Türkiye neden bu kadar problemli bir ülke?

Kellerin havada uçuştuğu çağları kastetmedim, mecazi olarak şu anı kastettim. İhtilallerle, karşıt grupların vicdansızlıklarıyla canından, hürriyetinden, istikbalinden olanların çok olduğu, kuralsızlıklar ülkesi olduğumuzu anlatmanın en kısa yolu bu.

Coğrafi konumundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Durduk yere bir olayda biz daha çok etkileniyoruz. Bide hatalarımızdan ders almıyoruz. Disiplin yok. Tembellik ağır basıyor.

Soru basit neden Türkiye'de çok fazla gereksiz problem var? Örnek olarak sık ve uzun süreli elektrik kesintileri, kargo şirketlerinin kargoyu eve getirmemesi, insanlarda ki kabalık, mutsuzluk, suratına baktığın zaman 'ne bakıyon lan' diye terslenen tipler, Çoğu hizmetin özellikle internet hizmetlerinde örneğin Türknet gibi müşteri hizmetlerinin rezalet olması, hastaneye gittiğin zaman doktorun suratına bile bakmaması, 1 tane işlem yapabilmek için şu müdürlük, şu belediye diye bin tane kurum dolaşmak vb. saysak milyonlarca problem vardır. Neden insanlar için işleri zorlaştırıyorlar anlamıyorum. Çok gereksiz problemler var. Bunların sebepleri ve çözümleri hakkında konuşalım. Sizinde yakındığınız problem varsa yazın.
Sağlıklı toplumlar sağlıklı eğitim ve eşit gelir dağılımı makul bir alımgücü ile mümkün olabilir. Birilerinin ''özel sektöre geçsin herşey, daha iyi çalışırlar'' gibi komik laflarının bile eğitimsizlikten kaynaklanıyor olması bu sonucun doğmasını kaçınılmaz yapıyor.

Bence tamamen bizim yetiştirilme tarzımızdan kaynaklanan bir olay. Bunun herhangi bir hükümet, parti veya devlet ile alakası yok. Şurada forumda kaç kişiyiz kaçımızın ailesinden bir kişi bile "Memur ol hayatını kurtar" diye söylemedi?. En başta kendimizi kendimiz değiştirmeliyiz. Örnek olarak otobüs şoförleri normalde 14:40 ta hareket etmesi gerekirken 1 dakikadan bir şey olmaz diyere k13:39 da hareket ederse, Öğretmenler bu zaten basit yaparsınız diye geçiştirirse vs vs. ve bu düşünce tarzı tüm topluma yayılmışsa sorun baştakilerde veya inançlarımızda değil tamamen bizde demektir. Bulduğuma ayakta kazık atayım, stajyer köledir maaşsız çalıştırayım, yattığım yerden kolay para kazanayım. Stokçuluk yapayım sonuçta piyasa serbest daha çok kazanayım gibi bencilce düşüncelerimizi ve başkası yapsın ben mi yapıcam elimi taşın altına koyamam tarzı duruşumuzu bir kenarıya bırakmadan bizden bir şey olmaz, bırakmadığımız sürece olamayacakta.

Bütün sorunların tek kaynağı burada olmamız. Siyasetimiz de bu yüzden çok çalkantılı ve kararsız.

Screenshot_5.png

Çünkü Türkler devlet yönetemiyor, hep hüsranla sonuçlanıyor. Misal, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın anlamı, şimdiye kadar kurulmuş ve yıkılmış Türk devletlerini temsil ediyor. Yani bu ne demek, 16 kez kurdum ama hepsi beceriksizliğimizden yıkıldı. Dünya acımasız biryer, kafanı kullanmazsan, insanlarını eğitmezsen çağa uygun şekilde, birileri gelip çöker her daim.

Geri
Yukarı