sabit bakmadığım zamanlar midem bulanıyor benim. Çok sıkışıkken, havasızken ya da çok fazla sıcakken bir yere tutunup orda sabit kalmam gerekiyor. Birçok kez bu durumdan dolayı soğuk soğuk terleyip varmam gereken duraktan çok daha önce indiğim zamanlar var. Bu durumu görüp yer vermek isteyen nadir insanlarla da karşılaştım. Nasıl desem, kampüs evime nerdeyse 1 saat uzaklıkta ve ben sabah şansıma oturabilsem de defalarca yer veriyorum ve 5 yer verişimden 2 sinde erken inmek zorunda kalıyorum. Gel gelelim sizin gibi davranış sergilediğim zaman insanların bakışlarından ve sözlü tacizlerinden çok fazla canım sıkılıyor. İçimde haksızlığa karşı aşırı agresif bir kişilik olduğundan dolayı kimseyle sözlü münakaşaya girmemek için yer verme zorunluluğunda bulunuyorum. Kim ne derse desin, toplu taşımada sözlü bir şekilde bir kişinin satın almış olduğu hakkı talep etmek saygısızca ve düşüncesizce bir davranıştır. Yerini vermek isteyen verir. İnsanlara karşı empati veya yaşlılara karşı düşünceli olmayı savunmak istemiyorum çünkü bu durumu kullanan birçok insana denk geldim. İnsanların duygularını sömürerek haklarını çalmaya çalışan insanlar yerine gerçekten yer verilmesini hak eden fiziksel engellilere, hamile ve çocuklu kişilere yerimi verip erken inmeyi tercih ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı