Uçak taşıyan uçak Beluga XL

Pilotluk lisansı arabalardaki ehliyet gibi kullanılacak aracın türüne göre mi veriliyor yoksa tek lisansta çoğu uçağı uçurabiliyor musunuz?
Lisans pilot lisansıdır. Sonra uçuracağın uçağın tip eğitimi için yeni bir eğitime geçersin. Ordada lisanslandırılırsın ve o uçağı uçurmaya yetkilendirilirsin.

Ortalama bir yolcu uçağı pilotu kaç farklı uçak sürebiliyor peki? Mesela sizin kaç tip uçak uçurma yetkiniz var?
Yani mesela bazısı sadece Boeing veya Airbus lisans sahibi olur. Bazı firmaların ihtiyacı olduğundan ikisini de verir ikisini de kullandırır. Ama mesela Airbus lisansı verirse A319, A320 ve A321’i kapsar bu. Boeing olursa 737 700, 800, 900, NG, MAX şeklinde olur. Yani o serinin lisansını verir sana. Lisansına bu bilgiler yazılır ve yetkilendirilirsin. Ama Airbus lisansın var diye bütün Airbus’ları kullanamazsın. Sadece yetkin olanları.

Pilotluk lisansı arabalardaki ehliyet gibi kullanılacak aracın türüne göre mi veriliyor yoksa tek lisansta çoğu uçağı uçurabiliyor musunuz?
Bildiğim kadarıyla ayrı. Meslea 737-800 için ayrı 767-300ER için farklı gibi.
Yani mesela bazısı sadece Boeing veya Airbus lisans sahibi olur. Bazı firmaların ihtiyacı olduğundan ikisini de verir ikisini de kullandırır. Ama mesela Airbus lisansı verirse A319, A320 ve A321’i kapsar bu. Boeing olursa 737 700, 800, 900, NG, MAX şeklinde olur. Yani o serinin lisansını verir sana. Lisansına bu bilgiler yazılır ve yetkilendirilirsin. Ama Airbus lisansın var diye bütün Airbus’ları kullanamazsın. Sadece yetkin olanları.
Hocam mesajınızı şimdi gördüm pilot mesela ben Boeing değil de artık Airbus kullanacağım diyip hemen Airbus lisansı alabiliyor mu?

Hocam mesajınızı şimdi gördüm pilot mesela ben Boeing değil de artık Airbus kullanacağım diyip hemen Airbus lisansı alabiliyor mu?
Yok. O daha çok firmanın tercihinde. Ama mesela örneğin THY yönetimi derki 10 tane Boeing pilotundan Airbus’a geçirmemiz lazım ve gönüllülük önceliktir der. O zaman başvurup yeni eğitime dahil olabilirsin. Ama öyle “eeehhh yetti ben gıy gıy Boeing, ben artık joystick’li Airbus kullanacağım” dersen psikiyatrik destek alman için doktora yollarlar kafası iyi herhalde diye:D

Yok. O daha çok firmanın tercihinde. Ama mesela örneğin THY yönetimi derki 10 tane boeing pilotundan airbus’a geçirmemiz lazım ve gönüllülük önceliktir der. O zaman başvurup yeni eğitime dahil olabilirsin. Ama öyle “eeehhh yetti ben gıy gıy boeing, ben artık joystick’li airbus kullanacağım” dersen psikiyatrik destek alman için doktora yollarlar kafası iyi herhalde diye:D.

Hocam bu iş çok zor muş ya korkutmayın😁

Prof. Dr. Psikiyatri Uzmanı Boeing bağlanıyor... 😂
Yani büyük ihtimal öyle biridir:)
Hocam bu iş çok zormuş ya korkutmayın😁
E ne zannettin:) Bastın parayı iki yılda pilot oldun bitti mi:) Daha tip eğitiminden sonra yıllık olarak simülatörde yeterlilik vereceksin examiner’e. Eğer o onaylamazsa yetersiz diye uçuştan alınıp tekrar eğitime sokulursun. Prestij olarak kötü bir durumdur;) Maalesef zor bir eğitim ve iş.

Hocam Simulator dediğiniz şey uçak düştükten sonra bilgisayarlarda aynı senaryo ile test ediyorlar onun gibi bir şey mi?

Hocam Simulator dediğiniz şey uçak düştükten sonra bilgisayarlarda aynı senaryo ile test ediyorlar onun gibi bir şey mi?
Birebir bir kokpitin olduğu hareketli bir kabin. İçerde de ekranlar var dışarda da eğilip kalkıyor senin hareketine göre. Bazen baya sert vuruyor ve içerde sarsılıyorsun. Videoda var hatta:)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı