Türkiye'de çoğunluğun düzgün olduğu bir okul var mı?

Elit insanların olduğu okullar da okumak istiyorsan yukarıda ki arkadaşın dediği Robert Koleji gibi yerlerde parayla okuycaksın. Meslek lisesinden mezunum. Okulda her türden eleman vardı. Fen lisesi çoğu insanın gözünde zeki öğrencilerin bulunduğu bir yer olarak gözüküyor ama ortamı nasıldır bilemem.

Hocam ben 0.08 ile girdim ona rağmen böyle söylüyorum düşünün artık. Okul da en son 0.45 ile alıyordu.

Benim okulum da şu sıralar 0.3 gibi bir dilimle alıyor. Okulda böyle kişiler mutlaka vardır ancak azınlık olunca kendileri arka planda kalıyordu belki de. Okuduğun ildeki genel ortama bağlı olarak da değişiyor olabilir. Sokaktaki kültür okula taşınıyor olabilir. Bizim okulun neredeyse yarısı yurtta kalıyordu ondan böyle bir durum oluşmamış olabilir.

Haklısın kardeşim, hak veririm de 0.08'lik dilime yazık etmişsin. Galatasaray, Kabataş Erkek Lisesi gibi liseler gelirdi o puana.

Ekonomik sebeplerden gitmeme durumu olmuştur belki ve ya aile baskısı falan. Galatasaray tutmayabilir sanırım ama Kabataş, Ankara Fen, İstanbul Atatürk Fen gibi 0.1 bandından alan liseleri tercih edebilirdi.

Sanırım Galatasaray 0.03 ya da 0.04 bu arada alıyordu da çoğu okulun niteliği bitti arkadaşlar. Ülkemizde zorunlu eğitim gibi bir şey olduğu sürece de çoğu okulun niteliği düzelmeyecek. Ülkenin ara elemana da ihtiyacı var, ülkede ara eleman eksikliği varken çoğu kişi okul okuyor. Çalışmıyor, sonucunda da işsiz kalıyor.

Popüler kültür olmaya başlayan her şeyin (müzik, giyim, saç vb.) bir anda 40 yıllık hastası gibi davranmayan herkes bence belli miktarda elittir. Arkadaşın kastı da bu herhalde.
Valla okulda kimse birbirine zorbalık yapmıyorsa insanların aynı olmasına gerek yok popüler kültür hastası olmana gerek yok gençler onu seviyor demek ki mantıklı mantıksız şeyler mi değil mi kişinin görüşü ama bunu söyleyip kendini üstün veya alçak görmek bilemedim.

Yüzdelik dilimi %1 içerisinde olan liseler dışında diğer liseler de aynı olur tahminimce. Her yerde de maalesef ki çürük elmalar da oluyor. Sistem öğretim kısmına odaklanıyor, eğitim kısmına pek odaklanmadığı için bu şekilde. Demek istediğim A ya da B lisesinin puanı yüksek diye öğrencilerinin de gelişmiş, iyi olacağının bir garantisi yok. Bir lisenin taban puanını ilgili sene, ilgili liseye sonuncu olarak giren öğrenci belirliyor.
Hocam Discord'da konuştuğum birisi vardı. 0,5'li bir lisede okuyor.
Yine pis tipler falan oluyormuş. O kadar da şey değil yani. Hatta olimpiyata katılmış.
Hocalar boş ver falan mı ne dermiş. Yani desteklememişler fazla da. Belli başlı hocalar yardım etmiş.

Maalesef yok öyle bir okul. Değil Türkiye’de dünyada yok. En fazla oranı biraz azalır ya da vasatlığın çehresi değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı