Türk Telekom Anormal Düşük Hız ve Yüksek Ping Sorunu

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Sabahtan beridir düşük hız ve oyunlarda yüksek ping sorunu yaşıyorum. Aslında düşük hız sorunu 1 aydır vardı. Hat değerlerim şu şekilde:
hatdegerleri01.png

16 Mbps paket kullanmama rağmen hızım zaten normal değil. Ancak normalde 4.5-5 Mbps alırken aşağıda da gördüğünüz gibi 1 Mbps bile alamaz hale geldim:
hatdegerleri02.png

Oyunlarda ise ping değerim tavan yapmış durumda. CS:GO'da 90-100 arası ping ve 0 loss alırken bugün ping 155'e ve loss 15'e çıktı. Haliyle oyun oynanmaz hale geldi.
Minecraft'ta da durum fazla farklı sayılmaz. Çünkü Hypixel'de ping değerim 200-250'lere çıktı. Normalde 150-160 arası alıyordum. CubeCraft ise tamamen oynanamaz hale geldi. 80-90 arası olan ping değerim 150'lere çıktı ancak bu sadece sunucu listesinde görünen ping değeri. Oyuna girince sanki 3000 ping varmış gibi davranıyor.

Sizce ne yapmalıyım?

Snr değeri sınırda diyebiliriz. Hızınızı 4 mbite sabitlerlerse hem snr değeri yükselir hem de loss oluşmasını bir yere kadar engellemiş olursunuz.

Hat değerleriniz oldukça sıkıntılı. Bu değerler ile problem yaşamaya devam etmeniz oldukça olası. Türk Telekom ile görüştünüz mü?

Hat değerleriniz oldukça sıkıntılı. Bu değerler ile problem yaşamaya devam etmeniz oldukça olası. Türk Telekom ile görüştünüz mü?
Hattın sahibi olmadığım için görüşemedim. Bu arada sorun bölgesel çıktı. Komşularımın evlerinde de denedim. Onların hat değerleri gayet normal ancak testte çıkan hız ve ping aynı.
An itibarıyla sorun çözülmüş gibi görünüyor. Ping değerlerim tekrar normale döndü ve nihayet oyun oynayabilir hale geldim. Hız daha tam çözülmedi çünkü 5 Mbps civarı almam gerekirken testte indirme hızı 3.1 Mbps çıktı fakat ping düzeldiği için sorunu çözülmüş olarak sayıyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı