Türkiye ve bilim

@Said Nursi Hzretleri
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kadınları yavaş, yavaş obje olarak göstermeye başlıyor. Bir "çocuk yapın" diyor bir "doğurmayan kadın yarımdır" diyor. Ne alaka ya ne alaka?

Bizim insanımız tembel olduğu için her şeyde 'başkası yapsın ben kullanayım' diyerek kendini kenara atar. Sonra bilim gelişmiyor, cahil kaldık, ekonomi kötü diyerek yine başkasını suçlar.
Orta Çağ'da yaşamadığımız için herkes istediği ekipmana kolayca ulaşabilir, gerekli kaynaklara sahip olur. Ama tembelliğinden bahaneler arkasına sığınır, araştırma yapmak yerine vakit öldürecek uğraşlar bulur. İster ki birisi gelsin lambadan çıkan cin gibi bir anda her şeyi yapıversin.
Dini bahane edenler İslam bilim insanlarına bir baksınlar. Belki İslam olmasaydı şu anki bilim bu kadar ileride olmayacaktı. Yine dini bahane edenler Avrupa'nın ve Hristiyanların bilim geçmişine baksınlar ve bir önceki cümlemin delili olarak İbn-i Rüşt'ü kısaca okusunlar. Yine dini bahane edenler Skolastik Düşünceyi araştırsınlar.
Tembel olanlar yine de biraz düşünmek yerine bunu da başkasından bekleyeceklerdir

Türkiye'nin Ay'a gitme projesini ben mantıklı bulmuyorum. Ay'a zamanında herkes gitmiş, bakmış, araştırmış ve herkes yönünü Mars'a çevirmişken bizim Ay peşinde koşma sevdamız bilimle alakalı değil başak bir dert bence. Bu zamanda roket teknolojisinde gelişme kaydetmemiz ve Mars için çalışmamız lazım diyorum. Fikrim değişti: Ay'a gitmek gelişimde önemli etken olur.

Son düzenleme:
Türkiye'nin Ay'a gitme projesini ben mantıklı bulmuyorum. Ay'a zamanında herkes gitmiş, bakmış, araştırmış ve herkes yönünü Mars'a çevirmişken bizim Ay peşinde koşma sevdamız bilimle alakalı değil başak bir dert bence. Bu zamanda roket teknolojisinde gelişme kaydetmemiz ve Mars için çalışmamız lazım diyorum.
Söylediklerin birbiriyle çelişiyor. Çağdaş Işıl'ın bununla ilgili videosu vardı, izlemeni tavsiye ederim. Videonun özeti, Ay projesi havacılığı geliştirir. Havacılığın gelişmesi dışa bağımlılığı azaltır hatta ihracatı arttırıp ekonomiye katkı sağlar.
Şimdi yazacaklarımı sana değil genel olarak söylüyorum. Zamanında uçak fabrikası yaptık, uçak ihraç ettik ama 'çok kazanıyorsun' diye (belki başka siyasi sebepleri vardır) kapatıldı. Gümüş Motor vardı pancar motoruna çevirdiler. Araba yaptık, benzin yok diye medya yerden yere vurdu. Tekrar araba yaptık, tasarımı çalıntı, 'hani yerliydi' diyerek yine eleştiril. Ay'a gidiyoruz dedik, 'herkes Mars'a gidiyor' diye eleştirildi. Her adımı eleştirilen birileri çıkarsa hatta bunları destekleyenler de olursa, zaten az bir uğraşanımız var, bu uğraşanlar da ülkeye küsüp başka milletlerin gelişmesine katkıda bulunur. Sonra herkes beyin göçü yapıyor diye sızlanır dururuz.

Söylediklerin birbiriyle çelişiyor. Çağdaş Işıl'ın bununla ilgili videosu vardı, izlemeni tavsiye ederim. Videonun özeti, Ay projesi havacılığı geliştirir. Havacılığın gelişmesi dışa bağımlılığı azaltır hatta ihracatı arttırıp ekonomiye katkı sağlar.
Şimdi yazacaklarımı sana değil genel olarak söylüyorum. Zamanında uçak fabrikası yaptık, uçak ihraç ettik ama 'çok kazanıyorsun' diye (belki başka siyasi sebepleri vardır) kapatıldı. Gümüş Motor vardı pancar motoruna çevirdiler. Araba yaptık, benzin yok diye medya yerden yere vurdu. Tekrar araba yaptık, tasarımı çalıntı, 'hani yerliydi' diyerek yine eleştiril. Ay'a gidiyoruz dedik, 'herkes Mars'a gidiyor' diye eleştirildi. Her adımı eleştirilen birileri çıkarsa hatta bunları destekleyenler de olursa, zaten az bir uğraşanımız var, bu uğraşanlar da ülkeye küsüp başka milletlerin gelişmesine katkıda bulunur. Sonra herkes beyin göçü yapıyor diye sızlanır dururuz.
Ay'a gitme kısmına katılıyorum. Videoyu izledim.

Türkiye'nin Ay'a gitme projesini ben mantıklı bulmuyorum. Ay'a zamanında herkes gitmiş, bakmış, araştırmış ve herkes yönünü Mars'a çevirmişken bizim Ay peşinde koşma sevdamız bilimle alakalı değil başak bir dert bence. Bu zamanda roket teknolojisinde gelişme kaydetmemiz ve Mars için çalışmamız lazım diyorum.

Benim Türkiye'nin uzay programı ile olan problemim bunun gerçekten bilim için değil bir gösteriş malzemesi olarak bir seçim kampanyası gibi siyasete alet edilmesi.

Türkiye ve bilim konusuna gelirsek asıl sıkıntı bilime olan saygısızlık filan değil. Amerika ve Almanya gibi ülkelerde bile bilime karşı çıkan bir güruh var ama onlarda bilim insanları aldırmayıp yoluna bakabiliyorken bizim ülkemizde okuyan adam tehdit gibi görüldüğü için engel olmak için her türlü çabayı sarf ediyorlar. Durum böyle olunca da iş yapacak insanları küstürüp kaçırıyorlar. Bunun çözümü mümkün mertebe inat edip zorluk çıkaranların üstesinden gelmek. Kolay olmayacak ama yapılması gerekiyor.

Benim Türkiye'nin uzay programı ile olan problemim bunun gerçekten bilim için değil bir gösteriş malzemesi olarak bir seçim kampanyası gibi siyasete alet edilmesi.

Türkiye ve bilim konusuna gelirsek asıl sıkıntı bilime olan saygısızlık filan değil. Amerika ve Almanya gibi ülkelerde bile bilime karşı çıkan bir güruh var ama onlarda bilim insanları aldırmayıp yoluna bakabiliyorken bizim ülkemizde okuyan adam tehdit gibi görüldüğü için engel olmak için her türlü çabayı sarf ediyorlar. Durum böyle olunca da iş yapacak insanları küstürüp kaçırıyorlar. Bunun çözümü mümkün mertebe inat edip zorluk çıkaranların üstesinden gelmek. Kolay olmayacak ama yapılması gerekiyor.
Okuyanla ilgili üç durum var. Birisi kazandığı bilgi birikimiyle kendini yüksekte görüp bulunduğu yeri geliştirmek yerine zaten gelişmiş olanın yanında yer almak isteyerek beyin göçü yapıyor. Diğeri öğrendiklerini başkasına aktarmak için çabalıyor.
Bir de senin söylediğin gibi bazılarının menfaatine uymadığı için engellenmeye çalışılanlar var. Senin benim gibi kişilerin şimdilik bu duruma karşı yapabileceği bir şey yok. Burada devreye basın, medya, sosyal medya gibi herkese duyurulacak araçlar gidiyor. Basın ve medya ilgi görmediği için bu tür şeyleri ya küçük puntolarla yazar ya da birkaç saniye yayımlar geçer. Sosyal medyacıların son zamanlardaki tek derdi de 'yukarı kaydırtmak' olduğu için kimseden destek görmeyen -mucit diyelim- yaptığı masraf ve harcadığı zamanın gereksiz olduğunu düşünüp vazgeçiyor.
Bunu tersine çevirebilecekler arkamızdan gelen kuşaklardır. Onlar da büyüklerinin düşündüğünü kopyalar ve böyle düşünmeye devam ederler. Ne kadar kişi doğru yönlendirilirse ülke de o kadar ileri gider. 'Kendini geliştir yurtdışında yaşa' diyenle 'okuyunca ne olacak git meslek öğren' ya da 'kız çocuğu okumaz/erkek çocuğu babasının işine devam eder' diyenler benim gözümde aynı kişidir, hepsi de ülkenin gelişmesini baltalar.

Yeni konular

Geri
Yukarı