Tüketici Hakem Heyeti Kararına Firma İtiraz Etti

VI ve VII sayılı başlıklarda açıkça belirtilmiş. Göz atın isterseniz.

Spoiler :)
44- Düzeltme kararı verilmesi durumunda söz konusu kararın tebliği için yapılacak tebligat masrafı hangi tarafa yükletilecektir? 6502 sayılı Kanun’un “Karar ve karara itiraz” başlıklı 70 inci maddesinin 7 inci fıkrasında tüketici hakem heyetlerine yansıyan ve tüketici lehine sonuçlanan uyuşmazlıklarda, tebligat ve bilirkişi ücretlerinin 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre karşı taraftan tahsil olunarak bütçeye gelir kaydedileceği düzenlenmiştir. 6502 sayılı Kanun’un “Karar ve karara itiraz” başlıklı 70 inci maddesinin 7 inci fıkrasında yapılan düzenlemenin amacı satıcı ve sağlayıcılar üzerinde caydırıcı bir etki yaratarak, tüketicilerin mağduriyetlerini gidermeye teşvik etmek, tüketicileri gereksiz yere tüketici hakem heyetlerine yönlendirmelerini engellemektir. Diğer taraftan Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin “Tebligat ve bilirkişi ücretlerinin tahsili” başlıklı 31 inci maddesinde, uyuşmazlıkla ilgili olarak tüketici hakem heyeti tarafından tüketici aleyhine karar verilmesi veya uyuşmazlığın konusuz kalması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi hallerinde tebligat ve bilirkişi ücretlerinin Bakanlığımızca karşılanacağı düzenlenmiştir. Yukarıda yapılan açıklamalar kapsamında, tüketici hakem heyeti tarafından verilen bir kararda yapılan maddi bir hatanın düzeltilmesi amacıyla alınan düzeltme kararının taraflara tebliği için yapılacak tebligat masrafının Bakanlığımızca karşılanması gerektiği değerlendirilmektedir. 45- Başvuruya konu uyuşmazlığın karar verilene kadar çözümlenmesi durumunda, teknik veya özel görüş içeren bilirkişi raporları için ödenecek bilirkişi ücreti kim tarafından karşılanacaktır? Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin “Tebligat ve bilirkişi ücretlerinin tahsili” başlıklı 31 inci maddesinde, uyuşmazlıkla ilgili olarak tüketici hakem heyeti tarafından tüketici aleyhine karar verilmesi veya uyuşmazlığın konusuz kalması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi hallerinde tebligat ve bilirkişi ücretlerinin Bakanlığımızca karşılanacağı düzenlenmiştir.

Tüketici hakem heyeti ile şikayet açılır. Şikayetçi şikayetinde haklı çıkıp firma suçlu bulunursa eğer firma çıkan kararı zorunlu olarak uygulaması gerekir.
Ancak şikayet edilen firmanın itiraz etme hakkı mevcut. Bildiğim kadarıyla 10 gün süre hakkı var. Bu süre içinde itirazı yapmadıysa eğer karar sonucuna işlem yapması zorunludur.

Bu arada hiçbir avukat bu tür davalarda itiraz süreci olmadan şikayetçi tarafına anlaşma yolu sunamaz.
Önce karara itiraz edilir ve itiraz sonucuna göre ara bulucu istenir. Ara bulucu firma avukatı, sahibinin bulunduğu ve şikayetçinin bulunduğu bir toplantı yapılır. Ortak nokta bulunursa eğer anlaşmaya varılır.
Anlaşmaya varılmadığı durumlarda mahkeme durumları olabiliyor.

Firma mağdur etmeye devam ederse ve avukat ısrarla vazgeçirici tehdit etme sayılacak konuşmalara devam ederse hiç korkmayın.
Firma çıkan kararı kabul etmiyor gerekçesiyle, firma avukatı çıkan karara rağmen beni tehdit sayılacak konuşmalar ile vazgeçirmeye çalışıyor diyerek şikayetçi olabilirsiniz.
Bununda ispatını sunmanız gerekecek.
Bu durum ispatlandığı zaman firma ve avukata ciddi yaptırımlar olacaktır. Zamanında oldu yine olur.

Bu arada siz ekran kartı üzerinden bir sorun yaşıyordunuz yanlış hatırlamıyorsam.
Sistemin tüm para iadesi kararı mı verildi. Yoksa sadece ekran kartı üzerinden bir para iadesi kararı mı çıktı.

Tüm sisteme para iadesi kararı çıktı.

Siz bilgisayarı hazır oluşturulmuş sistem olarak almıştınız dimi.
Bu zamana kadar itopya, vatan, sinerji, teknobiyotik gibi firmalardan hazır sistem alıpta memnun olan pek görmedim.
Ya sorunlu ürünleri topluyorlar kutusu açılmış olup yada servisten geri dönen parçaları topluyorlar.
Durduk yere 2019 senesinde tüketiciler bu hazır sistemlerden oluşan sorunlar yüzünden pişman olmadılar.
Sorunsuz çalışan varsa da çok nadir var.

İnşallah tüm sistemin para iadesini alırsın. Sorun oluşturan etken dışında sistemden memnunsan eğer sistem onarımına git. Sorun tespit edilip sorunlu parçaların yenisi ile değişimini kullan.
Ancak dilim yandı diyorsan senin bileceğin iş. Verilmiş bir karar var ve haklı bulunmuşsun sonuna kadar hakkını ara.

Valla kusura bakmasında.sinerjiden bi şey almam daha.Karara itiraz edicek kadar uğraşıyolar ama müşterinin mağduriyetini gidermek için bir şey yapmıyolar.Zamanında nexux 4um vardı servis olayı çıktı kadın bana bir bağırıyor bir bağıyor sanarsinki sevgilim trip atıyor.Böyle hizmet anlayışı ile zaten yok olup gidersin.Konu sahibine önerim sakın youtube vidyolarına güvenip (donanım arşivi dahil sabah akşam satılsın diye armor serisi amd ekran kartı sattırdı) hazır sistem almayın.bende aldım ama en az 3 ay araştırdım.

Alınmasın sakıncalı seriler armor ve tuf...

Valla kusura bakmasında.sinerjiden bi şey almam daha.Karara itiraz edicek kadar uğraşıyolar ama müşterinin mağduriyetini gidermek için bir şey yapmıyolar.Zamanında nexux 4um vardı servis olayı çıktı kadın bana bir bağırıyor bir bağıyor sanarsinki sevgilim trip atıyor.Böyle hizmet anlayışı ile zaten yok olup gidersin.Konu sahibine önerim sakın youtube vidyolarına güvenip (donanım arşivi dahil sabah akşam satılsın diye armor serisi amd ekran kartı sattırdı) hazır sistem almayın.bende aldım ama en az 3 ay araştırdım.

Alınmasın sakıncalı seriler armor ve tuf...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sistem bu. Bilgisayara aldığım dönemde pek bi ilgim yoktu temel kavramları biliyordum ondan dolayı bi hata edip hazır sistem aldım. Bilgisayar toplamak zor iş değil ama zamanında toplamayı bilmediğimden hazır olsun kafam rahat olsun mantığındaydım. Bu konuyu okursanız aynı kadınla ben de tartıştım. Sinerji Bilgisayar Alışveriş Deneyimim ve Garanti Süreci - Technopat Sosyal

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sistem bu. Bilgisayara aldığım dönemde pek bi ilgim yoktu temel kavramları biliyordum ondan dolayı bi hata edip hazır sistem aldım. Bilgisayar toplamak zor iş değil ama zamanında toplamayı bilmediğimden hazır olsun kafam rahat olsun mantığındaydım. Bu konuyu okursanız aynı kadınla ben de tartıştım. Sinerji Bilgisayar Alışveriş Deneyimim ve Garanti Süreci - Technopat Sosyal
Hocam, E devlet başvuru geçmişi takip şeyini atma olasılığınız var mı? Ne kadar sürede hangi aşamaya geçmiş onu merak ediyorum da. Bilirkişi baktı mı sizin ürüne anlamadım hala. :)

Hocam, E devlet başvuru geçmişi takip şeyini atma olasılığınız var mı? Ne kadar sürede hangi aşamaya geçmiş onu merak ediyorum da. Bilirkişi baktı mı sizin ürüne anlamadım hala. :)
Hocam, bilirkişi incelemek zorunda. Evet benimkini inceledi. Başvuru geçmiş olarak gözükmüyor bildiğim kadarıyla. Sadece başvuru başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yazıyor. Birde hangi süreçte olduğunu yazıyor. Yine de eve gelince size atayım e-Devlet ekranındakini. Şu an telefonumun ses tuşu bozuk, ekran görüntüsü alamıyorum. Evdeki telefonlardan birinden yapıp geri dönerim size.

Hocam, bilirkişi incelemek zorunda. Evet benimkini inceledi. Başvuru geçmiş olarak gözükmüyor bildiğim kadarıyla. Sadece başvuru başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yazıyor. Birde hangi süreçte olduğunu yazıyor. Yine de eve gelince size atayım e-Devlet ekranındakini. Şu an telefonumun ses tuşu bozuk, ekran görüntüsü alamıyorum. Evdeki telefonlardan birinden yapıp geri dönerim size.
Tamam hocam, ne kadar sürede bilirkişi inceledi? Size yakın mıydı bilirkişi?

Yeni konular

Geri
Yukarı