Türk oyunculara değer vermeyen oyun firmaları

Anlıyorum da Ubisoft, Ubisoft+ desteğini mesela adamlar Pakistan'a ve Afganistan'a bile getirmişler. Bu adamlar Afganistan ve Pakistan'dan ne kadar kazanıyor olabilir? Verileriniz varsa seve seve incelemek isterim. Ubisoft+ Türkiye'de yok mesela.
Yani bu konuda net bir şey söylemek ve belirtmek zor. Eğer politik bakarsak olaya bize bu tarz bir düşmanlık beslemeleri Afganistan'a beslemelerinden daha düşük ihtimal. Yani Afganistan'ın son yıllardaki ortamına bak, bir de bize bak. Hangisi politik açıdan daha kötü durumda dünya gözünde? Hedeflenen satış miktarları tutuyordur yada başka bir proje vardır ve kar bekleniyordur. Hani net bir yorum yapmak zor. Bu ve önceki mesajlarımda belirttiklerim benim tecrübe ve görüşlerime dayanan subjektif yorumlarım. Veriler için statista'dan vaktinde meraktan bakınmıştım. Tekrar bulursam ekleme yaparım.

Benim için bu mesele artık aşamayacağım boyutlarda inada binmiş durumda. Artık almak istediğim oyunda ilk olarak Türkçe dil desteği olup olmamasına bakıyorum. Oyunları iyi kötü anlayacak kadar İngilizce biliyorum fakat firmaların oyuncularımızı yok sayması sinirimi bozuyor. Bu konuda özellikle EA firması başı çekiyor. Firma Türkçe dil desteğine sahip bir Client bile çıkarmıyor.

Elbette firmalar isterse yapar ama benim demek istediğim orijinal oyun almayıp buna rağmen firmayı Türkçe dil desteği çıkarmadığı için suçlamak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aldığım halde Türkçe dil desteği gelmezse ne yapalım, böyle bir mantık mı olur? Hizmet sunmaları lazım ki alalım. Ben aldıktan sonra hizmet vermeleri saçmadır? Ki çok nadir bir durum bu. Dying Light ve Witcher da olmuştu. Yıllardır satış yapan Rockstar 1 tane oyunun da Türkçe dil desteği vermedi. EA ve Ubisoft'ta aynı şekilde çok nadir Türkçe dil desteği verdiler.

Aldığım halde Türkçe dil desteği gelmezse ne yapalım, böyle bir mantık mı olur? Hizmet sunmaları lazım ki alalım. Ben aldıktan sonra hizmet vermeleri saçmadır? Ki çok nadir bir durum bu. Dying Light ve Witcher da olmuştu. Yıllardır satış yapan Rockstar 1 tane oyunun da Türkçe dil desteği vermedi. EA ve Ubisoft'ta aynı şekilde çok nadir Türkçe dil desteği verdiler.
Fragmanları türkçe yapmayı biliyorlar ama orası ayrı.

Bizim firmalardan Türkçe dil desteği beklememiz; Türkiye'de yapılan bir oyuna Somali'de yaşayan bir insanın Somalice dil desteği istemesiyle aynı. Adamlar zaten kur yüzünden yerel fiyatlandırmaya girdiğinde doğru düzgün para kazanamıyor kaldı ki fiyat uygun olsa da oyuncuların birçoğu ısrarla korsan oyun oynuyor. Neden ayrıca bir bütçe ayırıp dil desteği işine girsin ki?
Dimi 17 tane dill getir içinde 1 tane türkçe koyma arapça rusca çince bunlar para kazandırıyor değil mi? Kaldıki korsan rusyadan çıkma boş yorum yapmışsın bom boş.

Geri
Yukarı