Türkiye ve bilim

Bize hızlısı lazım.
Yine cahil olduk :D. Peki o zaman şöyle yapalım: Din dersi ve bilimi çocuk kendisi seçsin zorunlu olmasın nasıl olur mesela? Şimdi buradan da bir kızgın aldık. O zaman uzun, uzun açıklama yapayım. Ama yapmadan önce bir Müslüman olduğumu bilin istiyorum "dinsiz" ilan edilmeyelim boş yere. Neyse, din dersini çocuk zorunlu görmek yerine seçsin tamam fen öğretiliyor ama benim fen'den daha çok başka şeyler, fen derslerinin çoğunda çoğu konu öğretilmiyor bunların öğretilmesi gerekiyor (kuantum fiziği, sicim teorisi vesaire) ben bunları kastediyorum. Yukarıda dediğim gibi çocuk kendi dersini kendi seçsin. Arkadaşın attığı "Ateizm Din dersinden muaf" linki olabilir mi? Olabilir. Ülkede evrim karşıtlarını söylememe gerek yok zaten. Bilim konusunda ne kadar geri olduğumuzu anlatayım mı? Bilim fakülteleri açmıyoruz, gözlem evleri açmıyoruz, daha yerli teleskop yapamadık derecede. Yani bilimden çok geri kaldık ilerlememiz gerekiyor. Geleceği bilim belirleyecek, bilimden geri kalan ülkelere ne olacağını birazcık olsa anlayabilirsiniz. Bakın tekrar, tekrar söylüyorum din düşmanlığım yok 2 dakikada "İslam düşmanı" ilan ettiniz beni. Alt tarafı bir fikir belirttim? Burada da o sözde "İslam düşmanı" ilan ettiğiniz için fikrimi biraz daha esnek hale getirdim şimdi nasıl? Şimdi neye ters düşüyor bunu öğrenmek istiyorum. Benim bilmem kaç yıllık okul hayatımda fen-kimya öğrenmediğim şeyi YouTube veya Google gibi yerlerden öğreniyorum ve bunlar hocaların anlattıklarından kat ve kat daha iyi bilgiler oluyor genellikle. Şimdi yine "kızgın" veya "gülücük" atıp durmayın ki atmanızın bir mantığı yok zaten. Bu arada "Gazali" arkadaşımız "düşünme yeteneği geride kalmış" demiş :D. Çok güldüm bu yoruma ve "İslamda bilim öğrenmek farz" diyorsun şuan olan hocalara bak bakalım kim bilime inanıyor, kim bilimle yaşıyor (evrim gibi İslama yanlamasına ters düşen şeyleri kastetmiyorum). Evet ben yine cahil ilan edilmek üzere yola çıkıyorum 2 adet şahıs tarafından ve dediklerimi büyük ihtimalle yine zıt anlayacaklar. İnsan gibi konuşmak, tartışmak istiyorum bana dediğiniz, kurduğunuz cümlelere bak. Eğer olumsuz olduğunu düşünüyorsan insan gibi gel "hocam ben senin şu düşüncene katılmıyorum, çünkü..." diye açıklama yap. Gelip bana "cahil, ıstakoz kafa, düşünme yeteneği geride kalmış, İslam düşmanı" deme. İnsan gibi gelmişiz tartışıyoruz, fikir belirtiyoruz hemen bir saldırganlık bir atıp, tutma. Cidden inanılmazsınız.
Fen dersi bilimi kapsıyor zaten. Biraz daha genişletilebilir. Kuantum fiziği falan dediniz de çocukların seviyesine göre anlatılmalı. Din dersi doğru düzgün verilmeli. Belirli bir yere kadar zorunlu olmalı. Ondan sonrasında kendi seçimi olmalı ama bunu seçecek öğrenciler en az 16 yaşında falan olmalı. Üslubum için özür dilerim. Birden sinirlendim.
Hangi hoca bilimle yaşıyor dediniz ya. Hayalhanem'i takip et. Risale-i Nur oku. Bu asra uygun bir tefsir.

Bize hızlısı lazım.

Fen dersi bilimi kapsıyor zaten. Biraz daha genişletilebilir. Kuantum fiziği falan dediniz de çocukların seviyesine göre anlatılmalı. Din dersi doğru düzgün verilmeli. Belirli bir yere kadar zorunlu olmalı. Ondan sonrasında kendi seçimi olmalı ama bunu seçecek öğrenciler en az 16 yaşında falan olmalı. Üslubum için özür dilerim. Birden sinirlendim.
Hangi hoca bilimle yaşıyor dediniz ya. Hayalhanem'i takip et. Risale-i Nur oku. Bu asra uygun bir tefsir.
Teşekkürler güzel anlayışınız için. Bende kısmen aynı şeyleri dedim. 16 yaş değilde, lise uygun olabilir. 14-15 yaş arası. Sonradan çocuğun isteği üzerine yine değiştirilebilir. Evet çoğu hoca bilimle yaşıyor ama nereden baksanız yarısından fazla karşıt. Ben buna isyan ediyorum. Biraz konuşabilirsek çok iyi olur bir kaç işim var onları halledersem etiket atarım :).

Teşekkürler güzel anlayışınız için. Bende kısmen aynı şeyleri dedim. 16 yaş değilde, lise uygun olabilir. 14-15 yaş arası. Sonradan çocuğun isteği üzerine yine değiştirilebilir. Evet çoğu hoca bilimle yaşıyor ama nereden baksanız yarısından fazla karşıt. Ben buna isyan ediyorum. Biraz konuşabilirsek çok iyi olur bir kaç işim var onları halledersem etiket atarım :).
Etiketleyin efendim. Konuşalım.
O karşıt olanları kriter olarak almamak lazım. Artık münafıklar mı(inşallah değillerdir. Münafıklık çok kötü bir şey) cahiller mi her ne iselerse. Oysa Emeviler döneminde yükleniyorlar bilime. Ah günümüze kadar ulaşsaydı o zamanın birikimi. Şu an bilim çok daha ötelerdeydi.

Etiketleyin efendim. Konuşalım.
O karşıt olanları kriter olarak almamak lazım. Artık münafıklar mı(inşallah değillerdir. Münafıklık çok kötü bir şey) cahiller mi her ne iselerse. Oysa Emeviler döneminde yükleniyorlar bilime. Ah günümüze kadar ulaşsaydı o zamanın birikimi. Şu an bilim çok daha ötelerdeydi.
Tamamdır, konuşalım :).

Bilim, ilim öğrenmek isteyen her yerde öğrenir ama Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsa kaçar işte. LGS'de başarı elde edemeyen öğrencileri İmam Hatiplere, Meslek liselerine yönlendirirsen o iş olmaz mesela. Başta iktidar sıkıntılı, eğitimi siyaset aracı olarak kullanmasalar sorun kalmayacak.

Şu anda baştakinin açık açık İslam'ın güncellenmesi gerektiğini yüzüne vurmayan hiç bir siyasetçiyi yeterli görmüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O kadar hızlı geldi ki artık Mansur Yavaş diyorlar.
Efendim, şaşkını basıp duruyorsunuz. Şaşırdınız mı? 🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı