Türk toplumu neden bu kadar geriye düştü?

Son bin yıldır hep gerideydi zaten. Osmanlı zamanında halkın entellektüel, gayet eğitimli falan mı olduğunu sanıyorsunuz?
Osmanlı son bin yıldır geride miydi? Güldürme beni kardeşim. Bu Osmanlı düşmanlığınızın sebebini anlamıyorum. Osmanlı lafını duyunca neden böyle şeyler diyorsunuz anlamadım.

Hocam harf inkılabından sonra yepyeni bir eğitim sistemine alfabeye geçildi. Bunun sebebi olarak istatistikler osmanlıca bilen okuyan değil de Türkçe bile okuyan olarak değiştirildi. Yani sıfırlandı. O yıllardan sonraki artışta bunu gözlemlemek mümkün.
Yazdığımı okuduğuna emin misin?
HARF DEVRİMİNDEN ÖNCE, Arap harfleri ile okuma yazma oranının erkeklerde yüzde 12.99 kadınlarda ise yüzde 3.67 olduğu

18.yüzyıl da türkler dini kullanmaya başladı osmanlı bilimde geri kaldığı için yıkıldı zaten diğer devletler bundan yararlanıp topraklarımızı işgal etti Avrupa silah üretiyorken osmanlı kılıç peşindeydi din peşindeydi.

Yav tarih bilmiyorsun kendine güldürtme. Osmanlı bilimde zirvedeydi. @24099 hocam konuyu bam diye kitlemeniz yok mu :D

18.yüzyıl da Türkler dini kullanmaya başladı Osmanlı bilimde geri kaldığı için yıkıldı zaten diğer devletler bundan yararlanıp topraklarımızı işgal etti Avrupa silah üretiyorken Osmanlı kılıç peşindeydi din peşindeydi.
Din peşindeydi yanlış bir tabir.Cihat ve gaza anlayışındaydı desek daha doğru olur.Kurtuluş savaşı askerlerin göğüsündeki iman ve kalplerindeki vatan sevgisiyle kazanıldı.

"Son bin yıldır gerideydi" derken bunu Osmanlı'yı günümüzdeki ülkeler ile kıyaslayarak mı yoksa o dönemki diğer ülkeler ile kıyaslayarak mı söylüyorsunuz?

Türkleri Çinlilerle ve İngilizlerle kıyaslayamazsın. Çin'in bu kadar yıldır ayakta olmasının bir sebebi varsa o sebep kesinlikle nüfusunun çok fazla olmasıdır, Çin'in nüfusu o kadar kalabalıktır ki başka hiçbir millet Çinlilerin üzerinde uzun süreli üstünlük kuramaz. İngiltere ise zaten diğer ülkelerden denizler ile ayrılmış bir ülke.
Yaptığınız yorum hem saçma hem de yanlış. Çok nüfuslu ülkelerde bölünme daha kolay olur.

Yav tarih bilmiyorsun kendine güldürtme. Osmanlı bilimde zirvedeydi. @24099 hocam konuyu bam diye kitlemeniz yok mu :D

Osmanlı bilimde öndeydi ama eskiden yoksa yıkılmazdı zaten hangi kafa bu borçlar iç karşıklıklar dinin yanlış kullanılması osmanlyı bitirdi ben osmanlı ya laf atmadım kardeşim osmanlı yı severim zaten.

Şekil A:
Osmanlı son bin yıldır geride miydi? Güldürme beni kardeşim. Bu Osmanlı düşmanlığınızın sebebini anlamıyorum. Osmanlı lafını duyunca neden böyle şeyler diyorsunuz anlamadım.
Ben Osmanlı gerideydi mi yazmışım bak bakayım? Osmanlı'da sadece Saray ve çevresi zamanının ötesindeydi, o da zaten Rönesans'a kadar sürdü. Halktan bahsediyorum ben. Konu başlığı da "toplum" diyor, halk diyor.

Geri
Yukarı