Türk toplumu neden bu kadar geriye düştü?

Karahanlılar devleti örnek. O zaman verilen birçok eser var:
Kutadgu Bilig.
Divanı Lügatı Türk.
Atabetül Hakayık.
Divanı Hikmet gibi.

Gazneliler var. Hindistana islama yaymışlardır. Anadolu Selçuklu'ları bir örnek daha.

Bana sorarsan ilk Türk İslam devletleri gibi olmalıyız. Osmanlı imparatorluk olması hasebiyle Türkler Arap'ların Rumların Farslıların etkisiyle asimile olduk doğrudur. Geçmişe bakarsanız zirve yaptığımız yerler var en dibe düştüğümüz yerler var.
Şu an dipteyiz ama bu zirveye çıkamayacağımız anlamına gelmez. Bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum. Türk milleti öyle hafife alınacak kötülenecek bir millet değil. Ben tarihimden gurur duyarım. Batı bize lafta medeniyetini sattı. 300 yıldır güya çağdaş olmaya çalıştık, durum ortada..
Biz hiçbir din ile yönetilemez. Devletlerin dini olmaz. Düşünceleri, ilkeleri olur. Hiçbir din bizi geliştirme. En iyi laikliktir. Türkiye devleti asla osmanlı gücüne ulaşamaz. Artık öyle bir ortam yok. İnsanların gelecek umudu kalmadığında geçmişe dönerler.
Karahanlılar devleti örnek. O zaman verilen birçok eser var:
Kutadgu Bilig.
Divanı Lügatı Türk.
Atabetül Hakayık.
Divanı Hikmet gibi.

Gazneliler var. Hindistana islama yaymışlardır. Anadolu Selçuklu'ları bir örnek daha.

Bana sorarsan ilk Türk İslam devletleri gibi olmalıyız. Osmanlı imparatorluk olması hasebiyle Türkler Arap'ların Rumların Farslıların etkisiyle asimile olduk doğrudur. Geçmişe bakarsanız zirve yaptığımız yerler var en dibe düştüğümüz yerler var.
Şu an dipteyiz ama bu zirveye çıkamayacağımız anlamına gelmez. Bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum. Türk milleti öyle hafife alınacak kötülenecek bir millet değil. Ben tarihimden gurur duyarım. Batı bize lafta medeniyetini sattı. 300 yıldır güya çağdaş olmaya çalıştık, durum ortada..
Çoğu İslamı istediği için değil araç olduğu için istedi.

Biz hiçbir din ile yönetilemez. Devletlerin dini olmaz. Düşünceleri, ilkeleri olur. Hiçbir din bizi geliştirme. En iyi laikliktir. Türkiye devleti asla osmanlı gücüne ulaşamaz. Artık öyle bir ortam yok. İnsanların gelecek umudu kalmadığında geçmişe dönerler.

Çoğu İslam'ı istediği için değil araç olduğu için istedi.

Aynen din siyaset aleti olarak kullanılamaz.

Tıp,Fen vs.

"Matestim morq havalıyım" he he he.
Ben dine karşı değilim, dinin amacının dışında kullanılmasına karşıyım ve şu anda amacı dışında, siyasi amaçla, kullanılıyor ve bu durum ülkeyi bitiriyor. Benim dediğimi diyen herkes dinsiz, ateist değil. Al bunu.

"Herhangi bir kimse, din kardeşine 'Ey kafir!' derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." (Müslim, 1/319)

Son düzenleme:
Biz dine karşı değiliz, dinin amacının dışında kullanılmasına karşıyız ve şu anda amacı dışında, siyasi amaçla, kullanılıyor ve bu durum ülkeyi bitiriyor. Benim dediğimi diyen herkes dinsiz, ateist değil. Al bunu.

"herhangi bir kimse, din kardeşine 'ey kafir!' derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." (müslim, 1/319)

Haklı.

Çoğu İslam'ı istediği için değil araç olduğu için istedi.

Zaten ben şu an İslam ile yönetilsin demiyorum. Yukarıda islama karşı bazı iftiralar atıldı okuyun anlarsınız. Ona ithafen İslam ile güçlü olan devletleri söyledim. İslam rönesansını savunanlardanım. İslam kuran ve sünnet ışığında sapkın tarikat ve inançlardan arınmalı. Öz haline dönmeli ve Müslüman'lar bunu hayatına adapte etmeli.

Eğer İslam'ı araç olduğu için isteselerdi. Halkta Müslüman olmazdı en azından o şekil yaşamazdı.
Bu kadar savaşıpta edipte insanları Müslüman etmeye çalışmazlardı. Belki Arap'lar ve Farslar bunu böyle istemiş olabilir ama türklerin amacı illahikelimetullahdı.

Zaten ben şu an İslam ile yönetilsin demiyorum. Yukarıda islama karşı bazı iftiralar atıldı okuyun anlarsınız. Ona ithafen İslam ile güçlü olan devletleri söyledim. İslam rönesansını savunanlardanım. İslam kuran ve sünnet ışığında sapkın tarikat ve inançlardan arınmalı. Öz haline dönmeli ve Müslüman'lar bunu hayatına adapte etmeli.

Eğer İslam'ı araç olduğu için isteselerdi. Halkta Müslüman olmazdı en azından o şekil yaşamazdı.
Bu kadar savaşıpta edipte insanları Müslüman etmeye çalışmazlardı. Belki Arap'lar ve farslar bunu böyle istemiş olabilir ama türklerin amacı illahikelimetullahdı.

Halk Müslüman olduğu için İslam'ı seçtiler. Diğer düşüncelerinize katılıyorum ama İslam'ın öz haline dönmesi mümkün değil.

Halk Müslüman olduğu için İslam'ı seçtiler. Diğer düşüncelerinize katılıyorum ama İslam'ın öz haline dönmesi mümkün değil.

Doğru hocam. Zaten önceden hadislerde ve ayetlerde bu olacaklar belirtiliyor. Belki ne yaparsak yapalım hiçbir şey değişmeyecek. Allah sonumuzu hayır etsin.

Eğitimsizlik, sevgisizlik, saygısızlık, bencillik, araplaşma gibi nedenlerden dolayı geriye düştük. Yeni nesil eğitimi gereksiz gören, bir meslek edinmeden YouTuber olmaya can atan, birşey üretmeden çok biliyorumcu ahkam kesen saygısız tiplerden oluşmaya başladı. (İstisnalar hariç). Herkes kısa yoldan köşe olma derdinde. Ben dinin yalnızca 50+ insanları yönlendirdiğini, yeni nesilin dini takmadığını çok rahat gözlemleyebiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı