T├╝rkiye ve bilim

Kat─▒l─▒m
19 Aral─▒k 2020
Bize h─▒zl─▒s─▒ laz─▒m.
Yine cahil olduk :D. Peki o zaman ┼č├Âyle yapal─▒m: Din dersi ve bilimi ├žocuk kendisi se├žsin zorunlu olmas─▒n nas─▒l olur mesela? ┼×imdi buradan da bir k─▒zg─▒n ald─▒k. O zaman uzun, uzun a├ž─▒klama yapay─▒m. Ama yapmadan ├Ânce bir M├╝sl├╝man oldu─čumu bilin istiyorum "dinsiz" ilan edilmeyelim bo┼č yere. Neyse, din dersini ├žocuk zorunlu g├Ârmek yerine se├žsin tamam fen ├Â─čretiliyor ama benim fen'den daha ├žok ba┼čka ┼čeyler, fen derslerinin ├žo─čunda ├žo─ču konu ├Â─čretilmiyor bunlar─▒n ├Â─čretilmesi gerekiyor (kuantum fizi─či, sicim teorisi vesaire) ben bunlar─▒ kastediyorum. Yukar─▒da dedi─čim gibi ├žocuk kendi dersini kendi se├žsin. Arkada┼č─▒n att─▒─č─▒ "Ateizm Din dersinden muaf" linki olabilir mi? Olabilir. ├ťlkede evrim kar┼č─▒tlar─▒n─▒ s├Âylememe gerek yok zaten. Bilim konusunda ne kadar geri oldu─čumuzu anlatay─▒m m─▒? Bilim fak├╝lteleri a├žm─▒yoruz, g├Âzlem evleri a├žm─▒yoruz, daha yerli teleskop yapamad─▒k derecede. Yani bilimden ├žok geri kald─▒k ilerlememiz gerekiyor. Gelece─či bilim belirleyecek, bilimden geri kalan ├╝lkelere ne olaca─č─▒n─▒ birazc─▒k olsa anlayabilirsiniz. Bak─▒n tekrar, tekrar s├Âyl├╝yorum din d├╝┼čmanl─▒─č─▒m yok 2 dakikada "─░slam d├╝┼čman─▒" ilan ettiniz beni. Alt taraf─▒ bir fikir belirttim? Burada da o s├Âzde "─░slam d├╝┼čman─▒" ilan etti─činiz i├žin fikrimi biraz daha esnek hale getirdim ┼čimdi nas─▒l? ┼×imdi neye ters d├╝┼č├╝yor bunu ├Â─črenmek istiyorum. Benim bilmem ka├ž y─▒ll─▒k okul hayat─▒mda fen-kimya ├Â─črenmedi─čim ┼čeyi YouTube veya Google gibi yerlerden ├Â─čreniyorum ve bunlar hocalar─▒n anlatt─▒klar─▒ndan kat ve kat daha iyi bilgiler oluyor genellikle. ┼×imdi yine "k─▒zg─▒n" veya "g├╝l├╝c├╝k" at─▒p durmay─▒n ki atman─▒z─▒n bir mant─▒─č─▒ yok zaten. Bu arada "Gazali" arkada┼č─▒m─▒z "d├╝┼č├╝nme yetene─či geride kalm─▒┼č" demi┼č :D. ├çok g├╝ld├╝m bu yoruma ve "─░slamda bilim ├Â─črenmek farz" diyorsun ┼čuan olan hocalara bak bakal─▒m kim bilime inan─▒yor, kim bilimle ya┼č─▒yor (evrim gibi ─░slama yanlamas─▒na ters d├╝┼čen ┼čeyleri kastetmiyorum). Evet ben yine cahil ilan edilmek ├╝zere yola ├ž─▒k─▒yorum 2 adet ┼čah─▒s taraf─▒ndan ve dediklerimi b├╝y├╝k ihtimalle yine z─▒t anlayacaklar. ─░nsan gibi konu┼čmak, tart─▒┼čmak istiyorum bana dedi─činiz, kurdu─čunuz c├╝mlelere bak. E─čer olumsuz oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorsan insan gibi gel "hocam ben senin ┼ču d├╝┼č├╝ncene kat─▒lm─▒yorum, ├ž├╝nk├╝..." diye a├ž─▒klama yap. Gelip bana "cahil, ─▒stakoz kafa, d├╝┼č├╝nme yetene─či geride kalm─▒┼č, ─░slam d├╝┼čman─▒" deme. ─░nsan gibi gelmi┼čiz tart─▒┼č─▒yoruz, fikir belirtiyoruz hemen bir sald─▒rganl─▒k bir at─▒p, tutma. Cidden inan─▒lmazs─▒n─▒z.
Fen dersi bilimi kaps─▒yor zaten. Biraz daha geni┼čletilebilir. Kuantum fizi─či falan dediniz de ├žocuklar─▒n seviyesine g├Âre anlat─▒lmal─▒. Din dersi do─čru d├╝zg├╝n verilmeli. Belirli bir yere kadar zorunlu olmal─▒. Ondan sonras─▒nda kendi se├žimi olmal─▒ ama bunu se├žecek ├Â─črenciler en az 16 ya┼č─▒nda falan olmal─▒. ├ťslubum i├žin ├Âz├╝r dilerim. Birden sinirlendim.
Hangi hoca bilimle ya┼č─▒yor dediniz ya. Hayalhanem'i takip et. Risale-i Nur oku. Bu asra uygun bir tefsir.

BuraKAyaydin

Decipat
Kat─▒l─▒m
19 Ekim 2020
Makaleler
6
├ç├Âz├╝mler
31
Yer
─░stanbul/Esenler/Sar─▒yer/ABDKonsolosluk S─▒n─▒r.
Bize h─▒zl─▒s─▒ laz─▒m.

Fen dersi bilimi kaps─▒yor zaten. Biraz daha geni┼čletilebilir. Kuantum fizi─či falan dediniz de ├žocuklar─▒n seviyesine g├Âre anlat─▒lmal─▒. Din dersi do─čru d├╝zg├╝n verilmeli. Belirli bir yere kadar zorunlu olmal─▒. Ondan sonras─▒nda kendi se├žimi olmal─▒ ama bunu se├žecek ├Â─črenciler en az 16 ya┼č─▒nda falan olmal─▒. ├ťslubum i├žin ├Âz├╝r dilerim. Birden sinirlendim.
Hangi hoca bilimle ya┼č─▒yor dediniz ya. Hayalhanem'i takip et. Risale-i Nur oku. Bu asra uygun bir tefsir.
Te┼čekk├╝rler g├╝zel anlay─▒┼č─▒n─▒z i├žin. Bende k─▒smen ayn─▒ ┼čeyleri dedim. 16 ya┼č de─čilde, lise uygun olabilir. 14-15 ya┼č aras─▒. Sonradan ├žocu─čun iste─či ├╝zerine yine de─či┼čtirilebilir. Evet ├žo─ču hoca bilimle ya┼č─▒yor ama nereden baksan─▒z yar─▒s─▒ndan fazla kar┼č─▒t. Ben buna isyan ediyorum. Biraz konu┼čabilirsek ├žok iyi olur bir ka├ž i┼čim var onlar─▒ halledersem etiket atar─▒m :).

Kat─▒l─▒m
19 Aral─▒k 2020
Te┼čekk├╝rler g├╝zel anlay─▒┼č─▒n─▒z i├žin. Bende k─▒smen ayn─▒ ┼čeyleri dedim. 16 ya┼č de─čilde, lise uygun olabilir. 14-15 ya┼č aras─▒. Sonradan ├žocu─čun iste─či ├╝zerine yine de─či┼čtirilebilir. Evet ├žo─ču hoca bilimle ya┼č─▒yor ama nereden baksan─▒z yar─▒s─▒ndan fazla kar┼č─▒t. Ben buna isyan ediyorum. Biraz konu┼čabilirsek ├žok iyi olur bir ka├ž i┼čim var onlar─▒ halledersem etiket atar─▒m :).
Etiketleyin efendim. Konu┼čal─▒m.
O kar┼č─▒t olanlar─▒ kriter olarak almamak laz─▒m. Art─▒k m├╝naf─▒klar m─▒(in┼čallah de─čillerdir. M├╝naf─▒kl─▒k ├žok k├Ât├╝ bir ┼čey) cahiller mi her ne iselerse. Oysa Emeviler d├Âneminde y├╝kleniyorlar bilime. Ah g├╝n├╝m├╝ze kadar ula┼čsayd─▒ o zaman─▒n birikimi. ┼×u an bilim ├žok daha ├Âtelerdeydi.

BuraKAyaydin

Decipat
Kat─▒l─▒m
19 Ekim 2020
Makaleler
6
├ç├Âz├╝mler
31
Yer
─░stanbul/Esenler/Sar─▒yer/ABDKonsolosluk S─▒n─▒r.
Etiketleyin efendim. Konu┼čal─▒m.
O kar┼č─▒t olanlar─▒ kriter olarak almamak laz─▒m. Art─▒k m├╝naf─▒klar m─▒(in┼čallah de─čillerdir. M├╝naf─▒kl─▒k ├žok k├Ât├╝ bir ┼čey) cahiller mi her ne iselerse. Oysa Emeviler d├Âneminde y├╝kleniyorlar bilime. Ah g├╝n├╝m├╝ze kadar ula┼čsayd─▒ o zaman─▒n birikimi. ┼×u an bilim ├žok daha ├Âtelerdeydi.
Tamamd─▒r, konu┼čal─▒m :).

UgurBR

Hectopat
Kat─▒l─▒m
26 Mart 2017
Makaleler
11
├ç├Âz├╝mler
10
Yer
─░stanbul
Bilim, ilim ├Â─črenmek isteyen her yerde ├Â─črenir ama T├╝rkiye gibi bir ├╝lkede ya┼č─▒yorsa ka├žar i┼čte. LGS'de ba┼čar─▒ elde edemeyen ├Â─črencileri ─░mam Hatiplere, Meslek liselerine y├Ânlendirirsen o i┼č olmaz mesela. Ba┼čta iktidar s─▒k─▒nt─▒l─▒, e─čitimi siyaset arac─▒ olarak kullanmasalar sorun kalmayacak.

Kat─▒l─▒m
19 Aral─▒k 2020
┼×u anda ba┼čtakinin a├ž─▒k a├ž─▒k ─░slam'─▒n g├╝ncellenmesi gerekti─čini y├╝z├╝ne vurmayan hi├ž bir siyaset├žiyi yeterli g├Ârm├╝yorum.
O kadar h─▒zl─▒ geldi ki art─▒k Mansur Yava┼č diyorlar.
Efendim, ┼ča┼čk─▒n─▒ bas─▒p duruyorsunuz. ┼×a┼č─▒rd─▒n─▒z m─▒? ­čĄú

Yeni konular

Yeni mesajlar

Yukar─▒