Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacakrı

Trendyol üzerinden Xiaomi Mi 9 SE telefon aldım 05.08.2020 tarihinde elime ulastı hattımı taktım kurdum telefon mobil veriye bağlanmıyor bağlandığında da kısa sürede kesılıyor

Diğer bir sorun gariptirki telefonun ekranın alt kısmında mavi bir ışık var kasa ile birlesim yerinde ve sadece gün ışığında meydana cıkıyor görünüyor yanı kapalı bir ortamda belli olmuyor hiçbir şekilde neyse bu şikayetlerden dolayı iade etmek istedim fakat fatura gelmemişti ne e-mail olarak ne de kutu içerisinde yoktu güç bela Trendyol'a yazarak faturamı aldım 08.08.2020 tarihinde elime ulasti hafta sonu girdiği için 10.08.2020 tarihinde iade ettim kusurlu ürün aynı gün satıcıyı aradım durumu anlattım alamayız servis raporu olması gerek falan dedi bende direttim 1 gün kullandım telefonu servise neden gondereyim 14 gün kosulsuz şartsız iade hakkım var dedim elimde ekrandakı sorunun video ve fotoğrafları da var mail olarak atacağım dedim attım oda ben çalısanım raporsuz alamayız ama telefon numaranızı alayım yoneticime sizi armasını söyleyeyım dedi numaramı alıp kapattı bende haber bekledim bugun yani 12.08.2020 iade reddedildi diyor iade şartlarını taşımadığı için tam olarak neden reddedildiğini arayıp öğreneceğim.

Şimdi ne yapmam gerek arkadaşlar servise gondermek istemiyorum arıza sadece gün ışığında belli oluyor adam oturduğu yerden bakarsa görme anlama ihtimali yok bir şey yok deyip gonderebilir

THH basvurmak istiyorum ama sürec gözümu korkutuyor bir de kaymakamlıktan mı basvursam diyorum oradan basvursam fotoğraf ve videoları nasıl verırım bılmıyorum e-Devlet'ten basvursam fotoğrafları nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum PDF istiyor sanırım nasıl çevireceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim ne yapmalıyım?

Satıcı yanlış bir bilgi vermemiş, diretmekle iyi yapmamışsın aslında. Bırak servise gitsin, iade kararını satıcıya bırakırsan elbette reddeder. Doğru olanı da zaten ürünü servise yollaman. Sen satıcı ile tekrar görüş ve ürünü servise göndereceğini belirt. Distribütör firmaya ürünü gönder. Buradan servis - anlaşmalı kargo ve anlaşmalı kargo numaralarına ulaşabilirsin. Servis ile görüşüp ürünü en yakın servise güvenli - ürünün kendisine ve kutu içerisine, kutusu da dahil olmak üzre hiçbir zarar gelmemiş şekilde yolla. Orijinal faturayı göndermeni önermem, kopyasını gönderebilirsin.

Servis onay verince sana mail üzerinden bir rapor iletir. Aynı zamanda bu raporu satıcı ile de paylaşır ki satıcı sana para iadesi veya ürün değişimi sağlasın. İade süreci bu şekilde işler normalde. Teknik problemden bahsettiğin için servise gitmesi gerekir ürünün. İnat edip göndermeyince de satıcı red cevabı vermiş, olan biten bu.

Yapacağın iş ürünü sağlam şekilde servise ulaştırmak ve değişim istediğini belirtmek. Belirttiğin gibi problem varsa değişimde zorluk çıkarmazlar merak etme.

Satıcı yanlış bir bilgi vermemiş, diretmekle iyi yapmamışsın aslında. Bırak servise gitsin, iade kararını satıcıya bırakırsan elbette reddeder. Doğru olanı da zaten ürünü servise yollaman. Sen satıcı ile tekrar görüş ve ürünü servise göndereceğini belirt. Distribütör firmaya ürünü gönder. Buradan servis - anlaşmalı kargo ve anlaşmalı kargo numaralarına ulaşabilirsin. Servis ile görüşüp ürünü en yakın servise güvenli - ürünün kendisine ve kutu içerisine, kutusu da dahil olmak üzre hiçbir zarar gelmemiş şekilde yolla. Orijinal faturayı göndermeni önermem, kopyasını gönderebilirsin.

Servis onay verince sana mail üzerinden bir rapor iletir. Aynı zamanda bu raporu satıcı ile de paylaşır ki satıcı sana para iadesi veya ürün değişimi sağlasın. İade süreci bu şekilde işler normalde. Teknik problemden bahsettiğin için servise gitmesi gerekir ürünün. İnat edip göndermeyince de satıcı red cevabı vermiş, olan biten bu.

Yapacağın iş ürünü sağlam şekilde servise ulaştırmak ve değişim istediğini belirtmek. Belirttiğin gibi problem varsa değişimde zorluk çıkarmazlar merak etme.

Hocam red sebebini sorduğumda faturasız gonderildi yazılmış ki yalan fatura ile birlikte gonderdim elimde fatura ve paket hazır şeklinde fotoğrafı mevcut servise ne diyerek gondermeliyim peki ben para iadesi istiyorm ellerinde stok da yok zaten değişim yapamaz eğer satıcı yapıyorsa değişimi

Bide benm asıl sorunum belirttiğim gibi mavi bir ışık var ve bu sadece gün ışığında belli oluyor kapalı ve golge bir ortamda kesinlikle belli olmuyor servise gonderdiğimde adam bi cam kenarında yada güneş ışığı alan biyerde kontrol edermi bilemiyorm çünkü oturduğu yerden bakarsa bişey yok deyip gonderebilir ondan çekiniyorm

Dosya Ekleri

• 9F7A472E-1C71-4FBD-9E60-20EBBD71F7EA.jpeg
    9F7A472E-1C71-4FBD-9E60-20EBBD71F7EA.jpeg
    142,4 KB · Görüntüleme: 63
Tek tek sayfalara bakma şansım olmadı bu yüzden direk sormak istiyorum. Türk Telekomdan internet paketim var ve 16 MBPS internet sağlaması gerekiyorken 2 MBPS internet veriyor kaç kere arıza kaydı oluştursam da ısrarla düzeltmediler aylık 80 TL ödemem gerekiyor başlarda çok ısrarla arayınca faturanızda arıza nedeniyle indirim yapacağız dendi ama yapılan indirim sadece 5 TL'ydi. Artık bıkmış durumdayım. Yüksek boyutlu bir şeyler indirmek istediğimde günlerce bekliyorum ve tüketici hakem heyetine başvurmak istiyorum sonucunda olumlu bir şey olur mu? Kendimi haklı çıkarmak için ne tür kanıtlar gerekli? İnternet hızımı ölçüp ekran görüntüsü alsam yanında paket bilgilerimi göndersem etkili olur mu ya da daha etkili bir yöntem var mı? Başka yerlerden ulaşabileceğim daha güçlü belgeler gibi. Cevaplarsanız sevinirim.

@BilgisayarKurdu

@Ahm17 Bu ekran görüntüsünü servise mail üzerinden ve gönderdiğin kutu içeriğine A4'e basılmış şekilde ilet. Daha yeni almışsın zaten, her türlü para iadeni alabilirsin merak etme.

Yalnızca satıcı ile muhatap olma şu aşamada, başta servise göndermen gerekirdi zaten; üründe problem var görünüyor. Servis iade onayını verir merak etme, yeter ki kutu ve içeriğini eksiksiz - hasarsız ilet. Telefonu fabrika ayarlarına döndür ve gönder.
Tek tek sayfalara bakma şansım olmadı bu yüzden direk sormak istiyorum. Türk Telekomdan internet paketim var ve 16 MBPS internet sağlaması gerekiyorken 2 MBPS internet veriyor kaç kere arıza kaydı oluştursam da ısrarla düzeltmediler aylık 80 TL ödemem gerekiyor başlarda çok ısrarla arayınca faturanızda arıza nedeniyle indirim yapacağız dendi ama yapılan indirim sadece 5 TL'ydi. Artık bıkmış durumdayım. Yüksek boyutlu bir şeyler indirmek istediğimde günlerce bekliyorum ve tüketici hakem heyetine başvurmak istiyorum sonucunda olumlu bir şey olur mu? Kendimi haklı çıkarmak için ne tür kanıtlar gerekli? İnternet hızımı ölçüp ekran görüntüsü alsam yanında paket bilgilerimi göndersem etkili olur mu ya da daha etkili bir yöntem var mı? Başka yerlerden ulaşabileceğim daha güçlü belgeler gibi. Cevaplarsanız sevinirim.

@BilgisayarKurdu
TürkTelekom'a olan şikayet kayıtların ile birlikte THH'ye başvurabilirsin ancak eninde sonunda kazanacağın hak, taahhüt bedelini ödemeden sözleşmeyi fes edebilmek olur.
ISS'ler 16Mbps taahhüt etmez, 16Mbps'ye kadar taahhüt eder :)

Selam gökhan. bende bugün hakem heyetine başvuru yaptım. lakin faturamı ekleyemedim delil yerine e fatura olarak gelmediği için. sorunum iadeydi iade oldu ama eksik tutar geldi. ve faturalarda doğal olarak iadeyle gitti. Delil olarak YouTube linki bıraktım ama. bir sorun olur mu? onun dışındaki bilgileri eksiksiz doldurdum. @BilgisayarKurdu urdu

@Ahm17 bu ekran görüntüsünü servise mail üzerinden ve gönderdiğin kutu içeriğine a4'e basılmış şekilde ilet. Daha yeni almışsın zaten, her türlü para iadeni alabilirsin merak etme.

Yalnızca satıcı ile muhatap olma şu aşamada, başta servise göndermen gerekirdi zaten; üründe problem var görünüyor. Servis iade onayını verir merak etme, yeter ki kutu ve içeriğini eksiksiz - hasarsız ilet. Telefonu fabrika ayarlarına döndür ve gönder.

Teşekkür ederim güzelce paketledim
Servis formunu ve faturasını da paletin üstüne koydum bütün kutu içeriği taö şekılde kılıfına kadar arızayı da anlattım sadece güneş ışığında belli olduğuna dair umarım dikkatli şekilde inceler servis elemanları para iadesini istediğimide belirttim yarın kargoya vereceğim.

@Diablo57 Elinde fatura olmadığı durumlarda bunu belirterek yine şikayetini gerçekleştirebilirsin. İnternet sayfası üzerindeki siparişlerin ekranını gönderebilirsin. Banka hesap hareketlerinden ekran görüntüsü aktarabilirsin. Fatura göndermeyen satıcı, alıcının tüm haklarını elinden almış olurdu; hakkını savunamama gibi bir durum ortaya çıkacak olsa :) Endişe etmeni gerektirecek bir durum yok. Satıcıdan istemen durumunda gönderecektir ek olarak.
@Ahm17 Merak etme ürünü yeni almışsın, iade veya değişimini alırsın.

@BilgisayarKurdu merhaba 17 yaşımdayım İtopya'dan indirimde monitör sipariş ettim fakat ölü pixelli çıktı. 14 gün iade hakkı süresinde kendilerine ulaştırdım 14 gün iade hakkım olmasını bildikleri halde iade talebimi reddettiler sebebi ise markanın 5 ölü pixel olmadan iade almadıklarını söylediler. Türk standartları enstitüsünde bu ölü pixel sayısı kalkmış diyorlar. Kısacası bana nasıl bir yol izlememi önerirsin Online olarak başvuru yapsam yaşımdan dolayı e devlet im yok fatura benim adıma kayıtlı. Annemin veya babamın e devleti üzerinden başvuru yapabilir miyim? 2. sorum ise Online başvuru yapamazsam yaşadığım bölgedeki tüketici hakem heyetine gidersem yanımda hangi belgeleri götürmeliyim şu an mağdur bir şekilde kaldım ilk defa yaşıyorum böyle birşeyi bana detaylı bir şekilde nasıl bir yol izlememi söyleyebilirsen çok sevinirim.

@BilgisayarKurdu Ekranımın sağ üst köşesinde lens atması olan Xiaomi Mi A2 Lite telefonumu sapasağlam, darbesiz ve çatlaksız bir şekilde köpüğe sararak kutusunda Delta Servise gönderdim. 2 gün sonra sitelerinde telefonun garanti dışı bırakıldığı yazıyor ve attıkları fotoğrafta telefonun dört bir yanında darbeler ve ezikler var. Benden 760 TL ücret talep ettiler ancak kabul etmedim. Belli ki bilinçli olarak telefona zarar verilmiş çünkü telefonu yollarken kılcal çizikler dışında hiçbir şeyi yoktu.

Geri
Yukarı