Türk Telekom modemlerinin ısınma sorunu çözümü

SON FX BÜKÜCÜ

Hectopat
Yer
NewYork/United/Scs
Evet arkadaşlar! Dün bu konuyu açmıştım, az önce bu sorunu çözmüş bulunmaktayım, Türk Telekom'un eski verdiği güç kablosu 1 amper iken yeni verdikleri, 5 amper bundan dolayı modem ısınıyor, benim elimde eski olan 1 amper vardı onu taktım şu an sıcaklığı bayağı bir azaldı, bu sıcaklığı önemseyin çünkü bu modemlerin hep sıcak çalışması gerçekten iyi değil, ileride sorun yaratacaktır.

Bizdeki şartel attırıyordu, yanmış. Rezil bir devre ve rezil bir adaptör. Dediğiniz şekilde sorun çıkarmıyorsa denenebilir ama en iyisi imkan dahilindeyse farklı bir modem almak.

Bizdeki şartel attırıyordu, yanmış. Rezil bir devre ve rezil bir adaptör. Dediğiniz şekilde sorun çıkarmıyorsa denenebilir ama en iyisi imkan dahilindeyse farklı bir modem almak.

Evet üstünde marka bile yok eskisi, TP-Link'e ait iken yenisinde hiçbir şey yazmıyor gerçekten garip.

TT ile son dönemlerimi yaşarken modemi kendim modifiye edip zaten rezil olan internet bağlantımı en azından ping olmadan kullanmıştım. Nedense bende ısındığında ping yapıyordu.

Modemin için açtım ve önce devreyi bir güzel alkol ile sildim temizledim. Daha sonra plastik kasaya da aynı işlemi uyguladım. İçini açtığımda modemin işlemcisinin üzerinde heatsink bulunduğunu gördüm. E klasik bir türk olarak artık rahat duramazdım.

Elimde fazladan bulunan iğrenç intel stok fanının ayaklarını keserek, boyunu kısalttım. Fanın altında bulunan heatsinki çıkarttım ve sadece fan kaldı. Bunu da modemin arka kasasına fan boyutunda yuvarlak kestim ve kablonun güç için olan kablolarını bularak artanları kestim. Bu uçları modemin güç anahtarının ayaklarına lehimledim ve gerekli kurulumları yaparak kullanmaya devam ettim hiç de abi bu nedir demedi, sorunsuz çalıştı :)

TT ile son dönemlerimi yaşarken modemi kendim modifiye edip zaten rezil olan internet bağlantımı en azından ping olmadan kullanmıştım. Nedense bende ısındığında ping yapıyordu.

Modemin için açtım ve önce devreyi bir güzel alkol ile sildim temizledim. Daha sonra plastik kasaya da aynı işlemi uyguladım. İçini açtığımda modemin işlemcisinin üzerinde heatsink bulunduğunu gördüm. E klasik bir türk olarak artık rahat duramazdım.

Elimde fazladan bulunan iğrenç intel stok fanının ayaklarını keserek, boyunu kısalttım. Fanın altında bulunan heatsinki çıkarttım ve sadece fan kaldı. Bunu da modemin arka kasasına fan boyutunda yuvarlak kestim ve kablonun güç için olan kablolarını bularak artanları kestim. Bu uçları modemin güç anahtarının ayaklarına lehimledim ve gerekli kurulumları yaparak kullanmaya devam ettim hiç de abi bu nedir demedi, sorunsuz çalıştı :)
İşte zeka. Biz de sinyal daha çok çeksin diye sert alüminyum kapak yapıştırmıştık modeme. Hazır sıcak olan modemin ısısı geri kendine vuruyordu :)

İşte zeka. Biz de sinyal daha çok çeksin diye sert alüminyum kapak yapıştırmıştık modeme. Hazır sıcak olan modemin ısısı geri kendine vuruyordu :)
Hiç sormayın onu bende denemiştim başka modemde, bu herhalde daha iyi çekiyor ya onun için ısınıyor diye düşünmüştüm. Tabi yaş 13-14 falan :)

Sonradan kurduğunuz mantık da hiç fena değil hocam :)
Gerçekten çalışacağından hiç ümidim bile yoktu hocam. Ama dediğim gibi abi sen bana bir şey taktın ama bu nedir diye sorgulamadı açılmamazlık yapmadı. Arkada bulunan tuşa basınca komple modem ve fan kapanıyor, basınca açılıyordu. Ve bundan sonra zaten ısınma olmadı ve pingim düzeldi. Daha sonra başka sağlayıcıya geçince o emektarı da atmadım, ardiye boşluğunda müzede tozlanıyor şimdi kerata.

Geri
Yukarı