Tüketici hakem heyeti kararı sonrası hak nasıl alınır?

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Eylül 2022'de Hepsiburada üzerinden 1999TL'ye SteelSeries Arctis 7 kablosuz kulaklık aldım, evet yanlış duymadınız 1999TL'ye nasıl derseniz. Öncelikle bu bir hata değil satıcı zaten dolandırıcıymış. Hepsiburada mağazasını kapatıp dava falan açtı oralara çok girmeyeceğim ben. Allah'tan erken davranıp tuzağa düşmedim şimdi olaya gelirsek.
Elimde 2000TL nakit normalde ben siteye o zaman indirim günlerinde 2800TL'den 2000'e düşen Arctis 1 Wireless için girmiştim, ama 7'yi görünce neden 1'i alayım diye sorguladım ve 7'yi aldım. 3 gün geçti ses yok. 5 gün geçti ses yok. Daha kargoya bile verilmemiş, satıcıya sordum ürünüm nerede diye. Satıcı bana yarın kargolanacak dedi yarın oldu yine yok. En sonunda Hepsiburada'ya yazdım onlar da mağazaya ulaşamadıklarını söyledi. Satın aldığım tarihin üzerinden 7 gün geçti ve ben indirimleri kaybettim. Yani alacağım kulaklık 2800'den 2000 düşmüştü ve beni 7 gün oyaladığı için ne istediğim kulaklığı alabilmiştim ne de Arctis 7'yi. Sonra tüketici hakem heyetine başvurdum ve uzun aradan sonra 4 ay sonra karar verilmiş. Tüketiciye kayıtsız şartsız ürün teslim edilecek veya tüketiciye 1999TL para verilecek diye not düşmüşler + olarak tüketici hakem heyeti savunma istemiş ve bu adam savunma bile vermemiş. Bu yüzden ekstra para cezası almış ve 1 Şubatta en yakın tükeyici hakem heyetine gidip kendini beyan etmezse bir daha ceza alacakmış. Şimdi ben bu duruşmayı kazandım bana kim 1999TL veya kulaklığı verecek anlamış değilim. Adam anlaşılan dolandırıcı kaçak göçek biri zaten ben hak ettiğimi nereden alacağım bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüketici Hakem Heyeti kararları ilam niteliğindedir. Yani mahkeme kararı yerine geçer. Dolayısıyla icra takibine konu ederek kararın infazının gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu bizzat kendiniz yapabildiğiniz gibi bir meslektaşımdan hukuki yardım alarak da yapabilirsiniz. Usule hakim olmadığınız için bir meslektaş aracılığıyla yapmanız daha sağlıklı olur sizin açınızdan.

10 yıllık genel zaman aşımı uygulanır. 10 yılın ardından ilam niteliğini kaybeder. Yani 10 yılın ardından kararın infazı için icra yoluna başvursanız da karşı taraf ''zaman aşımı'' itirazı ile kararın infazını engelleyebilir.​

Geri
Yukarı