Türkiye'de ve dünyada kadın hakları

İnsan hakları en üst düzey. Yapmayın toplumsal sistemler ve ilerleyiş parça parça ilerler. Kadın hakları, çocuk hakları, hayvan hakları, yaşama hakkı gibi hukuken korunan bir sürü hak var. Salt eşitlikten bahseden yok, fiziki bir eşitlik değil. Düşünce, ifade ve eylemde eşitlik.
İnsan hakları hepsini içeriyor eğer anlamadıysan.

Benim bir şey eklememe gerek kalmamış. Oku. Hipokampusunda belirgin bir sorun yoksa anlayabileceğini umuyorum.

Maalesef. O grubun ben de farkındayım. Feminizm dalgalarının farkında olmayan araştırmayan sözde feministlerin benim için feminizm tanımını bilmeyen, kadın erkek eşitliğini bireysel yorumlayan cahil kesimden hiçbir farkı yok.
Sağ-sol gibi basit bir ideolojiden fazlası değil feminizm de, üzerine fazla düşünüp kafa patlatma. Bizim millette körü körüne bağlanır ideolojilere, temsilcilerinin hoş karşılanmaması olağan bir şey.

Ben erkek olarak karşımdaki kadını değerlendiririm, karşımdaki kadın problemli ise sonrakine geçerim. Feministmiş değilmiş çokta umursamam, adama göre muamele yani. 😂

Sağ-sol gibi basit bir ideolojiden fazlası değil feminizm de, üzerine fazla düşünüp kafa patlatma. Bizim millette körü körüne bağlanır ideolojilere, temsilcilerinin hoş karşılanmaması olağan bir şey.

Ben erkek olarak karşımdaki kadını değerlendiririm, karşımdaki kadın problemli ise sonrakine geçerim. Feministmiş değilmiş çokta umursamam.
Senin özel hayatınla işimiz yok. Kusura bakma.

'Kadın cinayeti olduğu kadar erkek cinayeti de oluyor' bu zihniyet yüzünden kadın cinayetleri bitmiyor zaten. Araştırınız mı? İstatistikleri incelediniz mi? Arada devasa uçurumlar var kendinize gelin.

Kadın cinayetinin 7 katı kadar erkek cinayeti oluyor emin ol sadece duyar kasmak için kadın cinayeti diye gündemi şişriyorlar.

Öncelikle hangi ülke olursa olsun toplumların en az %60'ı bilgisiz, düşünmeden konuşan insanlardan ibaret. Bu böyle olunca haliyle durum kadınlara ve onların haklarına da yansıyor. Eşitlik, adalet ve ayrıcalık arasındaki farkı yapamayan çok fazla insan var. Hele bizim gibi bir kısmı aşağılamaktan zevk alan bir toplumda bu tarz şeyler çok yaşanıyor. Bir de üstüne feminizm yapan kadın taraf da zırva, erkek taraf da zırva olunca işin içinden çıkılmıyor..

Çok önemli bir kısım kadın Onlyfans hesabıyla, Twitch'de göğüslerini göstererek veya direkt ofis vb. bir ortamda yine kadınsallığı ile bir takım insanları etkileyerek bir noktalara geliyor ancak bu kadınların da bir çoğu kadın-erkek eşitliğinden, erkeklerin nasıl onlardan fazla para kazandığından falan bahsediyor. Yani "kadın olmanın ayrıcalıklarını alayım ama kötü kısımlarını törpüleyelim" istiyorlar. Bu eşitlik değil ve bu tarz insanlar kadın-erkek eşitliğine en çok zararı olan insanlar.

Bir diğer sıkıntı da "kadınları çok önemsiyoruz, kadromuzun en az %50'si kadın olacak!" gibi yaklaşımlar da cinsel ayrımcılıktır. Polislerin neredeyse tamamı erkek. Aynı şekilde politikacıların, milletvekillerinin de bir çoğu öyle. Laf olsun diye kadınları buraya mı sokalım? Veyahutta tam tersi şekilde bakalım eşitlik olsun diye güzellik salonlarını yarı yarıya kadın-erkek yöneticilerle ayırsak mantıklı olur mu? Burda sağlanması gereken şey kadınların da erkekler gibi aynı temel sağlık haklarına, aynı sigorta ve eğitim vb. temel haklara ulaşabilmesidir. Tabii kadınlar bu zamana kadar bu temel haklardan yer yer muaf kaldığı için teşvik ve motive etmek lazımdır ve gerektiğinde toplum içerisindeki cinsel ayrımcılığın her iki tarafa da yaptırımlar uygulanacak şekilde verilmesi gerek.

Öncelikle hangi ülke olursa olsun toplumların en az %60'ı bilgisiz, düşünmeden konuşan insanlardan ibaret. Bu böyle olunca haliyle durum kadınlara ve onların haklarına da yansıyor. Eşitlik, adalet ve ayrıcalık arasındaki farkı yapamayan çok fazla insan var. Hele bizim gibi bir kısmı aşağılamaktan zevk alan bir toplumda bu tarz şeyler çok yaşanıyor. Bir de üstüne feminizm yapan kadın taraf da zırva, erkek taraf da zırva olunca işin içinden çıkılmıyor..

Çok önemli bir kısım kadın Onlyfans hesabıyla, Twitch'de göğüslerini göstererek veya direkt ofis vb. bir ortamda yine kadınsallığı ile bir takım insanları etkileyerek bir noktalara geliyor ancak bu kadınların da bir çoğu kadın-erkek eşitliğinden, erkeklerin nasıl onlardan fazla para kazandığından falan bahsediyor. Yani "kadın olmanın ayrıcalıklarını alayım ama kötü kısımlarını törpüleyelim" istiyorlar. Bu eşitlik değil ve bu tarz insanlar kadın-erkek eşitliğine en çok zararı olan insanlar.

Bir diğer sıkıntı da "kadınları çok önemsiyoruz, kadromuzun en az %50'si kadın olacak!" gibi yaklaşımlar da cinsel ayrımcılıktır. Polislerin neredeyse tamamı erkek. Aynı şekilde politikacıların, milletvekillerinin de bir çoğu öyle. Laf olsun diye kadınları buraya mı sokalım? Veyahutta tam tersi şekilde bakalım eşitlik olsun diye güzellik salonlarını yarı yarıya kadın-erkek yöneticilerle ayırsak mantıklı olur mu? Burda sağlanması gereken şey kadınların da erkekler gibi aynı temel sağlık haklarına, aynı sigorta ve eğitim vb. temel haklara ulaşabilmesidir. Tabii kadınlar bu zamana kadar bu temel haklardan yer yer muaf kaldığı için teşvik ve motive etmek lazımdır.
Ve ben bir feminist olarak düşüncelerinizin çok büyük bir kısmına katılıyorum. 3 paragrafta da haklı olduğunuz yerler fazlasıyla var. Dediğiniz gibi kadın erkek eşitliği çalışma mekanlarında sayısal eşitliği sağlamak değil.

Geri
Yukarı