Türkiye neden bu kadar problemli bir ülke?

Soru basit neden Türkiye'de çok fazla gereksiz problem var? Örnek olarak sık ve uzun süreli elektrik kesintileri, kargo şirketlerinin kargoyu eve getirmemesi, insanlarda ki kabalık, mutsuzluk, suratına baktığın zaman 'ne bakıyon lan' diye terslenen tipler, Çoğu hizmetin özellikle internet hizmetlerinde örneğin Türknet gibi müşteri hizmetlerinin rezalet olması, hastaneye gittiğin zaman doktorun suratına bile bakmaması, 1 tane işlem yapabilmek için şu müdürlük, şu belediye diye bin tane kurum dolaşmak vb. saysak milyonlarca problem vardır. Neden insanlar için işleri zorlaştırıyorlar anlamıyorum. Çok gereksiz problemler var. Bunların sebepleri ve çözümleri hakkında konuşalım. Sizinde yakındığınız problem varsa yazın.
Sadece ülkemizde değil bunlar. Her ülkede olan şeyler ama en önemlisi yaşam kalitesi.

Kellerin havada uçuştuğu çağları kastetmedim, mecazi olarak şu anı kastettim. İhtilallerle, karşıt grupların vicdansızlıklarıyla canından, hürriyetinden, istikbalinden olanların çok olduğu, kuralsızlıklar ülkesi olduğumuzu anlatmanın en kısa yolu bu.

Kardeşim senin diğer forum mesajlarından anladığım kadarıyla sen direkt Türkiye'yi sevmiyorsun. Bu o kadar belirgin bir hale gelmiş ki objektif düşünemiyor ve ülkeyi küçümsüyorsun. Sana tavsiyem biraz daha objektif bak sadece kötüye odaklanma Türkiye her ne kadar kötülüklerin olduğu bir ülke olsa da iyiler kötülerden daha fazla. Kötülüğün sesi hep daha fazla çıkar.

Araplara olan bitmeyen aşkımız yüzünden.
Arapların ekonomi ve bilim olarak senden kat kat önde olduğundan ve yakın zamanda uzaya çıktığından haberin yok tabi.

Soru basit neden Türkiye'de çok fazla gereksiz problem var? Örnek olarak sık ve uzun süreli elektrik kesintileri, kargo şirketlerinin kargoyu eve getirmemesi, insanlarda ki kabalık, mutsuzluk, suratına baktığın zaman 'ne bakıyon lan' diye terslenen tipler, çoğu hizmetin özellikle internet hizmetlerinde örneğin TürkNet gibi müşteri hizmetlerinin rezalet olması, hastaneye gittiğin zaman doktorun suratına bile bakmaması, 1 tane işlem yapabilmek için şu müdürlük, şu belediye diye bin tane kurum dolaşmak vb. saysak milyonlarca problem vardır. Neden insanlar için işleri zorlaştırıyorlar anlamıyorum. Çok gereksiz problemler var. Bunların sebepleri ve çözümleri hakkında konuşalım. Sizinde yakındığınız problem varsa yazın.

Herkes kafasının dikine gidiyor da ondan, insanlar tembelleştiği için öğrenme yok tabii halk cahilleştikçe herkes her konuda uzman oluyor, bu yüzden de ülkenin tabiri uygunsa burnu boktan kurtulmuyor :)
Tamamen eğitimsizliğe ve kültürsüzlüğe bağlıyorum. Dediğiniz yerlerde çalışanların büyük çoğunluğu ilkokul veya ortaokul mezunu. Herkes işi bileni değil, akrabasını veya bir tanıdığını alırsa böyle sorunlar daha da devam eder.

Sonunda fikirdaşım diyebileceğim bir yorum :D. kesinlikle katılıyorum.
Tamamen eğitimsizliğe ve kültürsüzlüğe bağlıyorum. Dediğiniz yerlerde çalışanların büyük çoğunluğu ilkokul veya ortaokul mezunu. Herkes işi bileni değil, akrabasını veya bir tanıdığını alırsa böyle sorunlar daha da devam eder.

Sonunda fikirdaşım diyebileceğim bir yorum :D. kesinlikle katılıyorum.

Bence tamamen bizim yetiştirilme tarzımızdan kaynaklanan bir olay. Bunun herhangi bir hükümet, parti veya devlet ile alakası yok. Şurada forumda kaç kişiyiz kaçımızın ailesinden bir kişi bile "Memur ol hayatını kurtar" diye söylemedi?. En başta kendimizi kendimiz değiştirmeliyiz. Örnek olarak otobüs şoförleri normalde 14:40 ta hareket etmesi gerekirken 1 dakikadan bir şey olmaz diyere k13:39 da hareket ederse, Öğretmenler bu zaten basit yaparsınız diye geçiştirirse vs vs. ve bu düşünce tarzı tüm topluma yayılmışsa sorun baştakilerde veya inançlarımızda değil tamamen bizde demektir. Bulduğuma ayakta kazık atayım, stajyer köledir maaşsız çalıştırayım, yattığım yerden kolay para kazanayım. Stokçuluk yapayım sonuçta piyasa serbest daha çok kazanayım gibi bencilce düşüncelerimizi ve başkası yapsın ben mi yapıcam elimi taşın altına koyamam tarzı duruşumuzu bir kenarıya bırakmadan bizden bir şey olmaz, bırakmadığımız sürece olamayacakta.

Şu mesajımın üzerinden 1 yıl geçmiş. 1 yılın sonunda ise bu mesajın ne kadar doğru olduğunu daha iyi kavradım. Arkadaşlar her şeyin başı kendimizi düzeltmekte. Araplar bile bizden ileride diyenler olmuş. Doğrudur nedeni de şu zamanında biz sağ-sol çatışmaları ve insanların dini inançları gibi bir çok konuda birbirimizin kuyusunu kazarken hatta sokaklarda birbirimizi vururken diğer ülkeler her türlü bizim önümüze geçti. Kaldı ki hala bu tür sorunlarla sağ-sol anlayış fark etmeksizin hala uğraşıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan beri gelen Askeri vesayet (burada parentez açmam gerekiyor. Askeri vesayet: Askerin kendinde siyaseti denetleme hakkı bulması anlayışı) anlayışına dayanan darbeler, inanç baskıları, çatışmalar vb. bir çok olay bizi geri götürüyor fakat inatla halkımız bunu görmezden geliyor. Şu an burada yazılan sorunların neredeyse hepsi Eğitim kaynaklı sorunlar ve bundan devleti mesul tutanlar var. Evet bir yerde devletin de sorumlu olduğu kısımlar var fakat insanların bu şekilde yetişmesinin asıl sebebi Öğretimdir. Okullarda eğitim verilir. İlk başta herkes kendisini düzeltmeli, karşısındakinin dini inancını baskılamamalı ve elindeki işi en iyi şekilde yapmalı. İnsanlarımız bu anlayışa sahip olmadığı sürece X partisi gidip yerine Y partisi de gelse, Y başaramayınca Z gelse yine de bu toplumu ileri seviyeye taşıyamaz. O yüzden boş işlerle (insanların inançları, kısır döngüye girmiş siyasi tartışmalar vb.) uğraşmayı bırakıp kendimizi geliştirmemiz lazım.

En basitinden sosyal medya yasaklanacak diye bir söylem var ortada. Sunulan kanun metnini okumayan bir çok kişi Facebook, İnstagram vb. yasaklanacak derken metinde yasak olmayacağı bile yazıyor. Yani erişim engeli yok. Siyasiler insanları kendine çekmek için her sözü söylerler. Ama o sözler kendi yanlarına çekene kadardır. Bu yüzden önünüze koyulan bilgiyi her zaman sorgulayın, doğrusunu her zaman kendiniz araştırın. Aksi halde sağ-sol çatışmalarında olduğu gibi birilerinin kullandığı insanlardan olmanız kaçınılmaz olur. Her şeyden önce çok çalışın ve bu ülkeyi ileriye taşımak için elinizden geleni yapın. Çözüm basit ama kimse uygulamıyor :)

Kardeşim senin diğer forum mesajlarından anladığım kadarıyla sen direkt Türkiye'yi sevmiyorsun. Bu o kadar belirgin bir hale gelmiş ki objektif düşünemiyor ve ülkeyi küçümsüyorsun. Sana tavsiyem biraz daha objektif bak sadece kötüye odaklanma Türkiye her ne kadar kötülüklerin olduğu bir ülke olsa da iyiler kötülerden daha fazla. Kötülüğün sesi hep daha fazla çıkar.
Senin "Türkiye her ne kadar kötülüklerin olduğu bir ülke olsa da.. " diye geçiştirip, güzelliklere odaklandığın iyimser bakışa sahip olmayabilirim. Bence bu bakış açısı, tecavüzcüye iyi hal indirimi yapılması ruh hali gibi bir şey. Tank Palet fabrikamı görünüşünü bile bilmediğim bir millete devrederken, ben Aselsan'ın haklı başarılarına odaklanamıyorum. "Keşke Yunan kazansaydı" diyen meczupların en yüksek devlet düzeyinde baştacı yapılması; bende, Osman Gazi Türbesine küstahça kolunu dayayıp hatıra fotoğrafı çektiren Yunan Subayının görüntüsüyle birlikte azaba dönüşüyor.
"İhtilallerle, karşıt grupların vicdansızlıklarıyla canından, hürriyetinden, istikbalinden olanların çok olduğu, kuralsızlıklar ülkesi" tespiti yapmak Türkiye sevgisizliği değil sadece gerçeklerin dile getirilmesidir. Hâlâ yere tüküren tonton dedelerimizin var olduğu bir ülkede, yere tükürenleri kötü sıfatlarla dillendirmem "Türkiye sevgisizliği" değil sadece gerçeklerdir. Ülkeme yakıştırdığım güzelliklerden uzak olduğumuz sürece; çirkinlikleri dile getirmek, sevgisizlik değil; iyiye evrilme ülküsünden ne kadar da geride kaldığımızın bir ifadesidir. Bana yaptırdığın bu açıklama gibi, herkese bir açıklama yaptırsan; herhangi bir konu tartışılamaz hale gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı