Trip Atan Uçak: Deli Mike

En basitinden kokpitte ND ekranı gidiyor ama yolcular hiçbir şeyden habersiz uçmaya devam ediyor.
Uçağın üretiminden dolayı bir sorunu olduğu belli, bu kadar fazla sorun çıkaran başka uçak var mıydı? Sorunlara bakıyorum problemin elektrik tesisatıyla ilgili olma ihtimali de hiç düşük değil kısacası yerde sağlam bile olsa her uçuşta belki de büyük bir sorun yaşatabilecek bir uçak vardı ortada.

Sen uçağa duygusal olarak teknisyen gözüyle bakıyorsun, bense yolcu gözüyle. Bana denk gelmiş olsaydı uçuşu değiştirirdim. Neden üretimden sorunlu olduğu belli olan, ne zaman nasıl bir sorun çıkaracağı belli olmayan bir uçağa binmek isteyeyim ki?

Biz seninle daha önce bu konuyu konuştuk mu? Biriyle uzun uzun konusu geçmişti bunun forumda ama kiminleydi emin olamadım.

Üretim kaynaklı elektriksel kronik sorunları olan bir uçağın 20+ küsur yıl büyük bir vukuat yaşamadan uçması bana imkansız bir ihtimal gibi geliyor. Ya da çok şanslıymış diyelim. İlla ki tespit edilirdi bu sorun, kronik sorunları olabilir ama komple elektrik sisteminin hatası demek büyük bir olay, elimizde veri olmadığından da ne desek boş.

Duygusal bakmakla alakası yok. Hemen hemen her uçak bu tarz problemler yaşıyor. Bu problemlerin yaşanacağını bilen uçak üreticileri ise bu problemlerin havada emniyetli bir şekilde çözülmesi için her sisteme 2-3-4 tane yedek ekliyor. Eğer bu şekilde düşünüyorsan hiçbir uçağa binmemen gerekiyor.

Biz seninle daha önce bu konuyu konuştuk mu?
Konuşmuş olsaydık hatırlardım herhalde.

Her uçak sorunlar çıkarıyor ama bu uçağın bir "efsanesi" mevcut. Görevden alınmadan uzun yıllar öncesinden beri bilinen bir uçak. Şimdi eldeki verilere bakınca şöyle ihtimaller çıkıyor karşıma:

1) Bu uçağın kronik bir problemi vardı.

2) Kronik bir sorunu yoksa bile tüm talihsizlikler bu uçağa denk geldi. Yani uçak lanetlenmiş diye varsayalım. :D

3) Aslında bu uçakta anlatılanların çeyreği bile gerçek değildi, birkaç kişinin yarattığı efsane psikolojik olarak devam ettirildi.

Artık bunlardan hangisi doğrusu bilmiyorum. :D

Herkes inanmak istediği şeye inanabilir, bu konuda bir zorlama yok sonuçta. Uçaklarda kronik sorunların sonucu (bir de aviyonikten bahsediyoruz, en önemli konulardan biri) hiç iyi bitmez genelde. En yakın örnek olarak 737 MAX var önümüzde.

19 numaradaki koltuğun PSU'su üzerindeki tuşun 27'yi tetiklemesinin uçağı düşürebilecek bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Belki işçilik hatası oldu ve kablolar yanlış bağlandı, bu bile olabilir. İniş takımı mevzusunu diyorsan, 2 tane ''garanti'' manuel yedeği var. :D Hem de yerçekimi etkisiyle çalıştıklarından hata vermesi fizik kurallarını deler. :D

Takıldığım kısım iniş takımıyla ilgili olan sorun değil, uçaktaki kronik sorunlara neden olacak şekilde direkt elektrik tesisatının hatalı yapılmış olma ihtimali var, benim bu uçağa binmeyi tercih etmeme nedenim bu ihtimal olurdu. Uçaklarla ilgili durumlarda işin bakım/teknikerlik kısmına bir şey diyemem, o kadar yetkinliğin yok ama yanlış elektrik tesisatlarının bazı dramatik sonuçları eski mesleğimde şahit olduğum bir şeydi. Ufak bir kısa devre, paneldeki bir hatalı bağlantı büyük sorunlara yol açabiliyor.

Umuyorum ki bu uçağın bu sorunları abartıdan ibarettir.

Not: Öyle bir Türkçe ile yazmışım ki düzenlemem 10 dakika aldı. Kafa başka yerdeyken yorum yazmamak lazım. :D

Son düzenleme:
Ben de işe teknik ihtimaller tarafından çok yolcu hissiyatı tarafından yaklaşmayı tercih ediyorum.
Ben de sana bu çift taraflı anlatmaya çalışıyorum ama çok inandırıcı gelmiyor galiba. Aynı şey 787 konusunda da olmuştu. 350 varken 787'ye binmem diye inat etmiştin, ben de sen bilirsin demiştim. :)

İnandırıcı gelmemekle ilgisi yok, sadece spesifik bir uçağın bu kadar sorun çıkarmasına rağmen uzun yıllar bu şekilde hizmet verdirilmesinin başka örneği var mı bilmiyorum. Ayrıca 350 varken 787'ye binmem demedim, RR motoru olmayanı tercih ederim dedim. :D İlk birkaç yılındaki batarya sorunu nedeniyle binmezdim tabi orası ayrı konu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı