Türkiye neden bilgisayar ürünleri üretmiyor?

Daha yeni yeni bir şeyler yapmaya başlıyoruz da ondan. Gelişmiş ülkelerin 30 - 40 sene önce geçtiği yollardan biz şimdi geçiyoruz.

Rampage üretmiyor, Çin'den alıp marka basıyor. Allah aşkına, kaç kere gösterdiler burada örnekle. Aliexpress'te 200 TL olan kulaklık üzerine Rampage logosu gelince 400 - 500 TL oluyor, kaç kere örnekleriyle, ekran alıntılarıyla gösterdiler burada.
Bir örnek de benden olsun.

Patent konusunda pek birşey yazilmamış. Parça birleştirmeden bir tık iler gidip parçayı üretmeyi planliyorsak; o parçanın patentine ya sahip olmalıyız ya da kullanma hakkina. Fabrika kurulmadan, kaliteli-kalitesiz materyal secmeden daha basli basina bir sorunla karsilasiyoruz. :)
Patent hakları konusunda çok bir bilgim yok ama patent sorunları daha ziyade GPU üretimi gibi spesifik durumlarda sorun çıkarıyor bildiğim kadarıyla, ki o da bahsedilen durumdan bir sonraki aşama olmalı bence, önce ASUS, MSI gibi bir marka olmak gerek, GPU üretimi ondan sonra düşünülecek iş. Bir de elektronik komponent üreten firmaların da desteklenmesi gerekiyor, HBT'de Ali Akurgal'ın çok güzel bir yazısı vardı bu konuda, bulabilirsem paylaşayım muhakkak.

Selam arkadaşlar. Başlığa bilerek "üretmiyor" yazdım çünkü üretebilecek birçok Türk firması var. Bu konuyu burada tartışmak istiyorum. Biliyorum ülkemizde dünya markası bir teknoloji firması mevcut değil lakin sizin de doğrulayacağınız gibi bu işe girebilecek birçok firma ve şirket de var. Örneğin: Turkcell, A101, BİM, TTNET, TurkNet, koç holding vs vs. bunlar bu alana giriş yapabilecek sermayelere sahip firmalar. Hayır üründen kastım öyle işlemci, ekran kartı falan değil(zaten sizin de bildiğiniz gibi dünya da bunları üreten çok bir firma yok). Üründen kastım şunlar: Kulaklık, klavye, mouse, mouse pad, bilgisayar kasası, güç kaynağı, soğutucu fanlar, monitör, RAM(o da belki, kesin demiyorum) bunlar üretilebilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. He, sadece oyuncuları da düşünmeleri gerek demiyorum normal kulaklıklar, iş monitörleri vs de üretilebilir. En azından Türkiye'de üretilir, vergiler yabancı ürünlere göre daha az olur. Tamam bir anda bir kulaklık üretip dünyanın en iyi üreticisi raddesine gelecek değil, bunlar üretmek ile olur. Mesela mavi Switch bir klavye; neden başka firmalar üretiyor da biz üretmiyoruz ki? Neden bizim ülkemizden de bir Razer, ASUS, Logitech gibi dev firmalar çıkmasın? Sonuçta bunlar da hemen böyle tak diye dünya markası olmadı ki. Şahsen sizin fikrinizi merak ediyorum bu konuda. Ben inanıyorum bu ülkede de böyle şeylere girişecek şahıslar var. Allah çarpsın elimde sermayem olsa direkt bu işe girerdim...
Ustam benimde sermayem olsa çok şey yapacağım ama işte sermayesi olan parasını alıp kenara çekiliyor. Örnek vermek gerekirse bugün bir işlemci üretmek ne kadar zor gibi gözükse de aslında sadece sermaye ve insan işi yaklaşık 2,5 3 milyon dolara cpu üretim cihazı satın alabiliyoruz ama insanlara bunu söylediğinde inanmıyorlar. Bir de Türkiye' de atılım yapmak için hep devlet beklentisi var devlet gelsin fabrika açsın, onu yapsın, bunu yapsın bugün doları düşürebilecek kişiler ülke ekonomisinde söz sahibi olanlar (ülker, doğuş, koç vb.) ama insanlar hep devletten bekliyor. Zenginler de arsa satın alıyor. Parası olan kişilerde girişimcilik ruhu yok. TC ekonomisinde emlak sektörü dursa belkide çok büyük bir ekonomik kriz bekliyor. Zamanında Abd de aynısı olmuştu bütün dünya ekonomisi çökmüştü(bkz:Büyük Buhran). Çözüm olarak ya bir kişi çıkıp garajı olan bir ev alacak ya da bir kaç zengin bir araya gelip elle tutulur yatırımlar yapacak.

Bizim ülkede üretmekten çok hazır olanı kullanmak ve eleştirmek daha kolayına geliyor. Zamanında bizim gerimizden gelen Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin günümüzde daha iyi noktalara geldiğini değinmek istiyorum. Kısacası ufaktan başlarsak sırayla hepsi olur ve bizim için daha güzel olabilir.

Geri
Yukarı