Trust GXT 890 Cada incelemesi

Merhaba, sipariş vermiş olduğum klavyem sonunda geldi. Klavyeye alışık olmadığım için yazıyı pek hızlı yazamasam da zamanla alışacağım.

Fiyat: 271₺
1608792669262.png

Öncelikle ürün kargo firmasından dolayı çok sıkı paketlenmişti. Zırh gibi bildiğiniz. O yüzden bir pürüz çıkmadı. Ürünü açtığımda Razer klavyelerden alışık olduğumuz tuş açıklığı karşılıyor. Açtığımızda ise bir klayve kutusundan beklenebilecek şeyler çıkıyor. Klavyenin kendisi, bir kılavuz, küçük bir kitapçık ve Trust çıkartması. Klavyeyi çıkardıktan sonra ilk işim bilgisayarıma bağlamak oldu. Hemen programını da indirdim. Şimdi klavyeyi test edip biraz zaman geçirdim. Artı ve eksi yönlerini sıralayacağım.

*Artılar*
-Her tuşun kendi aydınlatması var ki bu harika bir şey. Ben çok fazla kurcalama gereği duymasam da RGB manyakları için çok güzel olmuş.
- Her tuşun aydınlatması olduğu gibi uygulamada bir sürü mod var. Ara yüzü çok eleştirenler gördüm ancak renk seçme dışında çok da zor olduğunu düşünmüyorum.
- Fabrika basım Türkçe harflerin de olması çok güzel olmuş. Hem ışık zevkini bozmuyor hem de güzel bir görüntü sağlıyor.
- Kırmızı Switch olayı bambaşka. Önceden mavisini kullanmış biri olarak bu geçiş muazzam oldu. Sesi harika ve geceleri sert basmazsanız oldukça sessiz. Oetemu Switch kullanıldığını da belirteyim.

*Eksiler*
- Klavyenin alt kısmında bir Trust logosu bulunmakta. Ancak bu hiçbir şekilde kapatılamıyor ve ayarlanamıyor. Haliyle renk uyumsuzluğu olabilirken bazılarını rahatsız edebilir.
- Küçük enter ve Shift barındırıyor. Ben eski klavyemde de küçük enter kullandığımdan sorun etmedim ancak Shift tuşunun küçük olması biraz garip geldi.
- Kutudan tuşları çıkarabileceğiniz bir aparat bulunmuyor. Bu olmasa da olur ancak isteyenler için hayal kırıklığı olabilir.
1608792706287.png

Evet, genel olarak klavye hakkındaki görüşlerim bunlar. Uzun kullanım incelemesini ileride yapabilirim belki ancak söyleyebileceğim tek şey parasının kuruşuna kadar hak ediyor. Ben indirim ile 271 TL'ye aldım. Idefix üzerinde stoklar çok değişken, bir oluyor bir olmuyor. Ancak yakaladınız mı indirim koduyla affetmeyin derim.

Puanım: 9.3/10.

Son düzenleme:
Arkadaş güzel incelemiş. Ben de ürünü 1 yıldır aktif şekilde kullanıyorum. Sabah akşam pc başında zaman geçirdim bu süre zarfında. Arkadaşın yorumlarına ve görüşlerine katılarak ek olarak şunları da ekliyim.

-En baştaki ve belki de en büyük şikayetim tuş kaplamaları daha iyi olabilirdi. Tabi fiyatı dahilinde yine idare eder. Elleri terleyen biri değilim. Düzenli aralıklarla klavye tuşlarını da ıslak mendille silerim. İlk 3-4 ay içerisinde W A S D Space 1 2 3 4 tuşları başta olmak üzere parlamalar başladı tuşlarda. Buna rağmen ilk 5 aya kadar herhangi bir soyulma ile karşılaşmadım. Fakat sonrasında "D" tuşumda ufak bir soyulma başladı. Bu bir kaç ay stabil şekilde devam etti. Başka bir tuşta soyulmaya rastlamamıştım ki geçen gün detaylı bir temizlik sonrası 11. ayında bu soyulmanın büyüdüğünü ve birkaç farklı tuşta da soyulmalar başladığını gördüm. Şuan bu rahatsız edici görüntüden kurtulmak için keycap bakmaya başladım.

-Klavye çok çabuk kir gösteriyor. Aluminyum kasası çok çabuk toz tutuyor ve iyi parmak izi bırakıyor. Temizliyorsunuz 5 dk sonra yine tozlanıyor. Benim gibi obsesifler için bir kabus.

-Kablo saklama kanalı olması güzel olurdu.

-Trust Logosunun bulunduğu ışıklı kısım çizilmeye aşırı müsait. Tırnağınızı sürttüğünüz anda çiziliyor. Çok dikkatli olunmalı.

-Ek media tuşları olsa daha güzel olabilirdi. Ama eksikliği de çok hissedilmiyor. Fn ve F tuş kombinasyonları ile default olarak medya yönetimi yapabiliyorsunuz. Ses açma/kapama durdurma vs.

- Space tuşu biraz titrek ve güvensiz duruyor. Fakat bugüne kadar hiç yarı yolda bırakmadı.

-Klavye uygulaması çok dandik duruyor. Yakışmamış. Zaten default renk ayarlarını kullandığım için makroyla da işim olmadığından indirip bakıp sildim. Ama yine de iş görüyor uygulama şikayetim görsel kalitesine.

-Son olarak sevdiğim bir özellikle bitireyim. Klavye ilk pc açılışında minik bir hareket şovuyla açılıyor. Bu gerçekten güzel hissettiriyor.

Özetle 1 yıldır klavyeyi kullanıyorum. Aldığım zamanlarda 220 TL gibi bir meblaya almıştım. Fiyatını fazlasıyla hak eden kaliteli bir ürün. Ben sadece 1 yıllık uzun kullanım sonucunda gözümdeki negatifliklerden bahsettim yanlış anlaşılmasın :). Almayı düşünen varsa şimdiden hayırlı olsun. İyi sosyaller

Arkadaş güzel incelemiş. Ben de ürünü 1 yıldır aktif şekilde kullanıyorum. Sabah akşam pc başında zaman geçirdim bu süre zarfında. Arkadaşın yorumlarına ve görüşlerine katılarak ek olarak şunları da ekliyim.

-En baştaki ve belki de en büyük şikayetim tuş kaplamaları daha iyi olabilirdi. Tabi fiyatı dahilinde yine idare eder. Elleri terleyen biri değilim. Düzenli aralıklarla klavye tuşlarını da ıslak mendille silerim. İlk 3-4 ay içerisinde W A S D Space 1 2 3 4 tuşları başta olmak üzere parlamalar başladı tuşlarda. Buna rağmen ilk 5 aya kadar herhangi bir soyulma ile karşılaşmadım. Fakat sonrasında "D" tuşumda ufak bir soyulma başladı. Bu bir kaç ay stabil şekilde devam etti. Başka bir tuşta soyulmaya rastlamamıştım ki geçen gün detaylı bir temizlik sonrası 11. ayında bu soyulmanın büyüdüğünü ve birkaç farklı tuşta da soyulmalar başladığını gördüm. Şuan bu rahatsız edici görüntüden kurtulmak için keycap bakmaya başladım.

-Klavye çok çabuk kir gösteriyor. Aluminyum kasası çok çabuk toz tutuyor ve iyi parmak izi bırakıyor. Temizliyorsunuz 5 dk sonra yine tozlanıyor. Benim gibi obsesifler için bir kabus.

-Kablo saklama kanalı olması güzel olurdu.

-Trust Logosunun bulunduğu ışıklı kısım çizilmeye aşırı müsait. Tırnağınızı sürttüğünüz anda çiziliyor. Çok dikkatli olunmalı.

-Ek media tuşları olsa daha güzel olabilirdi. Ama eksikliği de çok hissedilmiyor. Fn ve F tuş kombinasyonları ile default olarak medya yönetimi yapabiliyorsunuz. Ses açma/kapama durdurma vs.

- Space tuşu biraz titrek ve güvensiz duruyor. Fakat bugüne kadar hiç yarı yolda bırakmadı.

-Klavye uygulaması çok dandik duruyor. Yakışmamış. Zaten default renk ayarlarını kullandığım için makroyla da işim olmadığından indirip bakıp sildim. Ama yine de iş görüyor uygulama şikayetim görsel kalitesine.

-Son olarak sevdiğim bir özellikle bitireyim. Klavye ilk pc açılışında minik bir hareket şovuyla açılıyor. Bu gerçekten güzel hissettiriyor.

Özetle 1 yıldır klavyeyi kullanıyorum. Aldığım zamanlarda 220 TL gibi bir meblaya almıştım. Fiyatını fazlasıyla hak eden kaliteli bir ürün. Ben sadece 1 yıllık uzun kullanım sonucunda gözümdeki negatifliklerden bahsettim yanlış anlaşılmasın :). Almayı düşünen varsa şimdiden hayırlı olsun. İyi sosyaller
Çok güzel yazmışsınız hocam, ellerinize sağlık. Hatta direkt konu bile açabilirsiniz dilerseniz. Bu arada artık almak çok zor, stoklar kalmadı ve kalan bir yer var orası da Mediamarkt sanırım ve 500₺ veya daha üstü bir meblağa satıyor.

Çok güzel yazmışsınız hocam, ellerinize sağlık. Hatta direkt konu bile açabilirsiniz dilerseniz. Bu arada artık almak çok zor, stoklar kalmadı ve kalan bir yer var orası da Mediamarkt sanırım ve 500₺ veya daha üstü bir meblağa satıyor.
Sağolun hocam, haklısınız ben de geçen baktım fiyatlar uçmuş gitmiş ne yazık ki

Sağolun hocam, haklısınız ben de geçen baktım fiyatlar uçmuş gitmiş ne yazık ki
Kendimi biraz da şanslı olarak hissediyorum, alacaktım ancak stoklarda kalmamıştı. Bir gün sonra tekrar stoktaydı ve aldım hemen. Ondan sonra da stoklar bitti. İyi ki almışım şuan bir soyulma söz konusu değil. Umarım da olmaz. Gerçi olsa da çok sorun olmaz.
Eksileri 5-6 ay sonra tuşlar soyuluyor.
Klavyeyi alalı 1 yıldan fazla oldu ve şuan görünürde bir tuş soyulması yok. Sanırım bana sorunsuzu denk geldi. İyi ki o zaman 271₺'ye almışım diyorum.
Güncelleme: Numpad'de birkaç tuşun sivri kenarlarında soyulmalar var ancak bir problem teşkil etmiyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı