Türkiye F-4'lerin Yerini Hangi Uçak ile Doldurmalı?

Ben de F-15 derdim ama şimdi hafiften Rustiklerin uçakları da cezbetmiyor değil. SR-71'in muadili BLINDER'ler 30 km irtifaya kadar yükseliyor. SR-71'den 4 km daha fazla. Uçak teknolojisinde Rusların daha önce olduğunu düşünüyorum. Havacılıkla ilgili çok bilgim olmadığını betirterek eğer gerekli düzenlemeler çok maliyetli değilse, Rus menşeili filo kurulmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Eğitim, bakımcılar vesaire hep Amerikan sistemine göre eğitildi ama diğerlerine geçişin daha hızlı olacağını düşünüyorum. Havacılıkta iyi değilim ama yörünge araçlarında ve roverlarda her türlü kapışırım.

E altyapımız ABD'ye uyumlu. İlla ABD almayacağım desek taş çatlasa Eurofighter olabilirdi herhalde. Rus uçakları maalesef bize uygun değil. Yani NATO falan tamam da bir de altyapı, pistler hangarlar gibi durumlar var. Yani uçağı almak dert değil onu idame edebilmek asıl dertli olan. Bu gözden kaçırılmamalı.
F-15' 100 hava muharebesine girip 1 kere bile kaybetmemiştir ama kara bombardıman açısından F-35 iyi olmaz mı? Merak ettim ve cahilim bu konuda.

F-15 100 hava muharebesine girip 1 kere bile kaybetmemiştir ama kara bombardıman açısından F-35 iyi olmaz mı? Merak ettim ve cahilim bu konuda.
Est. cahillik diye bir şey yok bunda:) F-35 daha modern daha iyi bir uçak olabilir evet ama hala çözmesi gereken sorunları var en başta. Bunun dışında bir de bizim ve ABD'nin çözmesi gereken siyasi ve stratejik sorunlarımız var maalesef. Yani ABD şu gün bile kalkıp "Gel al kardeşim tamam verdim" dese, yine bazı şartlar oturmadan alınmaması gerekli. Aldığın an ABD'nin oyuncağı konumuna düşersin çünkü. Yani bugün uçağı vermeyen adam yarın bir sürtüşme anında kalkıp "Vermiyorum yedek parça ne halin varsa gör" dediği anda uçaklar hangarda kalır çürür öyle. O yüzden hala ve hala söylüyorum bu F-35 projesine temkinli yaklaşmak ve hemen heyecanla atlamamak lazım çünkü ABD resmen koz olarak tutuyor elinde.

Fikriniz nedir? Ben F-15 olabilir diye düşünüyorum, her ne kadar maliyeti biraz fazla olsa da.

Olabilir ama ABD ile ilişkilerimiz biraz kötü ama bize gitmez bu uçak maliyeleri aşırı fazla bunu öneririm.
İsveç yapımı Jas 39 gripen F 35 yerini doldurabilecek bilecek maalesef alternatif yok.

Yani profil resmine göre yaşı bilmek için müneccim olmak gerek herhalde🤣 benimki ve seninki kaç gösteriyor acaba?🤔

Sizinki tam 20-35 arası gibi. Az önceki mesajı yazmamın sebebi yaşa göre yargılayan kitleden sıyrılmak. Yalnız hala sizin fotoğrafı kullanıyorum ayrılamadım güzellikten 😍.
@painkiller
Doğru tahmin edebilmiş miyim :D?

Sizinki tam 20-35 arası gibi. Az önceki mesajı yazmamın sebebi yaşa göre yargılayan kitleden sıyrılmak. Yalnız hala sizin fotoğrafı kullanıyorum ayrılamadım güzellikten 😍.
@painkiller
Valla tutturdun reis helal olsun sana:) Ya müneccimsin ya kahinsin sen🤣

7AF8ABEB-CF81-487A-AE0F-B36A67E45F5C.jpeg

Yalnız hala sizin fotoğrafı kullanıyorum ayrılamadım güzellikten 😍.
@painkiller
“Ama güzeeeeel” yani sonuçta😍

Yeni konular

Geri
Yukarı