Türkiye neden bu kadar problemli bir ülke?

Senin "Türkiye her ne kadar kötülüklerin olduğu bir ülke olsa da. " Diye geçiştirip, güzelliklere odaklandığın iyimser bakışa sahip olmayabilirim. Bence bu bakış açısı, tecavüzcüye iyi hal indirimi yapılması ruh hali gibi bir şey. Tank palet fabrikamı görünüşünü bile bilmediğim bir millete devrederken, ben Aselsan'ın haklı başarılarına odaklanamıyorum. "Keşke yunan kazansaydı" diyen meczupların en yüksek devlet düzeyinde baştacı yapılması; bende, Osman gazi türbesine küstahça kolunu dayayıp hatıra fotoğrafı çektiren yunan subayının görüntüsüyle birlikte azaba dönüşüyor.
"Ihtilallerle, karşıt grupların vicdansızlıklarıyla canından, hürriyetinden, istikbalinden olanların çok olduğu, kuralsızlıklar ülkesi" tespiti yapmak Türkiye sevgisizliği değil sadece gerçeklerin dile getirilmesidir. Hâlâ yere tüküren tonton dedelerimizin var olduğu bir ülkede, yere tükürenleri kötü sıfatlarla dillendirmem "Türkiye sevgisizliği" değil sadece gerçeklerdir. Ülkeme yakıştırdığım güzelliklerden uzak olduğumuz sürece; çirkinlikleri dile getirmek, sevgisizlik değil; iyiye evrilme ülküsünden ne kadar da geride kaldığımızın bir ifadesidir. Bana yaptırdığın bu açıklama gibi, herkese bir açıklama yaptırsan; herhangi bir konu tartışılamaz hale gelir.

Dostum bende bu ülkede yaşıyorum yani bahsettiğin sorunların her biriyle bende sosyal hayatta hep karşılaşıyorum ama bunları sürekli konuşmuyorum çünkü: Yapacak bir şey yok. Ülkemizde ki eğitimsizliğin, Arap seviciliğin, ahlaksızlığın, yalancılığın, dini sömürenlerin, torpilin her şeyin farkındayım ama bunların tek bir çözümü var o da eğitim. Bende zaten sürekli iyi şeyleri görüp kötüleri görmemezlikten gelmiyorum, bende bir taciz haberi gördüğümde canım sıkılıyor hatta zaman zaman acaba başka ülkede yaşasam nasıl olurdu diyorum kendime. Dediğim gibi bende kötülüklerin farkındayım ama sandıkta vereceğim karar dışında elimden başka bir şey gelmiyor. Boşa dememişler ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin başka elden ne gelir?

Çünkü ülkede herkes kendini düşünüyor. "Bana bir şey olmasın, ben 7/24 yatayım, gökten para yağsın, kime ne olursa olsun" kafasında milletimiz.

Hizmet bilinci 0
Eğitim düzeni 0
Doğruluk/Dürüstlük 0
İş ahlakı 0

Daha nasıl adam olsun ki bu millet? Herkes çalmanın çırpmanın, yan gelip yatmanın, bir şeylerden sıyrılma/kaytarmanın derdinde.

Ya buraya o kadar şey yazıyoruz da kimsenin umrunda değil devlet bu konulara el koymadığı sürece bir işe yaramaz. Ha el attılar diyelim etkisini bile 10-15 yıl sonra görürüz herhalde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı