Türk Telekom Ankara'da Yaşanan Sorun

kungormus

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba, yaklaşık 1-2 hafta önce bölgesel bir arıza vardı Ankara-Altındağ civarlarında. Bu arızanın giderildiği söylendi ve Türk Telekom altyapısı kullanan TurkNet abonesi yakın çevremdeki arkadaşlarımın internet hizmeti normale döndü fakat benim internet problemim devam ediyordu. Birkaç defa arıza kaydı oluşturuldu 2-3 gün içerisinde, sürekli arıza giderildi, giderildiyse 1 giderilmediyse 2'yi tuşlayın şeklinde otomatik sistem ile tuşlamalarla zaman geçti. Arıza giderilmiyor fakat sürekli kısır döngü içinde bunu yaşıyorum. Bölgesel arızadan 1 gün önce sorun yaşamaya başlamıştım ve beni ertesi gün arayıp sorunun benden kaynaklandığını onların tüm sistemi kablolamayı, ankastreyi vs kontrol ettiklerini ve muhtemelen modemimde, evin iç tesisatında ya da bina tesisatında sorun olduğunu söyleyip "Elite müşteri hizmetleri" ismini benzer bir hizmeti satmaya çalıştılar, ekipler eve gelip kontrol edecekti ve geçen senelerde bu 40 lira idi şu an da sanırım 50-60 lira olmuştur. Ertesi gün ise bölgesel arıza var dediler. Yani sorun bende değildi ve ben kabul etmiş olsaydım cebimden para çıkacaktı boştan yere. Neyse, süreç böyle devam ederken sürekli arıza kaydı bıraktım ve bugün aradığımda ise sistemde sorunun benden kaynaklı olabileceği hat değerlerimin normal olduğu vs yazıyormuş, ben bunu müşteri temsilcisini aradığımda öğrendim bana bir bilgi verilmedi bununla ilgili. Fakat o kadar eminim ki ev-bina tesisatında ya da modemde, kablolarda sorun olmadığından gerekirse ekibinizi yollayın bendeyse sorun para alacaklar zaten kabul ediyorum dedim, bende değilse zaten para almıyorlarmış. Göndermediler. Tekrar arıza kaydı oluşturalım dediler ve yine o kısır döngünün içindeyim. Hat değerlerimi kontrol ettiğimde SNR Margin değerimin düşük olduğun görüyorum zaman zaman 6'lara kadar düşüyor genel ortalama da 8 ile 10 arasında gidip geliyor. Hatta sık sık kopmalar, dalgalanmalar ve yavaşlamalar oluyor. CS:GO gibi oyunlara girdiğimde loss değeri %40-50'lere geliyor. Bazen de kopuyor ve modemi baştan başlatana kadar geri gelmiyor. Üstelik tüm bu sorunların başlangıcı olarak bölgesel arızadan 1 gün öncesi ya da aynı güne denk gelmesi ve sonrasında devam etmesi ise tesadüf olamaz diye düşünüyorum. Modem ayarlarımdan SNR Margin değerine müdahale ederek 15-16'lara çektiğimde ise çok fazla hız kaybım söz konusu oluyor. 51 Mbit gözüken hız değerlerim 26-30 Mbit'lere düşüyor üstelik belirli bir süre sonra 2-3 saat gibi yine dalgalanmalar ve kopmalar söz konusu oluyor. Bu müdahale aynı zamanda Türk Telekom'un çalışmasını da etkiliyor sanırım, çünkü bakıyorlar ve 2 saattir aktif sorunsuz bir internet görüyorlar ve sorun çözüldü bildirimi geliyor ama yarım saat sonra yine kopuyor o internet, bunun önüne geçmek için modem ayarlarını standart hale getiriyorum, Margin değeri ile oynamıyorum bu sefer de internet kullanılamaz hale geliyor tamamen ve bu 5-6 gündür böyle. Bununla ilgili, önerisi olan bilgisi olan herkesin yardımını bekliyorum. Ayrıca Türk Telekom çok ilgisiz ve sorunu müşteriye yıkan bir tavır içerisinde sadece arıza kaydı alıyor 1 haftadır ve zaman zaman sorun çözüldü deyip yeniden kayıt oluşturmak zorunda bırakıyor...

Biraz uzun oldu fakat genel süreci anlatmak istedim, okuyup yanıtlarsanız çok sevinirim ve zamanınızı aldığım için özür dilerim.

@kungormus iyi günler dilerim şu anki yaşadığınız sorun Türk Telekom'un sahada yaptığı çalışmalardan dolayı sizin internet hizmet kaliteniz kötüleşmiştir.

Normalde tam tersi olması gerekirken daha kötü bir duruma sokmuşlar, büyük ihtimal bağlı olduğunuz saha dolabın kabin içerisinde çalışma yapıldıktan sonra bu duruma geldi, ve sizde bu çalışmalardan hemen etkilenmişsiniz.

Sorun port değişikliği olarak düşünüyorum, kabloda veya ankastre bina içinde kablolarda bir problem yoktur. Başka bir ihtimal ise bağlı olduğunuz saha dolabına yeni müşteriler katıldıysa kabindeki internet kapasitesi düşer, ve bu sizin internet hizmet kalitenize hemen yansır kopmalar ve hızda düşmeler başlar.

Çözüm için ilk yapmanız gereken altyapınızın bağlı olduğu ilçe Telekom müdürlüğüne gitmektir ve orada internet hattınızın bağlı olmadığı zamanlar için fiyat indirimi talep ediniz.

Başka bir çözüm yolu ise iş emri vererek port değişikliği talep etmenizdir. Anlaştığınız internet tarifesi ne ise o paketteki hızı vermek ile yükümlüdürler, çünkü siz bu hızları önceden sorunsuz bir şekilde kullanabiliyordunuz ve onların hatası yüzünden kalitesiz bir hizmet almaya başladınız.

@kungormus iyi günler dilerim şu anki yaşadığınız sorun Türk Telekom'un sahada yaptığı çalışmalardan dolayı sizin internet hizmet kaliteniz kötüleşmiştir.

Normalde tam tersi olması gerekirken daha kötü bir duruma sokmuşlar, büyük ihtimal bağlı olduğunuz saha dolabın kabin içerisinde çalışma yapıldıktan sonra bu duruma geldi, ve sizde bu çalışmalardan hemen etkilenmişsiniz.

Sorun port değişikliği olarak düşünüyorum, kabloda veya ankastre bina içinde kablolarda bir problem yoktur. Başka bir ihtimal ise bağlı olduğunuz saha dolabına yeni müşteriler katıldıysa kabindeki internet kapasitesi düşer, ve bu sizin internet hizmet kalitenize hemen yansır kopmalar ve hızda düşmeler başlar.

Çözüm için ilk yapmanız gereken altyapınızın bağlı olduğu ilçe Telekom müdürlüğüne gitmektir ve orada internet hattınızın bağlı olmadığı zamanlar için fiyat indirimi talep ediniz.

Başka bir çözüm yolu ise iş emri vererek port değişikliği talep etmenizdir. Anlaştığınız internet tarifesi ne ise o paketteki hızı vermek ile yükümlüdürler, çünkü siz bu hızları önceden sorunsuz bir şekilde kullanabiliyordunuz ve onların hatası yüzünden kalitesiz bir hizmet almaya başladınız.
Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Zaten fatura ile ilgili gerekli uyarı yaptım ödemek istediğimi söyledim kullanmadığım günler için. O konuda sorun çıkarmadılar, SMS geldi ve o günlerin ücreti yansıyamayacak dendi. Yukarıda yazmamışım sanırım bu arada, maalesef bölgemde port sorunu var aynı zamanda. Şuanki evimize 1 sene önce taşındık ve port olmadığını söylemişlerdi 6 ay 1 yıl gibi sürelerden bahsetmişlerdi 1 ay internetsiz kalmıştık boş port yok denilerek. Maalesef ki araya tanıdık birini sokarak hallettik ve 6 aydan önce imkansız denilen iş ertesi gün yapıldı, hatta öyle ki hata yapıp beni atamamışlar porta ve mahalleden birinin de işini görmüş olduk :) ertesi gün yeni bir port daha açtılar. Port sorunundan dolayı başka sağlayıcıya da geçemiyorum, belki şuan artırmışlardır port sayısını ancak taahhüt yaptırmıştık bir de... 5-10 gün sürebilirmiş bu çalışmalar sanırım, o zamana kadar bekleyeceğim bir şekilde idare edeceğim. Çözülmemesi durumunda dediğiniz gibi gidip dilekçe falan vermeyi düşünüyorum. Hat değerlerim de fena değil aslında SNR Margin dışında. Alabileceğim maks hız 65-69 Mbit dolaylarında gözüküyor ve 50 alıyorum zaten. Şuan 12 db'ye sabitledim SNR Margin'i 1 saattir kopma olmadı mesela ve stabil çalışıyor. Ancak hız 42Mbit'e düştü yani sözleşmede taahhüt edilen hızın oldukça altında ve bu şekilde de kopma devam ediyor zaten, sadece süre biraz daha uzamış oluyor. Tekrar teşekkür ederim yanıtınız için.

EDİT: Bu mesajı yolladıktan 10 dakika sonra mesaj geldi ve sorununuz çözülmüştür diyor. Ben 12db'ye sabitlemiştim SNR Margin'i. Tekrar otomatik moda aldım ve kopacak mı diye bekliyorum. Buraya da hat değerlerini koyayım koparsa bir de o zaman koyacağım.

Dosya Ekleri

• hat değeri1.jpg
    hat değeri1.jpg
    30,9 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
@kungormus iyi akşamlar dilerim yaşadığınız problemleri az çok biliyor ve nasıl çözülmesi gerektiğinin farkındasınız, bu sizin için iyi bir şeydir çünkü konu hakkında bilginizin olması demek sorunları baştan savma yapmalarını engeller ve daha düzgün hizmet almanızı sağlar.

Önceki yazıda belirttiğim gibi yapılan çalışma neticesinde kabindeki portlar yetersiz olup yeni port takviyesi yapılmış, doğal olarak mevcut hızı bu takviye edilen portlar ile bölüşmüş oluyorsunuz. Bunun en belirgin özelliği alınabilir en yüksek hızın düşmesi ve SNR margin bağlantı kalitesi zayıflamasıdır.

Size ek bilgi vereyim Telekom tip-7 kabinlerine şebeke olarak kablolarla 2.1 Gbps verir, ve hızların profillerini tanımlayabilmek için içine VDSL veya ADSL kart takar sonra portlara aktararak size internet hizmeti verir, bu kartlar şebekeden aldığı hızı portlara bölerek verir, yani ne kadar çok port olursa o kadar yoğunluk ve kopma yaşarsınız doğal olarak alabileceğiniz internet hızı düşer.

@QuaJiHuan İyi geceler, tahmin ettiğim gibi yaklaşık 1 saat sonra aynı sorunu yaşadım ve internetim koptu. Tekrar görüştüm müşteri hizmetleri ile, modemi kapatmamamı söylediler. Modemi kapatıp açamadığım için haliyle internet hizmeti de yok şuan. Umarım en kısa sürede dönüş yapılır. Sorun sizin de tahmin ettiğiniz gibi oluştu sanıyorum. Türk Net'e abone olmaya çalıştığımda maalesef bölgenizde yeterli port yok uyarısı verip abonelik almıyordu adresimde. Fakat bugün denediğimde işlemlere devam edebildiğimi gördüm. Muhtemelen port sayısını arttırdılar. Fakat bu benim aldığım hizmetin kalitesini etkilememeli diye düşünüyorum. Umarım en kısa sürede çözüm sağlanır. Yeni hat değerlerini de paylaşıyorum.
@QuaJiHuan İyi günler, sorunu çözemedik yine ve Türk Telekom'un Elite Hizmet'inden faydalandım. Eve ekip geldi, sağolsun müşteri hizmetlerinden çok daha samimi ve yardımseverdi. Kontroller yapıldığında hattımın internet aldığı söylendi. Fakat modemim Asus marka olduğu için sorun yaşadığım, Asus marka modemlerin sürekli bu tarz sorunlar çıkardığı söylendi. Modemi değiştirmem gerektiği söylendi. Yani bunu hep duyuyorum bir doğruluğu bir sebebi var mı bilmiyorum ancak alt yapı çalışması yapılmış 2 hafta önce (benim sorunumun başladığı tarihler) ne olduysa ondan sonra oldu. O zamana kadar 3 yıldır sorunsuz çalışan modem ne olduda sorun çıkardı anlayamadım. Bununla ilgili bilginiz var mıdır acaba? Akşam dükkandaki modemi eve getirip deneyeceğim TP Link marka. Sorun çözülmezse onu arayabileceğimi söyledi sağolsun baya yardımsever biriydi ancak nedense hala sorunun modem olmadığını düşünüyorum.
Ekleme: Bir ekleme yapmak istiyorum, TP-Link TD-W9960 modem kullanıyordum iş yerinde. Akşam bu modem ile denediğimde kablolu bağlantıda sorun göremedim, sanırım sorun Asus modemde diye düşündüm. Fakat şöyle bir şey oldu, SNR Margin değeri bu modemde de hayli düşük; 8-10 arası gidiyor nadiren 10 oluyor 6-7 değerlerine de düştüğü oluyor ve kısa süreli kopma oluyor internette. Yine az önce CS GO oyununu oynarken kısa süreli de olsa 3-4 dakika kadar %10 loss aldım. Yani ben eve yeni bir modem alsam da sorunum sanki düzelmeyecek gibi gözüküyor. Asus modemde CRC olarak görünen, TP Link'te ise hata (pkts) çok yüksek sayılara ulaşıyor. Asus da çok daha hızlı yükselirken (2-3 saniyede 2-3K kadar yükseliyordu bir süre sonra) TP Link'te bu hız daha yavaş. Türk Telekom'dan gelen arkadaş ise sorunun sadece modemde olduğunu, internet hattında herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Yeni bir modem bu sorunu çözer mi acaba?

Dosya Ekleri

• PHOTO-2020-10-29-00-29-23.jpg
    PHOTO-2020-10-29-00-29-23.jpg
    35,3 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
@kungormus iyi akşamlar dilerim kusura bakmayın geç cevap vermek zorunda kaldım.

Modemden kaynaklı bir sorun değil, SNR margin internet bağlantı kalitesinin sürekli değişik değerler vermesi ve CRC hataların artması kesinlikle Türk Telekom'un kabininden kaynaklıdır.

Yüksek ihtimal yeni müşteriler geldiği için sizin internet kaliteniz düşmüştür ve bunun çözümü şebeke kapasitesini arttırmak, ama bu mümkün değil yanına yeni bir kabin koyup oraya kart ve port takılması gerek bunun için ise müdürlüğün projeyi hazırlayıp bütçe çıkarması gerek ve zor bir süreçtir.

Siz port değişikliği talebinde bulununuz, ve bina içindeki ankastre kutusundan bağlantı kalitesi iyi olan bir alana aktarmalarını isteyiniz. Bunu yapacak olan ekibe sonradan ölçüm yaptırınız, ve evdeki modeme kadar gidecek olan kablo bağlantısını yaptırıp kalitesini ölçtürünüz. O zaman gerçek sorun ortaya çıkacaktır.

@kungormus iyi akşamlar dilerim kusura bakmayın geç cevap vermek zorunda kaldım.

Modemden kaynaklı bir sorun değil, SNR margin internet bağlantı kalitesinin sürekli değişik değerler vermesi ve CRC hataların artması kesinlikle Türk Telekom'un kabininden kaynaklıdır.

Yüksek ihtimal yeni müşteriler geldiği için sizin internet kaliteniz düşmüştür ve bunun çözümü şebeke kapasitesini arttırmak, ama bu mümkün değil yanına yeni bir kabin koyup oraya kart ve port takılması gerek bunun için ise müdürlüğün projeyi hazırlayıp bütçe çıkarması gerek ve zor bir süreçtir.

Siz port değişikliği talebinde bulununuz, ve bina içindeki ankastre kutusundan bağlantı kalitesi iyi olan bir alana aktarmalarını isteyiniz. Bunu yapacak olan ekibe sonradan ölçüm yaptırınız, ve evdeki modeme kadar gidecek olan kablo bağlantısını yaptırıp kalitesini ölçtürünüz. O zaman gerçek sorun ortaya çıkacaktır.

Estağfurullah hocam. 2-3 gündür yeni modemi kullanıyorum kopma sorunu olmadı şimdilik ama PKT hatası alıyor yine bolca. ASUS'a göre çok çok daha az tabii. Ama dediğim gibi SNR Margin genelde 9.4-9.5 bandında. Olası bir kopmada vs dediğiniz gibi arayıp port değişikliği talep edeceğim. Bir de bu istekleri iletmek, aktarabilmek ayrı bir sorun çünkü müşteri hizmetlerinde çalışan arkadaşların bilgi düzeyi çok yetersiz. Söylediğim çoğu şeyi anlamıyorlar bile, anlıyorum efendim arıza kaydı oluşturalım diyerek geçiştiriyorlardı geçtiğimiz süreçte. Bir o kadar da inatçılar. Eve gelen arkadaş da çok iyi niyetli biri olmasına rağmen, çok dar görüşlüydü. Modem ASUS ise ondandır minvalinde şeyler söyledi durdu. ASUS yetkilileri de aslında bununla ilgili bir çalışma, açıklama yapması lazım forumda varlar mı bilmiyorum ama Türk Telekom bunu uzun süredir yapıyor. ASUS ürünlerini kötüleyerek, sorunun o modemlerden kaynaklı olduğunu söyleyerek kendilerinden kaynaklı bir problemi çözmek yerine daha kestirmeden insanlara yeni modem aldırıyorlar. Yeni modemde sorun yaşamadığım ASUS modemimin arızalı ya da sorunlu olduğu anlamına gelmez kesinlikle. Ben hala modemimde bir sorun olmadığını düşünüyorum, yaptıkları çalışmalar, altyapı vs. Bir şeyler ASUS modemlerle uyuşmuyor ve hataya yol açıyor diye düşünüyorum. Çünkü daha önce de benzer sorunları yaşadık ve diretmelerimiz sonucunda müdahale edilerek artık portlara mı başka bir şeye mi bilmiyorum modemimi kullanabilmiştim. Bu sefer çok fazla ısrarcı oldular ve çözülmeyecek gibi durduğu için yeni modem aldım maalesef.

@kungormus iyi günler dilerim port değişikliği ile ilgili talep ve isteklerinizi, müşteri temsilcilerine anlatsanız bile onlar bu işlemi yapmaz veya yapamaz. En sorunsuz şekilde port işlemi bağlı olduğun Telekom ilçe müdürlüğüne giderek iş emri vermenizdir. Çünkü iş Emre verilirse ve bunu dilekçe olarak isteyip takip numarası alırsanız, sizi geçiştiremezler ve elinizde kayıtlı bir istek belgesi olur.

Modemden kaynaklı olarak diretirlerse, sizde müdürlüğe söyleyin ellerinde modem olur ZyXEL marka onu test amaçlı gelip kursunlar ve incelesinler hattı. Bu mümkün çünkü bende zamanında yaptırmıştım, modemden kaynaklı olmadığı anlaşılınca benim hattımda özel olarak iyileştirilme yapılmıştı.

Çok uğraştırıcı ve yıpratıcı bir sorunu çözme çabasına giriştiniz, dileyim sizin galip çıkmanız ve mutlu olmanızdır.

@kungormus iyi günler dilerim port değişikliği ile ilgili talep ve isteklerinizi, müşteri temsilcilerine anlatsanız bile onlar bu işlemi yapmaz veya yapamaz. En sorunsuz şekilde port işlemi bağlı olduğun Telekom ilçe müdürlüğüne giderek iş emri vermenizdir. Çünkü iş Emre verilirse ve bunu dilekçe olarak isteyip takip numarası alırsanız, sizi geçiştiremezler ve elinizde kayıtlı bir istek belgesi olur.

Modemden kaynaklı olarak diretirlerse, sizde müdürlüğe söyleyin ellerinde modem olur ZyXEL marka onu test amaçlı gelip kursunlar ve incelesinler hattı. Bu mümkün çünkü bende zamanında yaptırmıştım, modemden kaynaklı olmadığı anlaşılınca benim hattımda özel olarak iyileştirilme yapılmıştı.

Çok uğraştırıcı ve yıpratıcı bir sorunu çözme çabasına giriştiniz, dileyim sizin galip çıkmanız ve mutlu olmanızdır.

Çok teşekkür ederim tüm bilgilendirme ve iyi dilekleriniz için.

Geri
Yukarı