Türkiye neden bu kadar sıkıcı?

Ben bahsi geçen arkadaş değilim fakat yorumunuzdaki ekonomi kısmına geldiğimde güldüm.

Ayrıca arkadaş Hahaha atabilir. Burada nedenini sormanızı dahi anlamadım. Proje üzerinden ima da yapıyorsunuz. Açıkçası gereksiz bir mesaj olmuş.

Anlamadığınız için gülüyorsun işte. :D Ekipman var, kullandırmıyor adam. Bunun sorunu ekonomi mi zihniyet mi sence? Koca mesajdan cımbızla onumu çektin?

İma falan yaptığım da yok.

@Haruki Murakami neden kahkaha attığınızı öğrenebilir miyim? Sabah akşam proje peşinde koşuyorsunuz sanırım...

Gülün gençler gülün... :D Yaşınız küçük, görecek çok şeyiniz var... Umarım bizim ve bizden öncekilerin yaşadıkları sıkıntıları yaşamazsınız, her türlü imkana sahip olur, neyi nasıl yaparım derdine düşmezsiniz. Çünkü bir şey yapmak istediğinizde göreceksiniz, sorunlar o kadar saçma ve o kadar gereksiz ki, insanın aklı almıyor...

Bir realite var, umarım bunu kötü yolla deneyimlemezsiniz. :)
Anlamadığınız için gülüyorsun işte. :D Ekipman var, kullandırmıyor adam. Bunun sorunu ekonomi mi zihniyet mi sence? Koca mesajdan cımbızla onumu çektin?

İma falan yaptığım da yok.
"Bu ülke sıkıcı mı, bence kesinlikle değil. Ekonomik olarak zor durumda mı, açıkçası adam akıllı insanlar ile bütçe çok güzel oluşturuluyor, çok da güzel imkanlar oluyor. Asıl sorun zihniyette."

Bakın, ben bu kısma geldiğimde gülücük kısmı attım. Yoksa yaşadığınız zorluklar, realite, zihniyet vesayre dediklerinize elbette sonuna kadar katılıyorum.

Fakat doğuda bir çocuk daha pil alamıyor. Bırakın zihniyet sorununa gelmeyi, çocuğun ekipmanı daha yok. Peki başarı nasıl gelebilir ki? O çocukların babası ay sonunu nasıl geçireceklerini hesap ediyor. Ekonomiye olan bakışınızı garipsedim. Sizin konularınızı takip ediyorum. Ne benim ne de birçok insanın o tip ekipman, malzemeleri alabileceğini düşünmüyorum.

Bakın, ben bu kısma geldiğimde gülücük kısmı attım. Yoksa yaşadığınız zorluklar, realite, zihniyet vesayre dediklerinize elbette sonuna kadar katılıyorum.

Fakat doğuda bir çocuk daha pil alamıyor. Bırakın zihniyet sorununa gelmeyi, çocuğun ekipmanı daha yok. Peki başarı nasıl gelebilir ki? O çocukların babası ay sonunu nasıl geçireceklerini hesap ediyor. Ekonomiye olan bakışınızı garipsedim. Sizin konularınızı takip ediyorum. Ne benim ne de birçok insanın o tip ekipman, malzemeleri alabileceğini düşünmüyorum.

Üniversite ve atölyeler hakkında konuştum. Ki yazımın başında da demiştim:
Ancak her işin başı para ve onu gerektiği gibi kullanabilecek bir akıldan geçer diye düşünüyorum.

Benim konularımı takip etseydin, ekonomiye karşı olan bakışımı, açtığım her konuda ekipman/alet/gereçlerin pahalılığından yakındığımı, yarışma için verilen ödeneklerde bile hala KDV ve ÖTV'nin alınmasındna yakındığımı bilirdin.

Ancak üniversite düzeyinde olan durumlar farklı. Bir üniversite, artık lisede ya da ilkokul/ortaokulda bulunan ortamdan farklıdır. Ciddidir ve elde bulunan imkanların neredeyse tamamının öğrencilere aktarılması gerekir. Ama aktarılmıyor. Ekonomini en etkili şekilde düzeltmen için üniversiteden itibaren üretmen gerekir. Ancak bu mümkün olmuyor. Çünkü bu dinozor zihniyetin böyle bir derdi yok.

Para ile malzeme alabilirsin, ekipman alabilirsin. Ama atölye alamazsın, öğrenci halinle. O noktada okulun ya da öğretmenini senin elinden tutması gerekirken, maalesef ülkemizdeki çoğusu sırtını dönüyor. Çocuğun ekipmanı yok diyorsun. Ben sana teknik üniversitelerde koca koca adamlara ekipman emanet etmiyorlar diyorum. Para bulunur, ekonomi düzelir. Ama bu zihniyeti kazımadıkça bir arpa boyu yol kat edemezsin. Taa ilk yazımda dedim. Para kadar onu akıllıca kullanacak kişi de önemli.

Çok iyi hatırlıyorum.bölümümden oldukça bilgili ve çok saygı duyduğum bir hocamızla, projemizde bir konu üzerine bir toplantı yapmıştık. Adamın gelir gelmez ilk sözü "Benden maddi ya da fiziksel bir yardım beklemeyin..." olmuştu. Böyle insanların bulunduğu bir ortamda paran olsa ne olur, olmasa ne olur?

Senin üniversitelerinde üretme hevesi, derdi olan hocaların olursa, o imkansızlıklar görmüş çocukların ellerinden tutar, adam eder. Ama yok, dinozorlar kalmaya devam ederse; o çocuklar isterse onlarca imkana sahip olsun, hayattan soğutma noktasına getirirler.

Zihniyet her şeydir. Bunu anlamanı istiyorum.

Ben de sıkıldım bu ülkeden. Bulduğum ilk fırsatta İskandinav ülkelerinden birine gidip orada temiz bir sayfa açacağım. Ne demişler: Coğrafya kaderdir. He bu arafa, Sadece ENES'in "Coğrafya Kader Midir? " isimli podcastine de bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı