Türkiye neden bilgisayar ürünleri üretmiyor?

Mesela Yani

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Başlığa bilerek "üretmiyor" yazdım çünkü üretebilecek birçok Türk firması var. Bu konuyu burada tartışmak istiyorum. Biliyorum ülkemizde dünya markası bir teknoloji firması mevcut değil lakin sizin de doğrulayacağınız gibi bu işe girebilecek birçok firma ve şirket de var. Örneğin: Turkcell, A101, BİM, TTNET, TurkNet, koç holding vs vs. bunlar bu alana giriş yapabilecek sermayelere sahip firmalar. Hayır üründen kastım öyle işlemci, ekran kartı falan değil(zaten sizin de bildiğiniz gibi dünya da bunları üreten çok bir firma yok). Üründen kastım şunlar: Kulaklık, klavye, mouse, mouse pad, bilgisayar kasası, güç kaynağı, soğutucu fanlar, monitör, RAM(o da belki, kesin demiyorum) bunlar üretilebilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. He, sadece oyuncuları da düşünmeleri gerek demiyorum normal kulaklıklar, iş monitörleri vs de üretilebilir. En azından Türkiye'de üretilir, vergiler yabancı ürünlere göre daha az olur. Tamam bir anda bir kulaklık üretip dünyanın en iyi üreticisi raddesine gelecek değil, bunlar üretmek ile olur. Mesela mavi Switch bir klavye; neden başka firmalar üretiyor da biz üretmiyoruz ki? Neden bizim ülkemizden de bir Razer, ASUS, Logitech gibi dev firmalar çıkmasın? Sonuçta bunlar da hemen böyle tak diye dünya markası olmadı ki. Şahsen sizin fikrinizi merak ediyorum bu konuda. Ben inanıyorum bu ülkede de böyle şeylere girişecek şahıslar var. Allah çarpsın elimde sermayem olsa direkt bu işe girerdim...

GameGaraj markası oyuncu dizüstü bilgisayarı üretiyor sanırım. Ne kadar büyük bir firma olacağı muamma.
Bir kaç ürünleri daha var ama başka markaların üzerine direkt logolarını basmışlar muhtemelen.

Rampage bir çoğunu üretiyor, ama algıdan dolayı kullanmadan herkes çöp damgası yapıştırıyor. Kalitesiz olduğu açık, çok ucuz ürünler zaten. Ama arada işe yarayan ürünleri de güme gidiyor.

Aynı şekilde Monster kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor(ürettirip getirtiyor), sitede de çoğu kişi çöp damgasını yapıştırır bu firmaya.

Geri kalmış ülkeler, bütçenin çoğunu Din ve savaş için harcar da ondan.
Dışa bağımlılık varken de üretmeye gerek duymaz.
Biri kalksa dese:
''Yahu biz güneşten, rüzgardan enerji üretip halka ucuza ulaştıralım, diğer sistem düzenbazı çıkar der ki: ama o zaman bizim yandaş Ziya'nın kâr marjı azalır? Boşver güneşi rüzgarı falan!''

Ülkede alım gücü çok düşük olduğu için ucuz yapmaya çalışıyorlar. Ancak bu yüzden ürünler kalitesiz oluyor. Kimse de kalitesiz bir şey almak istemediği için büyük markaların kaliteli ürünlerinin fiyatının düşmesini bekliyorlar. BİM'e gelen ürünlerin anında bitmesi buna çok iyi bir örnek bence.

Geri kalmış ülkeler, bütçenin çoğunu Din ve savaş için harcar da ondan.
Dışa bağımlılık varken de üretmeye gerek duymaz.
Biri kalksa dese:
''Yahu biz güneşten, rüzgardan enerji üretip halka ucuza ulaştıralım, diğer sistem düzenbazı çıkar der ki: ama o zaman bizim yandaş Ziya'nın kâr marjı azalır? Boşver güneşi rüzgarı falan!''
Diyanete giden parayla neler neler üretebilirdik be. Şimdi aç aç herkes BİM'e gelecek ürünleri bekliyor...

Daha yeni yeni bir şeyler yapmaya başlıyoruz da ondan. Gelişmiş ülkelerin 30 - 40 sene önce geçtiği yollardan biz şimdi geçiyoruz.

Rampage bir çoğunu üretiyor, ama algıdan dolayı kullanmadan herkes çöp damgası yapıştırıyor. Kalitesiz olduğu açık, çok ucuz ürünler zaten. Ama arada işe yarayan ürünleri de güme gidiyor.

Rampage üretmiyor, Çin'den alıp marka basıyor. Allah aşkına, kaç kere gösterdiler burada örnekle. Aliexpress'te 200 TL olan kulaklık üzerine Rampage logosu gelince 400 - 500 TL oluyor, kaç kere örnekleriyle, ekran alıntılarıyla gösterdiler burada.

Geri
Yukarı